IPN ekshumuje ciała z dawnej nekropolii przy ul. Mariańskiej [ZDJĘCIA]

IPN ekshumuje ciała z dawnej nekropolii przy ul. Mariańskiej [ZDJĘCIA]
Prace ekshumacyjne olsztyńskiego IPN-u
Fot. Paweł Michno / Olsztyn.com.pl

Od kilku dni na ul. Mariańskiej, w pobliżu szpitala miejskiego, trwają prace ekshumacyjne. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej poszukują ofiar totalitaryzmów – nazistowskiego i stalinowskiego.

We wtorek napisał do nas czytelnik w sprawie prac prowadzonych przy ul. Mariańskiej.

– W parku na skrzyżowaniu Mariańskiej i Lengowskiego od 3 dni kościelni oraz IPN dokonują ekshumacji ciał tamże zakopanych. Rozkopują coraz większą część parku. Może coś o tym napiszecie? – zapytał czytelnik.

Uznaliśmy, że jest to ciekawy temat, dlatego też skontaktowaliśmy się z dr. Pawłem Warotem, naczelnikiem olsztyńskiej delegatury IPN-u. Niestety, naczelnik nie chciał zbyt obszernie komentować przebiegu prac. Powiedział, że najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu IPN wyda komunikat prasowy w tej sprawie.

– Na razie mogę powiedzieć jedynie to, że cieszymy się z tego powodu, że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i Olsztyna trwają poszukiwania ofiar totalitaryzmów, jednego i drugiego – powiedział w rozmowie z nami Paweł Warot, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

Jak ustaliliśmy, prace ekshumacyjne będą prowadzone jeszcze w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, że na tym terenie istniał cmentarz, na którym chowani byli pacjenci i personel szpitala mariackiego. Nekropolia zaczęła funkcjonować w 1878 roku. Zamknięto ją w 1961 roku, a 13 lat później splantowano.

Pochowano tutaj księdza Josefa Steinkiego (ostatecznie, w 1954 roku spoczął w cmentarzy kapitulnym we Fromborku), kapelana szpitala. Steinki, w wyniku donosu, przed objęciem pracy w placówce medycznej, był oskarżony o zdradę ojczyzny, w związku z czym został wtrącony przez hitlerowski reżim do więzienia. W 1945 roku, po wkroczeniu do miasta żołnierzy Armii Czerwonej, stanął w obronie cnoty sióstr zakonnych i pielęgniarek, za co został brutalnie pobity. Trafił do więzienia, gdzie zachorował na czerwonkę i tyfus. 16 lutego 1945 roku, już po wyjściu na wolność, zmarł z wycieńczenia na plebanii. Podobny los mógł spotkać także inne osoby, w tym chorych i personel szpitala.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Teraz Warmiak. 2020-10-25 14:14:25 83.6.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Młoda 2020-10-23 17:19:43 5.184.*.*
  Sprawa zapowiadanych przez PO i klubu Grzymowicza podwyżek podatków dla mieszkańców na 2021rok. Co robi opozycja? Tylko wystąpienie Pana Nojmana? To za mało! Pan Nojmana to prawnik. Proszę zapoznać się z ustawami i rozporządzeniami dotyczącymi covidu. Może można zamrozić takie uchwały Rady Miasta? W kraju ludzie tracą pracę, obniża im się wynagrodzenie a w Olsztynie radni podwyższają mieszkancom podatki. Chcemy dowiedzieć się czy pozostawienie dotychczasowych stawek tych podatków przyczyni się do zapaści miasta? Jeżeli można je pozostawić to czemu tego się nie proponuje? I te tłumaczenie sygnalisty Gronowicza. Żenujące. Rodem z PRL. Dlaczego miasto nie szuka oszczedności. Przykład: W każdej spółce miejskiej jest rzecznik Prezesa czy Dyrektora. Ile to stanowisk zrobionych pod ukladziki. Ludzie gdzie my żyjemy? Kiedyś był jeden przy prezydencie. Wystarczył. Kiedyś dyrektorzy szkół i przedszkoli zasięgu opinii prawnych w biurze radców prawnych w Ratuszu. Od wielu lat każdy z nich (jest z 80 placowek) ma własnego prawnika. Ile to pieniędzy potrzeba. Oto miesięczne zarobki Prezesów i Dyrektorów miejskich spółek za 2019 rok. MPK - 13 000 brutto prezes emeryt MPEC - 20 000 brutto TBS - 7 000 brutto Wodociągi - 28 000 brutto prezes emeryt ZBK I - 9 000 brutto ZBK II - 8 500 brutto ZBK IV - 5 500 brutto dyrektor emeryt ZGKOK Lubelska - 22 000 brutto. Firma która od kilku lat przynosiła milionowe straty. Chyba już sprzedana. Teraz już olsztynianie wiecie na kogo płacimy podatki. W następnym odcinku podam zarobki dyrektorów szkół gminy Olsztyn. Przypomnę, że w Polsce szkoły podstawowe zajęły ostatnie miejsce w Polsce z egzaminu ósmoklasistów, podobnie z egzaminów na maturze. Opłacamy nieudolnych szefów spółek miejskich i dyrektorów szkół. Trzeba obniżać im wynagrodzenie a nie podwyższać podatki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • wszędzie łapy wsadzą 2020-10-23 17:03:09 88.156.*.*
  dalby spokój leżą tam tez dzieci zmarłe po narodzeniu w szpitalu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Piotr2 2020-10-23 10:58:34 37.47.*.*
  Ks. Steinki spoczywa w Olsztynie i nigdy go nie przenoszono do Fromborka. Poszukują ofiar Armii Czerwonej zamordowanych w szpitalu Mariackim. Poszukują też Sióstr pielęgniarek ktore zostały zamordowane w szpitalu po gwałcie przez żołnierzy ...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • pod garażami 2020-10-23 09:16:19 88.156.*.*
  pod garażami należąłoby poszukać
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0