Szpital Uniwersytecki w Olsztynie chce, by w stolicy Warmii i Mazur powstał oddział wybudzania ze śpiączki osób, które ukończyły 18 rok życia. Klinika wybudzeń miałaby powstać w ramach projektu Warmińsko-Mazurskie Centrum Medyczne i Przyrodolecznicze.
Projekt szacowany na około 70 mln złotych jako jeden z priorytetowych programów UWM-u został złożony do Urzędu Marszałkowskiego w ramach listy wniosków o dofinansowanie ze środków unijnych na lata 2014-2020.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest profesor Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału Nauk Medycznych UWM-u.
Klinika miałaby być pierwszym takim miejscem w Polsce, gdzie o wybudzenie dorosłych osób w śpiączce walczyłby sztab profesjonalistów.
Odział działałby na wzór warszawskiego ''Budzika''. Klinika BUDZIK została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Budowa Kliniki, której koszt wyniósł ponad 20 mln zł, została sfinansowana przez Fundację "Akogo?" dzięki ofiarności wielu darczyńców indywidualnych, firm, fundacji oraz środków UE. Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu. Od lipca 2013 r. w "Budziku" są pierwsi pacjenci - dzieci do 18 roku życia po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych). Przyjmowane są dzieci przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych, dzieci mogą być leczone w Klinice przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz