Dziś jest: 27.04.2024
Imieniny: Felicji, Teofila, Zyty
Data dodania: 2024-03-27 13:06

Redakcja

"Grzybki halucynki" mogą leczyć?

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Ktoś wybuchnie śmiechem, a inny z zaciekawieniem sprawdzi tę informację. Co tak naprawdę wiemy o grzybach psylocybinowych? Z pewnością coraz więcej. Czy są niebezpieczne? Dla osób lekkomyślnych wszystko wydaje się zagrażać ich zdrowiu. Czy „grzybki halucynki” są legalne w Polsce?

reklama

Na stronie Shroomsy znajdziesz growkity, czyli gotowe zestawy z grzybnią do badań w domowym zaciszu i profesjonalnym laboratorium. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem to legalny sposób, aby lepiej poznać ten rodzaj fungi. Nie możesz jednak dopuścić do pojawienia się owocników, ponieważ hodowla i spożycie grzybów psylocybiniowych w naszym kraju jest zabronione. Niemniej warto poznać ich inne właściwości niż tylko psychoaktywne. 

Właściwości lecznicze grzybów psylocybinowych

Wyniki międzynarodowych badań, prowadzonych przez Uniwersytet w Edynburgu i badaczy z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki w Kings College London, wskazują na potencjalne korzyści zdrowotne związane z wykorzystaniem psylocybiny, alkaloidu pozyskiwanego z grzybów halucynogennych. 

Przeprowadzone badania kliniczne, obejmujące 233 osoby z 10 krajów Europy i Ameryki Północnej, wykazały, że leki oparte na psylocybinie mogą przynieść poprawę w przypadku ciężkiej depresji w ciągu 12 tygodni. Zidentyfikowano optymalną dawkę psylocybiny na poziomie 25 mg, przyjmowanej w postaci tabletek, co potwierdza badanie opublikowane w „The New England Journal of Medicine”.

Wyniki badania wskazują, że pacjenci z ciężką depresją, poddani terapii z wykorzystaniem psylocybiny, doświadczali znaczącej poprawy stanu psychicznego. Po trzech miesiącach terapii co trzeci pacjent odnotował ustąpienie objawów depresji, a co piąty zaobserwował znaczącą poprawę. Terapia ta wywołuje u pacjentów stany halucynogenne, przypominające „sen na jawie”, co może prowadzić do pozytywnych zmian, takich jak poprawa samopoczucia oraz zmiana nastawienia pacjentów wobec ich stanu zdrowia.

Przeczytaj także: Amanita Muscaria, czyli Muchomor Czerwony. Fakty i mity.

Jak działa psylocybina?

Efekty działania psylocybiny obejmują głębokie duchowe doświadczenia, które mogą zmienić ogólny stosunek do życia oraz spowodować wzrost wrażliwości na otaczający świat. Osoby pod wpływem psylocybiny często postrzegają dotychczasowe zajęcia i rozrywki jako bardziej interesujące i zabawne, co może wynikać z myślenia twórczego i filozoficznego, charakterystycznego dla tego stanu. Dodatkowo może wystąpić wzrost energii oraz ożywienie dawnych wspomnień.

Również zauważalne są efekty emocjonalne, takie jak rozbawienie oraz paradoksalne poczucie normalności. Niektóre badania sugerują, że psylocybina może być potencjalnie pomocna w redukcji klasterowych bólów głowy, choć mechanizm tego działania wymaga dalszych badań. W sumie, działanie psylocybiny obejmuje złożone zmiany w percepcji, myśleniu i stanie emocjonalnym, które mogą mieć istotny wpływ na doświadczenie jednostki podczas jej spożycia.

Grzyby psylobyinowe: Leczą czy nie leczą?

„Grzybki halucynki” zapewniają nie tylko psychodeliczny trip, ale dają szansę na walkę np. z depresją lekooporną. Terapie prowadzone są pod okiem lekarzy i mają często charakter doświadczalny. Ma to pomóc w zrozumieniu, jaki wpływ na człowieka ma psylocybina nie tylko w krótkim horyzoncie czasowym. Dotychczas wyniki badań wyglądają obiecująco. Warto więc śledzić ten temat.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • o tak o 2024-03-28 14:00:23 79.191.*.*
    Psylobicyna jest stosowana z ogromnym powodzeniem w Szwajcarii jako środek antydepresyjny. Praktycznie jedna terapia (jednorazowe podanie psylobicyny) osobie po ogromnych traumach np gwałcie zbiorowym, powoduje coś czego ani terapie ani inne farmaceutyki nie umieją. Jednakże marihuana jak i psylobicyna (częściej "grzybki") zostały wyparte we wczesnych latach XX w przez koncerny farmaceutyczne. Jak? Ano tak że wprowadzały na rynek swoje produkty takie jak morfina albo kokaina. Dodatkowo koncerny farmaceutyczne lobbowały w USA za uznaniem marihuany jako nielegalnej.... temu jest dziś nielegalna.... bo ktoś zbijał k*wa kase na tym że szpikował ludzi morfiną....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl