Hulajnogi elektryczne z limitem wieku. Od 20 maja w życie wejdą nowe przepisy

Hulajnogi elektryczne z limitem wieku. Od 20 maja w życie wejdą nowe przepisy
Od 20 maja w życie wejdą nowe przepisy, regulujące zasady poruszania się m.in. hulajnogą elektryczną
Fot. Bolt.eu

Od czwartku, 20 maja, w życie wejdzie ustawa regulująca status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Będzie obowiązywał limit wieku w przypadku korzystania z hulajnóg elektrycznych.

Od 20 maja w życie wejdzie ustawa regulująca status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, hulajnogą elektryczną można poruszać się po drodze dla rowerów lub po pasie ruchu dla rowerów i z prędkością do 20 km/h. Jeśli nie ma takiego pasa, to można poruszać się po jezdni, po której pojazdy mogą się poruszać z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak kierujący hulajnogą nie może przekroczyć prędkości do 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną można poruszać się po chodniku tylko wtedy, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Wtedy pierwszeństwo ma pieszy. Prędkość jazdy na hulajnodze powinna być zbliżona do prędkości, z jaką poruszają się piesi.

Zacznie obowiązywać także limit wieku. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Z kolei dzieci w wieku do 10 lat hulajnogą elektryczną mogą poruszać się tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Nowe regulacje mają poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podobne zasady obowiązują dla osób korzystających z urządzeń transportu osobistego (UTO), takich jak deskorolki elektryczne czy urządzenia samobalansujące.

Natomiast użytkownicy urządzeń wspomagających ruch, takich jak rolki, wrotki, deskorolki czy tradycyjne hulajnogi nie muszą posiadać szczególnych uprawnień. Nie ma też limitu wieku.

Przewidziano także mandaty, dla osób, które będą łamały przepisy ruchu drogowego. Kary mogą wynieść od 300 zł do 500 zł.

Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch – wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego od 20 maja 2021 roku (powiększ obrazy):

Galeria

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • N0i 2021-05-18 10:06:08 31.1.*.*
  Pszepis OK ale kto będzie go respektowł . Może to być martwy pszepis jakich wiele w Polsce
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • hmm 2021-05-17 16:11:03 88.156.*.*
  szkoda, że nie ma ograniczeń co do rowerów. jak jedzie taki mały gnojek za ojcem rozpędzony i rozgląda sie dookoła zamiast patrzeć na drogę i wjeżdża na ciebie to robi się niebezpiecznie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Będzie jak zawsze 2021-05-17 14:23:00 5.184.*.*
  Kto to będzie kontrolował
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0