Gdzie warto pojechać w styczniu? Zimowy urlop w Polsce i Europie

Gdzie warto pojechać w styczniu? Zimowy urlop w Polsce i Europie
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

W duchu noworocznych postanowień często zakładamy, że będziemy więcej podróżować… Równie często mija jednak zapał do zmian, dlatego zanim chęć wdrażania w życie planów całkowicie ulotni się w oparach codzienności, warto choć niektóre z pomysłów urzeczywistnić. Im szybciej weźmiemy się do działania, tym mniejsze ryzyko, że robione postanowienia kolejny raz pozostaną w sferze marzeń.

Warto już w styczniu zacząć spełniać podróżnicze marzenia i rozważyć kilka opcji.

Bardziej lokalnie - białe szaleństwo w Szczyrku

Ile ludzi, tyle upodobań - dotyczy to również preferowanego stylu spędzania czasu poza domem. Zwolennicy aktywnego trybu życia, którzy nie chcą wyjeżdżać poza granice kraju, mogą rozważyć pobyt w jednym z polskich ośrodków narciarskich. Na południu w styczniu panują znakomite warunki do uprawiania sportów na śniegu. Od lat celem turystów są mniejsze i większe górskie miejscowości, a wśród nich prym wiedzie Szczyrk, mający wiele do zaoferowania.

W Szczyrku szusować można zarówno w ciągu dnia jak i po zapadnięciu zmroku. Liczne trasy narciarskie, wyciągi i kolejki tworzą infrastrukturę, która spełni wymagania entuzjastów tej formy rekreacji. Rozbudowana baza noclegowa, restauracje i mniejsze punkty gastronomiczne pozwolą odpocząć i nabrać sił przed kolejnymi wyprawami na stok.

Na stoku poza granicami - Turyn i okolice

Podróż do miejscowości sąsiadującej z rejonami górskimi to doskonały sposób na wykorzystanie urlopu i oddanie się białemu szaleństwu.

Dobrą bazą wypadową dla wypraw do mniejszych górskich miejscowości jest Turyn. Stolica Piemontu leży na przedgórzu Alp Zachodnich i blisko z niej chociażby do nowoczesnych ośrodków narciarskich takich jak Sestriere czy Bardonecchia. Gruba pokrywa śnieżna i stoki czekają na amatorów jazdy na nartach oraz snowboardzie, oferując przy tym widoki na szczyty sięgające ponad 3000 m. n.p.m.

Popularne stolice - Praga

Czeska Praga od Warszawy oddalona jest o blisko 700 kilometrów, od największego pod względem liczby ludności miasta północnych rejonów Polski - Gdańska - dzieli ją niespełna 900 kilometrów połączeń drogowych, z kolei od Krakowa ponad 500. Jest to jedna z bliżej położonych - szczególnie dla mieszkańców południowych regionów Polski - europejskich stolic, które warto rozważyć jako destynację podróżniczą.

Praskie klimaty z urzekającym Starym Miastem, hradczańską barokową architekturą czy tłumnie odwiedzanym przez turystów Mostem Karola są prawie na wyciągnięcie ręki. Nie tylko zatem względnie nieduża odległość, ale i przyciągające swym urokiem charakterystyczne miejsca czynią z Pragi miasto godne odwiedzenia.

Wieczne Miasto wiecznie popularne - Rzym

Dobrze można bawić się także w popularnym wśród turystów Rzymie. Wieczne Miasto wraz z najbardziej rozpoznawalnym jego punktem, jakim jest wzniesione w I wieku n.e. Koloseum, nie boi się tłumów gości. Jako, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, to i drogę powietrzną w podróży do tego miasta warto rozważyć.

Wystarczy spakować walizkę, udać się na przystanek, a bus na lotnisko w Gdańsku stanowić będzie pierwszy etap podróży i prolog wyśmienitej przygody. Po dotarciu na miejsce bez konieczności używania machiny czasu przenieść można się do przeszłości i podziwiać dobrze zachowany Panteon i Forum Romanum lub przejść się Schodami Hiszpańskimi, z których roztaczają się ciekawe widoki.

Nadmorskie klimaty - Malta

Ciekawym pomysłem jest wyprawa w rejon Morza Śródziemnego na Maltę, gdzie na początku roku panuje wiosenna aura. Niewielkie wyspiarskie państwo, liczące kilka tysięcy więcej mieszkańców niż Gdańsk i niewiele większe pod względem powierzchni niż Szczecin, kusi kilkunastoma stopniami powyżej zera i czekającymi na turystów miejscowościami.

Mellieha, Bugibba, Sliema, czy St. Julian’s posiadają rozbudowaną bazę hotelową gotową na przyjęcie licznych gości, planujących odpoczywać właśnie na Malcie. Chcąc zatem odpocząć od panujących w Polsce o tej porze szarości i poczuć smak wiosny, można wybrać ten kierunek. Turystów jest mniej niż w sezonie wysokim, temperatury przyjemne, a przyciągająca wzrok architektura niezmiennie cieszy oczy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz