Czym jest hormon AMH?
AMH, czyli hormon antymüllerowski jest wytwarzany przez drobne pęcherzyki znajdujące się w jajnikach. Jego poziom informuje o tzw. rezerwie jajnikowej, czyli o tym, ile komórek jajowych może jeszcze dojrzeć i być gotowych do zapłodnienia. Wraz z wiekiem stężenie AMH naturalnie się obniża, ale tempo tego procesu może być różne u każdej kobiety.
Warto jednak pamiętać, że na możliwości rozrodcze kobiety wpływa nie tylko wiek, liczba komórek jajowych, ale również ich jakość oraz ogólny stan zdrowia. Takie czynniki jak choroby przewlekłe, endometrioza czy przebyte leczenie onkologiczne również mogą mieć znaczenie przy planowaniu ciąży.
Kiedy warto wykonać badanie AMH?
Badanie AMH może być przeprowadzone na różnych etapach życia reprodukcyjnego kobiety – nie tylko w przypadku trudności z zajściem w ciążę. Coraz częściej stanowi element profilaktycznej oceny płodności i świadomego planowania macierzyństwa.
Oznaczenie poziomu hormonu AMH zaleca się m.in. kobietom planującym ciążę, zarówno w najbliższym czasie, jak i w dalszej perspektywie. Badanie może być również pomocne u pacjentek z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, z podejrzeniem zespołu policystycznych jajników (PCOS), przed rozpoczęciem leczenia niepłodności, w tym procedury in vitro, a także u kobiet rozważających mrożenie komórek jajowych lub mających za sobą leczenie onkologiczne. Znajomość poziomu AMH nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o płodność, ale może być ważną wskazówką diagnostyczną. Na tej podstawie lekarz może podjąć decyzję o dalszych badaniach lub zaproponować odpowiednie wsparcie medyczne.
Jak wygląda badanie AMH?
Badanie AMH polega na pobraniu próbki krwi. Jest szybkie, proste i nie wymaga szczególnych przygotowań. Można je wykonać niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego, o dowolnej porze dnia, bez potrzeby bycia na czczo i bez skierowania od lekarza.
Wynik badania zazwyczaj dostępny jest po kilku godzinach. Przy jego interpretacji należy pamiętać, że normy poziomu AMH są zależne od wieku kobiety. Wynik warto skonsultować z lekarzem, który przy jego interpretacji uwzględni także ogólny stan zdrowia pacjentki.
Gdzie można wykonać badanie AMH?
Oznaczenie poziomu AMH można wykonać w każdej placówce Kliniki Bocian – chociażby w Gdańsku lub Białymstoku. Pobranie krwi odbywa się na miejscu, a próbka trafia bezpośrednio do laboratorium, bez konieczności transportu. Dzięki temu wynik jest dostępny szybko – zazwyczaj po około godzinie – a samo oznaczenie dokładne i wiarygodne.
Aby wykonać badanie, warto wcześniej skontaktować się telefonicznie z wybraną placówką i umówić na dogodny termin: +48 690 000 955. Wynik można odebrać osobiście lub online, logując się do Panelu Pacjenta.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz