Dziś jest: 01.06.2024
Imieniny: Anieli, Justyna, Konrada
Data dodania: 2023-10-04 05:28

Redakcja

Jak zostać inspektorem BHP?

Jak zostać inspektorem BHP?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

BHP, a więc bezpieczeństwo i higiena pracy to bardzo rozległy dział. Zapewnienie bezpiecznych warunków w miejscu pracy to przede wszystkim obowiązek pracodawcy, jednak duża odpowiedzialność w zakresie BHP spoczywa również na inspektorach.

reklama

Kto może ubiegać się o posadę inspektora BHP? Jakie wymagania musi spełnić kandydat? Jakie szkolenia bhp musi ukończyć? Co należy do obowiązków inspektora? Na te i więcej pytań znajdą Państwo odpowiedź w poniższym tekście. 

Inspektor BHP - kto może nim zostać? 

Działania w zakresie bezpieczeństwa przybierają różne formy. Samo pojęcie bezpieczeństwo i higiena pracy nierozerwalnie łączy się z podstawami psychologii pracy czy polityki socjalnej. Osoba, która ubiega się o stanowisko inspektora w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy musi zdawać sobie sprawę z ogromnych wyzwań. Posada inspektora niesie ze sobą szereg obowiązków i ogromną odpowiedzialność. To od pracy jednego człowieka często zależą dogodne warunki w miejscu pracy. Dodatkowo należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ stale zmieniające się wymagania i regulacje, niosą ze sobą konieczność systematycznego uaktualniania wiedzy, a z pomocą przychodzą wówczas szkolenia bhp. 

Aby zostać inspektorem i świadczyć usługi BHP potrzebne są odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. O tytuł inspektora BHP mogą starać się osoby po ukończeniu wyższej szkoły oraz przepracowanych co najmniej dwóch lat w zawodzie. Inną drogą jest zdobycie tytułu technika bezpieczeństwa i higieny pracy, a ostatnią możliwością jest wykształcenie średnie, jednak co najmniej czteroletnie doświadczenie pracy w zawodzie. 

Jakie są obowiązki inspektora bezpieczeństwa i higieny pracy? 

Zachowanie możliwie najkorzystniejszych warunków pracy jest usystematyzowane w Kodeksie Pracy czy w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Na łamach ustawodawstwa określone zostały również powinności inspektora BHP. Wśród nich zalicza się między innymi kontrola warunków, w których odbywa się praca. Zachowanie higienicznych warunków pracy to obowiązek pracodawcy, jednak inspektor dokonuje analizy zastosowanych środków ostrożności. Specjalista bezpieczeństwa i higieny pracy ma w obowiązku zaznajomienie się o zagrożeniach i awariach, co pozwana dokonać oceny ryzyka zawodowego.

Inspektor BHP na podstawie obserwacji i dokumentacji firmy przygotowuje analizy, wprowadzając propozycje zmian w środowisku pracy. Specjalista między innymi może zaproponować nowe zasady bhp, środki ochrony indywidualnej czy profilaktykę zdrowia pracowników. Sprawdza również wykazy, w tym ten delegujący pracowników do udzielania pierwszej pomocy. Specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezwykle pomocny w przygotowaniu planów modernizacji, rozwoju zakładu pracy czy oddaniu nowych części budynku. Inspektor akceptuje zmiany w środowisku pracy, a także odpowiada za dostarczenie wniosków w celu podniesienia komfortu pracowników w czasie pracy. 

Obowiązków inspektora BHP jest całe mnóstwo. Nie można również pominąć obowiązku ciągłego doszkalania się. Dynamicznie zmieniające się prawo BHP generuje konieczność ciągłego aktualizowania wiedzy. Coroczne szkolenie BHP dla inspektorów lub potencjalnych instruktorów pozwala pozostać na bieżąco, pomimo bezustannych zmian. 

Zalety pracy jako inspektor BHP

Zawód inspektora BHP to z pewnością ciężki kawałek chleba. Profesja niesie jednak ze sobą wiele pozytywów, wśród których należy wymienić brak nudy. Praca inspektora jest niezwykle angażująca i ciekawa. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania i trudności do pokonania. Z pewnością inspektorem BHP nie powinna zostać osoba o słabych nerwach. Ilość wyzwań może przytłoczyć, dlatego pracę jako specjalista BHP zalecamy osobom, które są pełne energii i żądne nowych doświadczeń. 

Praca inspektora BHP ma na celu poprawę bezpieczeństwa na stanowiskach pracy, a co za tym idzie poprawę jakości życia pracowników. Ogromną zaletą zawodu jest praca w służbie innym - polepszeniu obecnego stanu życia i zwiększenia komfortu. Zdrowie i życie to najwyższe dobro, a dbanie o wartości każdego dnia przynoszą ogromną satysfakcję. Inspektor nie może pozostawać w miejscu, o co dba stale zmieniające się prawo. Posadę inspektora można nazwać rozwojową, wymagającą stałego podnoszenia kwalifikacji. Oprócz szkoleń obowiązkowych pożądana jest umiejętność logicznego myślenia i przewidywania niebezpieczeństw. Warto również podkreślić, że zaletą zawodu jest również brak ponoszenia odpowiedzialności za stopień bezpieczeństwa w danym zakładzie pracy. Obowiązek BHP spoczywa na pracodawcy i kadrze kierowniczej, o czym zostało powiedziane w Kodeksie pracy.

Praca inspektora BHP to nie lada wyzwanie. Szereg korzyści, płynących z posady może być kusząca. Warto jednak podkreślić, że specjalistą BHP nie może zostać każdy. Przede wszystkim liczy się zaangażowanie, stałe doszkalanie, umiejętność przewidywania zagrożeń i reagowanie w porę. Wraz z doświadczeniem na pozycji inspektora rosną możliwości rozwoju zawodowego. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl