Kaczkomat, śmieciomat i... restauracja dla dzików. Prezentujemy najciekawsze projekty OBO 2021

Kaczkomat, śmieciomat i... restauracja dla dzików. Prezentujemy najciekawsze projekty OBO 2021
10 sierpnia mija termin zgłaszania projektów do OBO 2021. Już dziś wybraliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, projekty
Fot. Piotr Grzymowicz/FB

10 sierpnia 2020 r. mija termin składania projektów do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Jak się okazuje, na sfinansowanie tegorocznej edycji znalazło się nieco więcej funduszy niż w tamtym roku. Do tej pory zgłoszono 47 projektów. Wśród najciekawszych znalazły się kaczko- oraz śmieciomaty, tor wyścigowy, a także „wyrafinowana” restauracja dla dzików Olsztyna.

Olsztyński Budżet Obywatelski to inicjatywa, dzięki której mieszkańcy gminy mogą zgłaszać własne, miejskie bądź osiedlowe, projekty. Spośród propozycji, w drodze obywatelskiego głosowania, wybierane są te, które zostaną zrealizowane. Za finansowanie projektów odpowiada gmina.

OBO 2021 to już ósma edycja projektu. W tym roku na realizację pomysłów mieszkańców przeznaczono 6 538 221 zł. W 2019 r. była to kwota nieco mniejsza, bo o wysokości 6 400 000 zł.

Obywatelskie propozycje projektów można składać do 10 sierpnia 2020 r. Obowiązują dwie kategorie. Kwota inwestycji projektu miejskiego nie może przekroczyć 500 tys. zł, natomiast limit projektu osiedlowego uzależniony jest od liczby jego mieszkańców.

Już 30 września gmina ogłosi listę pomysłów dopuszczonych do głosowania. To z kolei będzie się odbywało od 1 do 16 października. Zwycięzców poznamy 2 listopada.

Choć na zgłoszenie projektu OBO jest jeszcze chwila, już teraz postanowiliśmy poszukać najciekawszych propozycji. Trzeba przyznać, że niektóre z nich zaskakują pomysłowością.

Nr 11. Pierwsze w Olsztynie Śmieciomaty z nagrodami - Czyste Pojezierze, Czyste trawniki, Czysty Zysk!

Projekt osiedlowy.

Opis: Automaty do przyjmowania zdefiniowanych surowców wtórnych (np. aluminium, PET, szkło, baterie). Za oddane śmieci mieszkańcy otrzymują punkty, które upoważniają do nagród np. bilety do kina, teatru, zniżki na wybrane usługi miejskie, zniżki na korzystanie z komunikacji miejskiej itp. Zbiórka punktów przez połączona z maszyną aplikacje, system mógłby być zintegrowany z olsztyńska kartą miejską.

Koszt projektu: 224 283 zł.

Nr 20.Wyrafinowana restauracja dla dzików Olsztyna z lokalizacją Las Miejski Olsztyna

Projekt miejski.

Opis: W rzeczywistości byłby to kompostownik o powierzchni 3- 8 arów (ostoja) zasilany odpadami zielonymi i kuchennymi. Byłyby 4 - 8 lizawki. Zasadzony czosnek. Uatrakcyjnieniem byłby wyrafinowany deser – z przyczepy kukurydzy plus buraki. Dziki w mieście zagrażają bezpieczeństwu mieszczan. Mają wrócić gdzie ich miejsce do lasu. Negatywnie oceniam program wyłapać i wytruć, zatruć. Wyłapane dziki z Jarot i Nagórek z szacunkiem ułożyć w restauracji w lesie miasta.

Koszt projektu: 80 000 zł.

Nr 24. Moje Zatorze jasne, bezpieczne w zielonym kolorze

Projekt osiedlowy.

Opis: Przedmiotem zadania jest poprawa estetyki i odnowa terenu zieleni, która korzystnie wpłynie na samopoczucie mieszkańców. Ten wyjątkowy projekt zakłada stworzenie przyjaznych środowisku i mieszkańcom zielonych przedogródków na ulicach Jagiellońska, róg Żeromskiego i Puszkina. Projekt jest kontynuowaniem zadań wykonanych ze środków II edycji Podwórek z Natury oraz OBO 2019,2020. Kwoty przeznaczone na realizację poszczególnych projektów nie wystarczyły na wykonanie wszystkich zaplanowanych prac.

Koszt projektu: 189 400 zł.

Nr 26. Zapewnienie ciągłości "Łynostrady"

Projekt miejski.

Opis: Budowa ścieżki rowerowej z kostki betonowej, niefazowanej o szerokości co najmniej 2,5 m, uwzględniającej estetykę "Parku Centralnego" i ciągu pieszego alejki Gelsenkirchen o długości w sumie ok. 400 metrów. Budowa obejmuje odcinek: ok. 280 m wzdłuż alejki Gelsenkirchen od ul. Prostej do ul. Stanisława Staszica oraz ok. 120 m od alejki Weifang do ścieżki rowerowej w Parku Centralnym prowadzącej do ul. 22 stycznia.

Koszt projektu: 500 000 zł.

Nr 44. Autodrom , ośrodek doskonalenia techniki jazdy (tor wyścigowy)

Projekt miejski.

Opis: Budowa autodromu na wzór "toru wschodzący Białystok” sfinansowanego z budżetu obywatelskiego, jeśli tam się udało to i w Olsztynie może. Przygotowanie miejsca, utwardzanie oraz wylanie asfaltu tworzącego zapętlony tor o długości około 500-1000m z zakrętami. Ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, zdobywanie doświadczenia przez młodych kierowców w ekstremalnych warunkach jazdy samochodem.

Koszt projektu: 500 000 zł.

Nr 45. Zakup i montaż dwóch kaczkomatów sprzedających pokarm dla ptactwa

Projekt osiedlowy (Plaża nad Jeziorem Długim, rejon kładki "Żubra").

Opis: Montaż urządzeń roboczo zwanych kaczkomatami, mających za zadanie podawać małe porcje karmy dla dzikich ptaków (przykładowy skład konsultowany z ornitologami: pszenica, słonecznik czarny, kukurydza, kanar, proso, owies bezłuski) składającą się z nasion wydzielanych w małych porcjach po wrzuceniu monety. Proponowane miejsca to plaża nad jeziorem Długim oraz rejon kładki "Żubra", gdzie najczęściej gromadzą się ptaki wodne (kaczka krzyżówka, łabędzie) oraz ludzie je dokarmiający. Niestety mieszkańcy dokarmiają ptaki, niewłaściwą karmą (najczęściej chleb). Zadanie ma na celu umożliwienie dokarmiania ptaków w sposób właściwy oraz edukację społeczeństwa w tym zakresie.

Koszt projektu: 26 500 zł.

Nr 48. Kastracja kotów wolno bytujących oraz kastracja i chipowanie zwierząt właścicielskich

Projekt miejski.

Opis: Projekt zakłada kastrację kotów wolno bytujących i właścicielskich z terenu Olsztyna w wybranych lecznicach weterynaryjnych. Obejmuje kastrację kotek i kocurów, suk i psów, opiekę weterynaryjną w lecznicy po zabiegu i przechowanie do momentu, kiedy możliwe będzie wypuszczenie zwierząt w miejsce bytowania lub odbiór przez właścicieli.

Koszt projektu: 100 000 zł.

Nr 51. Edukacyjny Ekotaras

Projekt miejski.

Opis: Zagospodarowanie terenu przyległego do Olimpijskiego Stadionu Rugby z wystawą na dolinę i płynącą w dole rzekę Łynę oraz wjazdu na parking, parkingu i ścieżki prowadzącej do tarasu. Taras będzie miał głównie przeznaczenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej i przedszkolnej a także będzie pełnił funkcję rekreacyjną i integracyjną dla mieszkańców Olsztyna.

Koszt projektu: 500 000 zł.

Wśród pozostałych projektów znalazło się dużo propozycji remontów chodników, budowy miejsc parkingowych czy montażu monitoringu. W przeciwieństwie do lat poprzednich, znaleźliśmy tylko jedno wydarzenie kulturalne.

Do nietuzinkowych, zgłoszonych projektów należała także propozycja montażu fontann przy ul. Dworcowej. Jako uzasadnienie autor projektu podał, iż „niedaleko tramwaja obok urzadzen do cwiczen jest sporo wolnego miejsca. Mozna by tam zrobic fontanny jak w parku centraclnym” - (pisownia oryginalna). Koszt całej inwestycji wycenił natomiast na... 49 zł.

Który z projektów najbardziej przypadł do gustu naszym Czytelnikom? Być może decyzją mieszkańców już w przyszłym roku olsztyńskie dziki zyskają własną, leśną restaurację?

Pełną listę projektów można znaleźć na stronie OBO.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • nefret 2020-08-12 09:08:51 213.184.*.*
  Polecam uważną lekturę fragmentu dotyczącego projektu restauracji dla dzików...:)
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Srebro58 2020-08-09 19:30:02 31.0.*.*
  Remont chodników to nie farsa, szczególnie na Zatorzu. Ul. Zamenhofa - tragizm, ul. Poprzeczna przy Cmentarzu komunalnym, trawka posiana, a chodnik od ul. Cichej i Poprzeczne - tragizm. Po przeciwnej stronie cmentarza super teren na parking - dziury i błoto. Wstyd za takich włodarzy.
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • Farsa 2020-08-09 13:32:31 5.173.*.*
  Na pewno znajdą się prawdziwie efektywne i oddolne projekty. remonty chodników lub budowa zatok postojowych to jakaś farsa.
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • raad 2020-08-08 14:26:57 81.190.*.*
  Na 68 projektów 23 dotyczy naprawy/budowy chodników, parkingów i ulic. Ja mam w związku z tym pytanie do państwa radnych: za co wy bierzecie pieniądze? Do czego jesteście w ogóle potrzebni? Może powinno się przy okazji następnych wyborów samorządowych obciąć ilość radnych i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazać na OBO? Byłby jakikolwiek pożytek bo z waszej pracy jak widać jest żaden.
  Odpowiedz Oceń: 25 0 Zgłoś treść