Imieniny: Anieli, Jana, Sykstusa
Data dodania: 2017-05-15 11:05

sm

Jeziorowcy pokonali gości z Wyszkowa

Za nami ostatni mecz 8. kolejki Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, w której AZS UWM Olsztyn Lakers podjął Rhinos Wyszków. Po ekscytującym pojedynku zwyciężyli olsztynianie kształtując wynik 49:47.

W niedzielnym spotkaniu na stadionie AZS-u w Olsztynie padło aż czternaście przyłożeń, a końcowa różnica wyniosła zaledwie dwa punkty.

Mecz rozpoczęli w ataku goście z Wyszkowa, ale stracili piłkę, gdy nie udało im się w czwartej próbie zdobyć brakującego jarda. Ofensywa Lakers weszła na boisko tylko na trzy akcje, nie dlatego, że straciła futbolówkę, a dlatego że tylko tylu zagrań potrzebowali aby przenieść ją przez prawie całe boisko. Wynik spotkania otworzył Krzysztof Mrówka łapiąc 37-jardowe podanie Jamara Dialsa. Goście z Wyszkowa kolejny drive ponownie zakończyli bez zdobyczy punktowej, gdyż w czwartej próbie nieskuteczne kopnięcie z pola wykonał Daniel Górski. Gospodarze natomiast nie zwolnili tępa i jeszcze w pierwszej kwarcie zdobyli drugie przyłożenie za sprawą Przemysława Banata, który złapał 28 jardowe podanie od swojego rozgrywającego. Pierwsze dwanaście minut zakończyło się niezapowiadającym końcowych emocji wynikiem 14:0.

Po zmianie stron wreszcie zapunktowali Rhinos. Znacząco pomogły im w tym trzy przewinienia osobiste, które podczas tego posiadania popełnili gospodarze. Autorem pierwszego przyłożenia dla swojego zespołu został rozgrywający Tyler Williams, który wykończył serię biegiem na jeden jard. Chwilę później prowadzenie Lakers podwyższył Patryk Piechowski, który złapał podanie Jamara Dialsa i zakończył 19-jardową akcję przyłożeniem. Przed przerwą obie drużyny jeszcze po razie zdobywały punkty. Najpierw 13-jardowa akcja podaniowa do skrzydłowego Antoniego Podgórskiego dała Rhinos touchdown, a następnie 25-jardowy rzut do Krzysztofa Mrówki, który drugi, ale nie ostatni raz w tym meczu, wpisał się na listę punktujących ustaliły wynik do przerwy 28:14. W ostatnich sekundach pierwszej połowy bardzo długim podaniem Tyler WIlliams starał się zmniejszyć różnicę punktową, ale futbolówka padła łupem Jamara Dialsa, który w defensywie występował na pozycji safety. Chwilę później sędzia odgwizdał zakończenie pierwszej połowy spotkania.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od punktów dla olsztynian. Drugie przyłożenie w tym meczu zdobył Przemysław Piechowski, ale goście nie pozostali dłużni, dzięki Bartoszowi Szymańskiemu, który zakończył 55-jardową akcję podaniową w polu punktowym Lakers. Wymiana cios za cios trwała w najlepsze. Po raz trzeci przyłożenie zdobył Krzysztof Mrówka, a jeszcze przed czwartą częścią gry wynik zmienił Tyler Williams pięciojardowym biegiem.

Gdy ostatnie dwanaście minut rozpoczęło się od czwartego przyłożenia Krzysztofa Mrówki, już tylko najwięksi optymiści wierzyli w możliwość wygranej Nosorożców, a gospodarze myślami powędrowali już do półfinałów, w których dzięki takiemu rezultatowi by się znaleźli po końcowym gwizdku. Na nieszczęście dla nich Rhinos pokazali, że zawsze grają do końca. Bartosz Szymański zdobył przyłożenie po dziesięciojardowej akcji biegowej, a defensywa Nosorożców skutecznie zatrzymywała atak rywali, zmuszając ich do próby kopnięcia z pola, która okazała się nieskuteczna. Przed końcem meczu goście jeszcze dwukrotnie zdobyli przyłożenie za sprawą duetu Williams-Podgórski, ale czasu na przegonienie rywala było już bardzo mało. Próba odzyskania piłki po krótkim wykopie nie powiodła się i po chwili sędzia główny zakończył spotkanie przy wyniku 49:47 na korzyść gospodarzy.

- Rozegraliśmy kolejny emocjonujący mecz przeciwko Rhinos. Nasze spotkania są dla kibiców bardzo widowiskowe, jednak myśląc o walce w fazie play-off musimy znacznie poprawić grę w obronie. Póki co skupiamy myśli na meczu przeciwko Archers. Awans do półfinału jest sprawą otwartą i wszystko jest w naszych rękach. Za tydzień musimy postawić przysłowiową kropkę nad ''i'' - skomentował spotkanie prezes AZS UWM Olsztyn Lakers Bartosz Bania.

Najlepszym zawodnikiem spotkania został zdobywca czterech przyłożeń Krzysztof Mrówka, ale na wyróżnienie zasługuje wielu zawodników formacji ofensywnych obu drużyn. Wśród gospodarzy na uznanie zapracował rozgrywający Jamar Dials, który aż siedmiokrotnie podawał na przyłożenie jednocześnie wielokrotnie unikając ataków bardzo agresywnej linii defensywnej Rhinos.

Wygrana Lakers nie daje jeszcze awansu do półfinałów, ale szanse, że w nim nie zagrają są niewielkie. Na drodze do Krakowa, w którym zostanie rozegrany jeden z półfinałów PLFAI, mogą zawodnikom z Warmii i Mazur stanąć tylko… Rhinos Wyszków. Wynik dwumeczu 94:89 jest korzystniejszy dla Nosorożców i jeżeli wygrają dwa ostatnie mecze z Kozłami Poznań i Warsaw Sharks przy jednoczesnej porażce Jeziorowców z Bydgoszcz Archers, to zawodnicy z Mazowsza będą cieszyli się awansem do fazy play-off.

Za tydzień Lakers jadą na mecz do Bydgoszczy, a Rhinos podejmą na własnym stadionie Kozły Poznań.

Olsztyn Lakers - Wyszków Rhinos 49:47 (14:0; 14:14; 14:12; 7:21)

I kwarta

7:0 przyłożenie Krzysztofa Mrówki po 37-jardowej akcji po podaniu Jamara Dialsa (podwyższenie za jeden punkt Piotr Gołacki)

14:0 przyłożenie Przemysława Banata po 28-jardowej akcji po podaniu Jamara Dialsa (podwyższenie za jeden punkt Piotr Gołacki)

II kwarta

14:7 przyłożenie Tylera Williamsa po 1-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Daniel Górski)

21:7 przyłożenie Patryka Piechowskiego po 19-jardowej akcji po podaniu Jamara Dialsa (podwyższenie za jeden punkt Piotr Gołacki)

21:14 przyłożenie Antoniego Podgórskiego po 13-jardowej akcji po podaniu Tylera Williamsa (podwyższenie za jeden punkt Daniel Górski)

III kwarta

35:20 przyłożenie Bartosza Szymańskiego po 53-jardowej akcji po podaniu Tylera Williamsa

42:26 przyłożenie Tylera Williamsa po 1-jardowej akcji biegowej

IV kwarta

49:32 przyłożenie Bartosza Szymańskiego po 10-jardowej akcji biegowej

49:40 przyłożenie Tylera Williamsa po 1-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Bartosz Szymański)