Ekspansja chińskiego potentata. Paczkomaty AliExpress zalewają Olsztyn [ZDJĘCIA]

Ekspansja chińskiego potentata. Paczkomaty AliExpress zalewają Olsztyn [ZDJĘCIA]
Paczkomat AliExpress przy ul. Szewczenki w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W Olsztynie pojawiły się pierwsze paczkomaty AliExpress. Chiński potentat w branży e-commerce w ten sposób tworzy konkurencję m.in. dla InPostu czy Poczty Polskiej. W mieście maszyny można znaleźć m.in. przy ul. Szewczenki.

W Olsztynie można odebrać paczki zamówione na AliExpress w paczkomatach. Pierwsze maszyny stanęły przy ul. Szewczenki czy przy ul. Mroza, w pobliżu biblioteki. Jednak robiąc zakupy w chińskim sklepie pojawia się informacja, że paczkomat znajduje się przy ul. Wyszyńskiego. Sprawdziliśmy to i wiemy, że w tamtym miejscu na tę chwilę nie ma urządzeń chińskiej firmy.

Paczkomaty AliExpress mają być odpowiedzią na urządzenia InPostu (w całej Polsce ma 13 tys. paczkomatów). Stanowi też konkurencję dla Poczty Polskiej. Urządzenia działają podobne. Aby odebrać paczkę, należy wpisać kod odbioru. Maszyny mają kolor czerwony, są niewielkie.

Przeczytaj więcej: Opakowania kartonowe do paczkomatów Neopak.pl

Według danych „Rzeczpospolitej” zarządcy terenów, na których pojawiają się małe paczkomaty, pobierają około 300-400 zł. Do tego trzeba doliczyć rachunki za prąd. Za duży z kolei pobierają ponad tysiąc zł.

AliExpress nie zdradza, ile paczkomatów zamierza uruchomić w Polsce.

Przypomnijmy, że przy skrzyżowaniu ulicy Ratuszowej i 1 Maja w 2016 r. stanął lotniskomat. W ten sposób można było nadawać listy i paczki, które docierały do adresatów drogą lotniczą. Więcej: W Olsztynie stanął... lotniskomat. Jednak urządzenie nie zostało w Olsztynie na długo. Z końcem 2017 roku lotniskomat został usunięty. Więcej: Usunęli olsztyński lotniskomat.

Z kolei w pobliżu dawnego akademika przy ul. Żołnierskiej w 2019 r. pojawił się wysyłkomat firmy Asapon Sp. z o.o. Nadawcy mogą nadawać swoje przesyłki, tak jak w okienku pocztowym, jednak z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, np. mobilnych płatności, co jest ułatwieniem dla ludzi, którzy nie lubią stać w kolejkach. Informowaliśmy o tym w artykule: Nowe paczkomaty w mieście.

Galeria

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Robert 2022-01-20 19:05:44 95.91.*.*
  ALITRENDS.COM Znajdziesz tu aktualne bestsellery z Aliexpress ułożone według kategorii. Zawsze aktualne statystyki, zawsze najbardziej popularne produkty, zawsze podzielone na podkategorie i zawsze w najniższych możliwych cenach. Sam sprawdzam tu regularnie najnowsze trendy i kupuję, co mi się podoba.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Mati_86 2021-10-02 01:25:09 185.246.*.*
  Paczkomaty stoją na ulicach: mroza, szewczenki, kopernika, burskiego, żołnierska, wyszyńskiego. Stoją na pewno. Życzymy udanych zakupów oraz bezawaryjnego odbioru przesyłek w naszych przesyłko-matach. W niedługim czasie bedzie ich znacznie wiecej. Zapraszamy do współpracy każdego, kto ma ochote dołączyć do projektu. Swiatprzesylek.pl
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Knut Knutsson 2021-09-30 21:48:12 46.204.*.*
  To mi sie podobac! Byc duza konkurencja, byc dobra sytuacja dla konsument. Narescie dobra wiadomosc z Polska, nie tylko wypadka, buracka komentarza i jazda po kielon. Wy isc w dobra kierunka Polaki. U nas w Sverige duzo konkurencja. To byc dobra.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 10
 • gość 2021-09-30 17:09:00 178.42.*.*
  wypowiedzieli wojnę poczcie Sasina!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Marek 2021-09-30 14:27:55 77.115.*.*
  Czekać aż ktoś się wyżyje nad tym pięknym ekranem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4