Dziś jest: 20.07.2024
Imieniny: Czesława, Hieronioma
Data dodania: 2022-11-16 17:59

Mateusz Sikorski

Komendant Główny Policji wnosi o odebranie immunitetu posłance Nowej Lewicy, Monice Falej

Komendant Główny Policji wnosi o odebranie immunitetu posłance Nowej Lewicy, Monice Falej
Monika Falej posłanką jest od 2019 roku
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Według szefa klubu poselskiego Lewicy, Krzysztofa Gawkowskiego, trwa nagonka na posłanki oraz posłów opozycji. Przejawem tego ma być wniosek Komendanta Głównego Policji o odebranie immunitetu lokalnej posłance Lewicy, Monice Falej. Nie byłby to pierwszy raz, kiedy immunitet traci posłanka tej partii. 

reklama

Na początku listopada Sejm zadecydował za odebraniem immunitetu posłance Lewicy, Joannie Scheuring-Wielgus. Niedługo może dojść do podobnego głosowania, dotyczącego Moniki Falej. Kilka dni temu (14 listopada) Komendant Główny Policji wystąpił z wnioskiem o odebranie immunitetu olsztyńskiej posłance. Wykroczeniem, jakie popełniła polityczka Lewicy, miało być naklejenie na drzwiach biur polityków partii rządzącej plakatów z postulatami Strajku Kobiet. Zdaniem wnioskodawcy narusza to art. 63 kodeksu wykroczeń.

Art. 63 §  1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, (...)bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Według Falej zarzut ten jest "absurdalny". Wyjaśniła to dokładniej w trakcie konferencji w Sejmie. 

W Polsce mamy dwie rzeczywistości. Ten sam komendant policji w Iławie, który umorzył sprawę mojego immunitetu, teraz wystąpił do Komendy Głównej, by uchylić mi ten immunitet za działania informacyjne mówiące o manifeście politycznym - oznajmiła posłanka Lewicy. - Osoba, która wówczas ze mną była  - Dominika Kasprowicz, była nękana przez policję w Iławie. Jej sprawa została rozstrzygnięta przez sąd, który uniewinnił ją ze wszystkich stawianych przez policję zarzutów. 

Zdaniem olsztyńskiej polityczki stawianie zarzutu z art. 63 kw stanowi element walki politycznej Prawa i Sprawiedliwości z opozycją

Ten artykuł został wprowadzony w sześć dni po uchyleniu stanu wojennego. Został wprowadzony po to, by ścigać opozycję. Widać, że teraz Prawo i Sprawiedliwość również ściga opozycję, wykorzystując ten argument, który był stosowany do walki z opozycjonistami za komuny - wyjaśniła Falej.

Głos zabrał także szef klubu poselskiego Lewica, Krzysztof Gawkowski.

To jest brutalna, brudna gra służb państwa i prokuratury. To ubeckie metody - podsumował wniosek o odebranie immunitetu posłance Falej. - Scena polityczna w Polsce nie należy do PiS-u i nie należy do Ziobry, nie należy do Kaczyńskiego, ani żadnych służb, które są kierowane przez Mariusza Kamińskiego. Osoby, które podnoszą ręce na immunitet poselski podnoszą de facto ręce na demokrację i próbują je zakneblować. Na to nigdy nie będzie zgody. 

Posłanka Monika Falej oznajmia, że "nie boi się" i "będzie robić swoje": - Stoję po stronie obywateli i obywatelek. Będę broniła ich praw, bo tak właśnie powinnam wykonywać swój mandat. 

Próbowaliśmy skontaktować się z posłanką Falej, przeszkodę stanowiło jednak odbywające się właśnie posiedzenie Sejmu. 

Kilka miesięcy temu do Sejmu wpłynął wniosek o odebranie immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus. Miało to związek ze zdarzeniem z października 2020, kiedy to w trakcie mszy posłanka wraz z mężem pojawiła się na porannej mszy w kościele, trzymając transparenty o treści "Kobieto! Sama umiesz decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania czy urodzić czy nie, a nie państwo w oparciu o ideologię katolicką". 

Komentarze (37)

Dodaj swój komentarz

 • Glosujei na Arczaka i Falej ❤️❤️ 2022-11-16 19:56:57 31.60.*.*
  Jeżeli chodzi o Panią Monikę , to ma zawsze mój głos . Najbardziej szkodzi jej osoba przypominająca Annę Grodzką. Proszę na nią bardzo uważać . To bardzo podły człowiek .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 10
 • Donald ❤️😍👩‍👩‍👦⚡ miłością mą i drogą ku nadzieji 👍👍👍 2022-11-16 19:52:00 31.60.*.*
  Widząc w TVN24 czarzastego z kamyszem , prawie rzygłam. Już wiem czemu przegrywają zwykli wyborcy i w czyim interesie jest żeby przegrali.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • MP 2022-11-16 19:12:02 79.191.*.*
  I bardzo dobrze bo bezkarność lewactwa zaczyna przypominać czasy PZPR. To że jest się Posłem to znaczy że można niszczyć czyjeś mienie?.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 13
 • Yjo 2022-11-16 18:45:28 172.226.*.*
  Znaczy się na drzwiach i oknach Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Szewczenki można sobie powiesić co się chce - bez pytania o zgodę dyrektor Moniki Falej. Czy to będą plakaty z postulatami strajku mężczyzn, czy naklejki hodowców mlecza polnego - dyrektor Monika Falej będzie równie troskliwie bronić praw tych obywateli, i chronić swoim immunitetem przed złą policją. Ta baba jest załgana i zdemoralizowana do dna. Nie są się na nią patrzeć.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 8
 • sylwester 111 2022-11-16 18:24:19 95.160.*.*
  Bardzo dobrze ,ta pani posłem to jakaś farsa ,zamiast zająć się czymś pożytecznym ,to liczyła ludzi w kościele -kogo to obchodzi
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 9

www.autoczescionline24.pl