Fikcyjne firmy chciały wyłudzić dofinansowanie z WMARR

Fikcyjne firmy chciały wyłudzić dofinansowanie z WMARR
WMARR analizuje wnioski dotyczące grantów kapitałowych
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego w Olsztynie rozpatruje wnioski dotyczące grantów kapitałowych. Kilka z nich okazało się próbą wyłudzenia dotacji, ponieważ wypisano je na nieistniejące firmy.

W sumie ok. 13,5 tys. przedsiębiorstw złożyło wnioski o granty na kapitał obrotowy do WMARR-u. Dowiedzieliśmy się, że kilka z nich zostało złożonych przez firmy z fikcyjnymi danymi. Niektóre z nich miały działać na rynku od kilkudziesięciu lat, inne wskazywały jako adres siedziby, adres WMARR.

Jeden z wniosków miał nawet uzyskać maksymalną liczbę punktów we wstępnej ocenie, której, na podstawie analizy danych, dokonywał komputer.

I tak właściciele firm muszą nam dostarczyć papierową wersję dokumentacji. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że firma nie dostarczy dokumentów w wyznaczonym terminie, wtedy nie możemy przyznać grantów – powiedziała w rozmowie z nami Joanna Kruszewska-Papuszka, dyrektor Wydziału Wdrażania Programów Unijnych.

Jednakże weryfikowanie danych firmy nie może w stu procentach uchronić przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy fałszują dokumenty.

Może być ciężko o wyłapanie na tym etapie prób ewentualnego oszustwa. Nie mamy też takich kompetencji, aby wejść do biura danego wnioskodawcy. Takie uprawnienia ma Izba Administracji Skarbowej – dodała dyrektor.

Kierownictwo WMARR zamierza także złożyć zawiadomienie o zamiarze wyłudzenia publicznych pieniędzy do prokuratury.

Nabór wniosków trwał od 4 do 10 listopada. WMARR ma 50 dni na ich przeanalizowanie i wskazanie, komu przyznać granty. Prawdopodobne jest jednak przesunięcie tego terminu z uwagi na to, że wiele wniosków nie spełnia wszystkich kryteriów formalnych.

Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 40 mln zł. Skorzystać z programu mogli mikro i mali przedsiębiorcy. Uprawnionych było łącznie 115 tys. podmiotów.

Nie jest to pierwszy nabór prowadzony przez WMARR. Poprzedni konkurs odbył się w październiku. Został szybko unieważniony po tym jak zawiesiła się strona internetowa agencji, przez którą można było aplikować.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Jon 2021-02-09 13:09:40 79.189.*.*
  Ciekawe, jak Roztrzygający poradzili sobie z CWANIACTWEM i ZNAJOMOŚCIAMI?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Herkure 2021-01-19 16:11:32 88.156.*.*
  nie wiem co się dzieje, ale żeby fundacje dostawały granty! Prawnicy! Dentyści! Patrząc tak to nikt nie zarabia tylko traci?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • przedsiębiorca 2020-12-15 16:39:32 95.160.*.*
  Ustawka jak nic, nie ma co się trudzić. Trzeba samemu sobie radzić.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1