Emerytury na Warmii i Mazurach. Najniższe świadczenie wynosi... 21 groszy

Emerytury na Warmii i Mazurach. Najniższe świadczenie wynosi... 21 groszy
Najniższa emerytura wypłacana w regionie wynosi 21 groszy
Fot. Pixabay

Najniższa emerytura w województwie warmińsko-mazurskim to 21 groszy, wypłaca ją olsztyński ZUS. Z kolei najwyższe świadczenie w wysokości ponad 13 tys. zł wypłaca ZUS w Elblągu. Otrzymuje je mieszkaniec tego miasta.

Najniższa emerytura jaką kiedykolwiek wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych po reformie emerytalnej w 1998 r. to 2 grosze. Otrzymywała ją klientka z Oddział ZUS w Biłgoraju. Kobieta w swoim życiu odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy. Odkąd wprowadzono świadczenie Mama 4+ jej sytuacja finansowa poprawiła się. Jako uzupełnienie do swojej emerytury z ZUS-u otrzymuje Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające. Od 1 marca 2021 r. łącznie otrzymywać będzie 1250,88 zł.

Najszczęśliwszym emerytem ze względu na wysokość swojego świadczenia jest 86-latek, który aż 62 lata przepracował przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. Jego miesięczna emerytura, po waloryzacji marcowej, to kwota przekraczająca 35 tys. zł i jest najwyższą w Polsce. Innemu rekordziście ZUS wypłaca emeryturę w granicach 29 tys. zł. Otrzymuje ją 83-letni były pracownik zatrudniony przy produkcji tworzyw sztucznych. Przepracował ponad 59 lat. Kobieta z najwyższą emeryturą z ZUS otrzymuje przeszło 24 tys. zł. To 82-letnia była pracownica bankowości. Przepracowała ponad 61 lat.

- Jeśli chodzi o dane dla województwa warmińsko-mazurskiego najwyższą emeryturę tj. 13 206,95 zł, otrzymuje mężczyzna, którego ostatnim zajmowanym stanowiskiem był prezes zarządu. Na emeryturę przeszedł w wieku 70 lat. Przez całe swoje życie przepracował ponad 50 lat i miał tylko 6 miesięcy i 21 dni nieskładkowych. Najwyższe świadczenie z olsztyńskiego oddziału w kwocie 11 914,06 zł, otrzymuje mężczyzna, który był prezesem zarządu. W wiek 65 lat przeszedł na emeryturę wcześniejszą. Jego świadczenie zostało ustalone na podstawie wysokiego kapitału i wysokich składek na koncie. Staż składkowy tego emeryta to 48 lat, 7 miesięcy, 26 dni, natomiast staż nieskładkowy - 5 lat, 8 miesięcy, 19 dni - tłumaczy Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

I dodaje: - Wniosek z tego jest jeden: im dłużej będziemy pracować przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę.

Chociaż emerytura wyliczana według nowych zasad nie zależy od stażu pracy, bo może być wyliczona tylko z jednego dnia podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu, to jednak staż pracy ma znaczenie. Zdarza się, że wyliczona przez ZUS emerytura jest niższa niż emerytura minimalna. Kobiety, które udowodniły co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz mężczyźni, którzy udowodnili co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy mają zagwarantowane podwyższenie obliczonej kwoty emerytury do kwoty emerytury minimalnej, od 1 marca 2021 r. - 1250,88 zł. Jeżeli ktoś nie ma takiego stażu, to jeśli obliczona przez ZUS emerytura będzie niższa od minimalnej, to nie będzie ona podwyższona do tej kwoty.

Przykład: Jeżeli kobieta udowodniła co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, a wyliczona wysokość emerytury wyniosła 800 zł brutto, to ta kwota będzie podwyższona do kwoty minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1250,88 zł brutto. Jeżeli kobieta ta nie udowodniłaby 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego to emerytura pozostałaby w kwocie 800 zł brutto.

Pod koniec 2020 r. liczba emerytów w ZUS wyniosła około 6 mln osób.

Tagi: ZUS emerytura

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Gość 2021-05-07 13:26:19 178.36.*.*
    Kobieta przepracowała jeden dzień i dostanie ponad 1250 zł. emerytury ja pracuję ponad 30 lat i dostanę tyle samo!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1