Jarmark Świąteczny w tym roku tylko w weekend

Jarmark Świąteczny jest zimową wizytówką naszego miasta. Świąteczna iluminacja, figury lodowe, masa atrakcji dla każdego i to co najważniejsze - cudowna atmosfera, z tym kojarzy nam się ta wyjątkowa impreza. W tym roku - organizatorzy mają trudne zadanie - stworzyć Jarmark za okrojony budżet nie psując renomy wydarzenia. Są tego pierwsze efekty impreza świąteczna, na którą czekają olsztynianie potrwa tylko cztery dni.

Na pomysł zorganizowania takiej świątecznej imprezy w Olsztynie wpadł w 2009 roku Maciej Rytczak, który pełnił wtedy funkcję szefa Wydziału kultury, promocji i turystyki w olsztyńskim ratuszu. Jak się okazało – jego pomysł był strzałem w dziesiątkę, a pierwszy Warmiński Jarmark Świąteczny ściągnął do Olsztyna tłumy olsztynian i mieszkańców regionu. Pierwszy – testowy jarmark trwał cztery dni. Z roku na rok w budżecie miasta znajdowało się więcej środków na ten cel, a i uzyskane unijne dotacje sprawiły, że w 2010 roku impreza trwała 10 dni, a w 2011 - 8 dni.

Przez te trzy lata impreza zyskała już swoich fanów i renomę, a miasto – doskonały sposób na promocję stolicy Warmii i Mazur również w okresie zimowym.

W tym roku na unijną dotację już liczyć nie możemy, a więc kwota, jaką władze miasta mogą przekazać na organizację imprezy będzie znacznie mniejsza. W związku z tym – skróci się również czas trwania imprezy. IV Warmiński Jarmark Świąteczny rozpocznie się 13 grudnia, a zakończy 16 grudnia.

Samą organizacją imprezy zajmie się w tym roku Miejski Ośrodek Kultury, nie Wydział kultury, promocji i turystyki olsztyńskiego ratusza – jak miało to miejsce do tej pory.

MOK zapewnia, że olsztynianie tej różnicy w finansowaniu imprezy nie odczują. Olsztyńska starówka tradycyjnie będzie kusić mieszkańców i gości magiczną atmosferą zbliżających się Świąt i podobnie jak w ubiegłych latach Stare Miasto wypełnią kramy z przedmiotami idealnymi na prezent, na Targu Rybnym staną rzeźby lodowe, a przy specjalnie przystrojonej choince dzieci i dorosłych witać będzie Mikołaj prosto z partnerskiego miasta Olsztyna - Rovaniemi  w Finlandii.

Klimat wydarzenia podkreślać będzie tradycyjnie już iluminacja serca starówki.

- Odwiedzających jarmark z pewnością zachwycą wykute w lodzie ikony światowej architektury, które będzie można obejrzeć na Targu Rybnym. Wśród nich pojawi się zjeżdżalnia w kształcie muru chińskiego - niespodzianka dla milusińskich. Tam również zagra jeden z najbardziej utalentowanych i innowacyjnych perkusistów na świecie, pochodzący z Norwegii Terje Isungset. Wydobywa on dźwięki z lodowych instrumentów, a towarzyszy mu zjawiskowa wokalistka. Oprócz Terje na starówce wystąpią m.in. aktor Jacek Borkowski, mistrz nastrojowych, soulowo-jazzowych dźwięków, fenomenalny wokalista Mietek Szcześniak, nie zabraknie olsztyńskich artystów oraz kolęd i pieśni świątecznych w oryginalnych, niespotykanych wersjach. Na ulicach występować będą teatry uliczne, spotkamy też połykaczy ognia i oczywiście Mikołajów oraz kolędników. W Galerii Rynek MOK będzie można podziwiać najpiękniejsze krakowskie szopki. W czasie tych czterech dni olsztyńska starówka stanie się magicznym miejscem pełnym zimowych atrakcji - odwiedzą nas prawdziwe renifery, Biegnący Wilk ze swoimi zaprzęgowymi psami. Staną również ukochane przez mieszkańców Olsztyna karuzela i kolejka Św. Mikołaja – informuje Małgorzata Sadowska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Jarmark Świąteczny będzie również okazją do spróbowania prawdziwych przysmaków, które przygotują restauratorzy ze Stowarzyszenia Starówka Razem.

Organizator zadba także o najmłodszych. Zziębnięte dzieci odpoczną od mrozu w przyjaznych przestrzeniach zabawowych. Nie zabraknie także warmińskich elementów, pojawią się regionalne kulinaria, tańce i tradycje.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz