Koronawirus. Rodzice ponownie muszą składać wniosek o zasiłek na dziecko

Koronawirus. Rodzice ponownie muszą składać wniosek o zasiłek na dziecko
Fot. Pixabay.com

Zgodnie z decyzją polskiego rządu przerwa w pracy szkół czy przedszkoli została wydłużona aż do Wielkanocy. To oznacza, że rodzice będą ponownie mogli ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko.

Przypomnijmy, że zgodnie ze specustawą rodzice dzieci w wieku do lat 8 mogą ubiegać się o 14-dniowy zasiłek opiekuńczy. Jednak rząd przerwę w szkołach, przedszkolach czy złobkach wydłużył do Wielkanocy, dlatego ZUS pracuje nad wydłużeniem świadczenia. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca.

- W tej sytuacji rodzicom, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - informuje Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Dodatkowo rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie ZUS - Z15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.

- Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni – podkreśla rzeczniczka ZUS.

Oświadczenie można składać internetowo za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz