Płatności gotówką to podstawa
Bez względu na to, ile pieniędzy zamierzasz wydać na zagranicznych wakacjach, część budżetu zawsze powinieneś mieć w lokalnej walucie. Płatności gotówkowe są akceptowane praktycznie wszędzie - możesz używać gotówki w sklepach, punktach usługowych, na stacjach benzynowych, w hotelach a także na lokalnych bazarach. Co więcej, w przypadku podróży samochodem ewentualne mandaty otrzymane za granicą w wielu sytuacjach należy opłacić od razu w gotówce.
Gotówka przydaje się również w sytuacji braku prądu lub awarii terminalu płatniczego. Problemy z płatnościami elektronicznymi mogą wystąpić w szczególności na prowincji i w krajach leżących poza Unią Europejską. Jednocześnie pamiętaj, że nie musisz zabierać wszystkich pieniędzy w gotówce, gdyż istnieją inne sposoby na ogarnięcie finansów w podróży.
Karty walutowe obniżają koszty transakcji bezgotówkowych za granicą
Podczas wakacji za granicą możesz korzystać zarówno z polskiej karty płatniczej w PLN, jak i karty walutowej. W pierwszym przypadku powinieneś liczyć się z dodatkowymi opłatami za przewalutowanie, doliczanymi do każdej transakcji. Wysokość opłat zależy od indywidualnych warunków w danym banku i rodzaju konta, które posiadasz. Może się zatem zdarzyć, że do każdej transakcji bank doliczy kilka procent, co w przypadku licznych płatności bezgotówkowych złoży się na dużą kwotę.
Z kolei korzystając z kart walutowych, nie ponosisz dodatkowych opłat za przewalutowanie. Prowizja może być jednak naliczana, gdy zdecydujesz się użyć karty walutowej do wypłacania pieniędzy z bankomatu. O kwocie ewentualnej prowizji zostaniesz poinformowany przed zatwierdzeniem transakcji w bankomacie.
Płatności kryptowalutowe
Obiekty turystyczne coraz częściej akceptują nie tylko gotówkę i karty płatnicze, ale i płatności kryptowalutami. Takie rozwiązanie to ukłon w stronę klientów, którzy obawiają się zabierania ze sobą dużej ilości fizycznej gotówki i nie mają kart płatniczych. Notowania bitcoin są jednakowe na całym świecie, dlatego dla punktów przyjmujących płatności w walucie wirtualnej ich przeliczenie na lokalny pieniądz nie stanowi większego problemu.
Bitcoiny i inne kryptowaluty są akceptowane w niektórych krajach w hotelach, lokalnych firmach wycieczkowych i restauracjach. Dzięki temu możesz używać walut wirtualnych do dokonywania płatności praktycznie za każdą usługę, z której chcesz skorzystać jako turysta. Pamiętaj jednak, by mimo to mieć przy sobie choć niewielką sumę tradycyjnej waluty w gotówce na wszelki wypadek.
Aplikacje płatnicze z kartami wirtualnymi
Ostatnim sposobem na zabezpieczenie finansów na czas podróży są aplikacje płatnicze, które umożliwiają wygenerowanie karty przedpłaconej. Kartę możesz połączyć z systemem płatniczym w telefonie, co pozwoli Ci dokonywać transakcji za pomocą smartfona. Zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie ryzyka kradzieży gotówki i karty płatniczej połączonej z rachunkiem bankowym. Karta wygenerowana w aplikacji i zintegrowana z systemem płatniczym w smartfonie ogranicza ewentualne straty związane z kradzieżą, gdyż znajduje się na niej jedynie określona z góry kwota. Dodatkowo możesz błyskawicznie dokonać blokady płatności, aby złodziej nie mógł z niej korzystać.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz