Idą święta, uważajmy na drogach!

Zbliżają się Święta Wielkanocne. To czas rodzinnych spotkań, odpoczynku. Jak co roku policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach. Funkcjonariusze uprzedzają także, że szczególną uwagę zwrócą na przesadne obchodzenie tradycji Lanego Poniedziałku. Zabawa może zakończyć się nawet zarzutami przestępstwa.

Nasilenia ruchu na drogach regionu, tym samym utrudnień i ewentualnych zagrożeń - tego spodziewają się policjanci od końca tego tygodnia do poniedziałk. Na najruchliwsze trasy wyjadą również nieoznakowane radiowozy z videorejestratorami. W najniebezpieczniejszych punktach ustawiane będą fotoradary. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, mandatu warto więc ściągnąć nogę z gazu. Pamiętajmy także o obowiązkowym włączeniu świateł mijania.

Wskazówek można udzielać wiele, nie zapominajmy jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i rozwaga. Zdarza się, że spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy, po jego wypiciu siadają za kierownicę. Uczulamy, że policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Lepiej, więc  dwa razy się zastanowić, niż potem ponosić surowe konsekwencje świątecznej biesiady.

Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zachowajmy szczególną ostrożność jadąc w pobliżu centrów handlowych, bazarów, kościołów. W tygodniu poprzedzającym Święta Wielkanocne, a szczególnie w Wielki Piątek, ale i w Wielką Niedzielę w wielu miejscach odbywać się będą uroczystości kościelne, procesje, również z wykorzystaniem dróg publicznych, wymagające zabezpieczenia policyjnego. Dlatego zwracajmy uwagę na funkcjonariuszy kierujących ruchem. Ich polecenia w takiej sytuacji są najważniejsze.

Ładna pogoda sprzyja zabawom dzieci na świeżym powietrzu. Dlatego uważajmy jadąc w pobliżu placów zabaw i boisk. Dzieci pochłonięte zabawą często nie zwracają uwagi na nadjeżdżające samochody.

Święta Wielkanocne, to również okres nierozerwalnie związany z tradycją oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Wielokrotnie jednak oblewanie wodą, związane jest nie tyle z tradycją, co z wybrykami chuligańskimi młodych ludzi.
Polegają one na oblewaniu przechodniów w sposób, który może wyrządzić krzywdę zwłaszcza osobom starszym i dzieciom oraz przyczynić się do zniszczenia odzieży. Apelujemy do wszystkich młodych ludzi, którzy w lany poniedziałek zamierzają polewać wodą o zachowanie umiaru. Polewanie wiadrem wody osób wsiadających lub wysiadających z autobusów, polewanie przechodniów - jest czynem zabronionym. W każdym przypadku policjanci będą wyciągać konsekwencje prawne. Za wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu grodzkiego. W tym dniu policjanci będą zdecydowanie reagować na tego typu wybryki chuligańskie.

Zachowajmy więc rozsądek, żeby te Święta były prawdziwie radosne.

Źródło: Własne/KWP Olsztyn

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Kierowca 2010-04-02 09:22:35 212.160.*.*
    No to znowu będzie parę tysięcy kierowców na bańce.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0