Kolejne zatrzymania w głośnej sprawie mafii podatkowej. Wyłudzili aż 1,7 mln zł [WIDEO]

Kolejne zatrzymania w głośnej sprawie mafii podatkowej. Wyłudzili aż 1,7 mln zł [WIDEO]
Zatrzymanie członków mafii podatkowej
Fot. IAS Olsztyn

Funkcjonariusze z KAS w Olsztynie wraz z policjantami z Katowic zatrzymali trzech członków mafii podatkowej, działającej na terenie całej Polski. Sprawa jest wielowątkowa. Łącznie zarzuty usłyszało już osiem osób.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Olsztyna wspólnie z policjantami KWP w Katowicach, na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymali trzech kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej związanej z wyłudzeniami VAT. W jednym z wątków sprawy przestępcy wyłudzili ponad 1,7 mln zł.

Zatrzymani to mieszkańcy województw śląskiego i małopolskiego. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także podrabiania i wprowadzania do ewidencji księgowo-skarbowej poświadczających nieprawdę faktur VAT, pozorujących wewnątrzwspólnotowy obrót częściami samochodowymi.

- Tak sfałszowaną dokumentację podejrzani przedkładali właściwym miejscowo urzędom skarbowym, dzięki czemu doprowadzili do uszczupleń podatkowych w zakresie podatku VAT, wykorzystując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej. Czyny te zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat. W wyniku przestępczej działalności doszło do uszczupleń podatkowych na kwotę 1,7 miliona złotych. Wartość uszczupleń podatkowych w całym procederze szacowana jest na 37 milionów złotych – informuje st. rachm. Marta Rosiak, oficer prasowy Izby Administrracji Skarbowej w Olsztynie.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec dwóch zatrzymanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do niego. Dodatkowo wobec jednego z podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju.

Sprawa jest prowadzona od 2018 r. I jest wielowątkowa Nadzór nad nią sprawuje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz