Krok ostateczny społeczników ws. dworca Olsztyn Główny. Poszli do sądu

Krok ostateczny społeczników ws. dworca Olsztyn Główny. Poszli do sądu
Społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna nie dali za wygraną ws. dworca. Złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Chcą unieważnić decyzje ministra kultury
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który utrzymał w mocy decyzję Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o nieuznanie dworca Olsztyn Główny za zabytek, czego z kolei domagali się przedstawiciele kilku stowarzyszeń.

Jak się dowiedzieliśmy, skarga została wysłana 2 września do WSA. Tym samym społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna skorzystali z ostatniego odwołania, jakie im przysługiwało, po tym jak minister kultury poparł decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków, który odmówił wpisania olsztyńskiego dworca na listę zabytków.

Postanowiliśmy złożyć skargę, ponieważ MKiDN popełnił szereg rażących błędów, w szczególności nie rozpatrzył naszych zarzutów oraz wydał rozstrzygnięcie, które jest sprzeczne z innymi decyzjami wydanymi w podobnych lub wręcz identycznych sprawach – powiedział w rozmowie z nami Krzysztof Suchowiecki z FRO.

Chodzi przede wszystkim o dworzec Warszawa Centralna, który w lipcu znalazł się w rejestrze zabytków i został objęty ochroną konserwatorską. Dzięki tej decyzji stołeczny dworzec zachowa modernistyczną bryłę i układ przestrzenny w niezmienionej formie.

W zasobach Polskich Kolei Państwowych znajduje się bardzo wiele zabytkowych, pięknych, powstałych w różnych epokach dworców. Niektóre z nich wybudowane zostały jeszcze w XIX wieku i pamiętają czasy początków kolei na ziemiach polskich. Do tej pory jako zabytki bezsprzecznie klasyfikowane były np. dworce neogotyckie czy budowle w stylu dworkowym. Dzisiejsze wydarzenie świadczy o tym, że coraz większe uznanie w środowiskach ekspertów i autorytetów w dziedzinach architektury oraz dziedzictwa narodowego zyskują także inne formy architektonicznie, takie jak modernistyczny Dworzec Centralny – powiedział w lipcu Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Dlatego też społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna postanowili pójść tym tropem.

Przykład Warszawy Centralnej może mieć ogromne znacznie, dlatego cytowaliśmy niektóre fragmenty uzasadnienia dotyczącego tego obiektu w naszej skardze do WSA – dodał Krzysztof Suchowiecki.

FRO w skardze wniosło o uchylenie w całości decyzji ministra kultury. Społecznicy obawiają się, że właściciele dworca (chodzi głównie o Dworzec Nieruchomości Sp. z o.o., która to w maju 2017 roku wystąpiła do prezydenta Olsztyna o pozwolenie na rozbiórkę części autobusowej dworca) mogą wyburzyć częściowo lub w całości obiekt i tym samym spowodują trudne do odwrócenia skutki.

Biorąc pod uwagę liczbę oraz skalę błędów popełnionych przez organ II instancji, koniecznym jest uchylenie decyzji wydanej 25 lipca 2019 roku i ponowne rozpoznanie sprawy przez MKiDN. Mimo że we wszystkich odwołaniach szczegółowo odnosiliśmy się od uchybień formalnych i błędów merytorycznych popełnionych przez WKZ, organ II instancji w ogóle nie pochylił się nad przedstawionymi przez nas zarzutami i argumentami. Składając ostatnie odwołanie byliśmy przekonani, że MKiDN nie może przejść obojętnie nad nieprawidłowościami, które są wręcz uderzające. Niestety organ II instancji przeprowadził postępowanie według tych samych reguł, które 17 poznaliśmy w trakcie rozpoznawania sprawy przez WKZ. Czynności podjęte przez MKiDN sprowadziły się do skonstruowania decyzji według następującego schematu:

• stronnicze przytoczenie wybranych fragmentów opinii;

• stwierdzenie, że organ I instancji nie popełnił żadnych błędów;

• zdawkowe przedstawienie kilku argumentów na poparcie stanowiska znanego z rozstrzygnięć WKZ.

Tak skonstruowane uzasadnienie decyzji MKiDN nie zawiera ani kryteriów, na podstawie których podjęto tę decyzję, ani przesłanek ocenianych według tych kryteriów, ani też konkretnych wniosków wynikających z analizy przeprowadzonej poprawnie pod względem formalnym. Budzi to uzasadnione wątpliwości co do bezstronności organu II instancji, szczególnie zaważywszy na kontekst, w jakim toczyło się postępowanie.

– możemy przeczytać fragment podsumowania skargi.

Komentarze (17)

Dodaj swój komentarz

 • Ślązak 2020-01-01 20:56:43 89.64.*.*
  Ten dworzec trzeba przywrócić do jego dawnej świetności a nie wyburzać! To może być na prawdę świetny budynek. Olsztynianie. TO SAMO W KATOWICACH ZROBILI. Zamiast po prostu zadbać to wyburzyli i zrobili barachło! Nie popełniajcie tego błędu w imie tego że ten budynek to PRL i że jest brudny. Jest brudny i brzydki ale dlatego że go zaniedbano! Celowo! Żebyście teraz gadali że jesteście za wyburzeniem. Jak jest brudno itd to trzeba zrobić porządek a nie burzyć. Zburzyć najłatwiej... Jak zwykle.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Marian Koniuszko 2019-09-20 13:04:45 88.156.*.*
  Czy to wygląda jak barak który straszy FRO https://www.transport-publiczny.pl/img/20190520112034OlsztynGlwizka.jpg_678-443.jpg
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Babcia 2019-09-20 07:49:42 37.47.*.*
  Gdyby nie poszli do sądu to byłoby dziwne. Konsekwencja w tego typu sprawie godna pochwały.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Pan Klocek 2019-09-20 07:37:27 88.156.*.*
  Bando idiotów..... kto was opłaca i dlaczego ? Sprzedajecie dobre imie swojej organizacji za pieniadze jak zwykle szma.... !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 4
 • Sprzątacz 2019-09-18 14:29:04 213.73.*.*
  Brawo FRO. Trzymam kciuki. Przedstawiliście piękne wizualizacje - jak PKP zrobiłoby dworzec właśnie w taki sposób to byłaby perełka. Do mających inne zdanie zadam pytanie: jak macie brudno w domu to go sprzątacie czy go burzycie i stawiacie nowy?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 13
 • AntyFRO 2019-09-18 11:08:10 188.146.*.*
  FRO = najwięksi szkodnicy miasta. Ma ktoś jeszcze jakiekolwiek złudzenia ? Mam nadzieję że WSA ostatecznie spacyfikuje ta ..... ( tutaj pada słowo nie cenzuralne) trzymam też kciuki za inne inwestycje , które są nie wsmak układów i ukladzikom lokalnych byyyznesmenów... tfuuu gardzę wami - raz sierpem raz młotem!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 14
 • Piotrek 111 2019-09-18 10:18:42 188.147.*.*
  Społecznicy olsztyńscy to tępe cioty zajmijcie się czymś pożytecznym np .naprawa gród rozładowaniem korków , przekretami w ratuszu a nie glupotami
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 14
 • Vt 2019-09-18 08:04:21 213.73.*.*
  Brawo FRO. Bardzo mnie cieszy, że się nie poddaliście. Może jest jeszcze jakaś szansa by Olsztyn miał porządny dworzec, godny miasta wojewódzkiego a nie powiatowego. Remont za budżet którym dysponuje PKP można zrobić solidny ale nie wyburzać i budować jakiś PKPowski "powiatowy kurnik systemowy" z blachy, płyt wiórowych i kartonowo-gisowych. Dziękuję.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 15
 • xnx 2019-09-17 20:48:06 5.173.*.*
  Pamiętacie jaki lament był jak burzyki kino Kopernik ? ktoś jeszcze dzisiaj za nim tęskni ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 10
 • xnx 2019-09-17 20:46:20 5.173.*.*
  Skończy się na tym ,że zostaniemy z tym obleśnym niby zabytkiem i będziemy z zazdrością patrzeć na inne miasta ,proponuje żeby jeszcze FRO broniło stadionu miejskiego też zabytek
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 10