Dziś jest: 25.07.2024
Imieniny: Jakuba, Krzysztofa
Data dodania: 2024-06-23 16:42

Mateusz Sikorski

Dziennikarka tygodnika Wprost przyjechała do Olsztyna. "To najbardziej niedoceniane miasto w Polsce"

Dziennikarka tygodnika Wprost przyjechała do Olsztyna.
Zdaniem dziennikarki, w Olsztynie warto zatrzymać się na dłużej, niż weekend
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Warmia i Mazury to jeden z najczęściej odwiedzanych regionów turystycznych Polski. Wśród popularnych miast, często odwiedzanych przez turystów, brakuje jednak Olsztyna. Zdaniem dziennikarki tygodnika Wprost, Alicji Miłosz, jest to duży błąd. W artykule w turystycznej sekcji internetowego portalu czasopisma określiła stolicę województwa warmińsko-mazurskiego jako "najbardziej niedocenione miasto w Polsce". 

reklama

Olsztyn jest jednym z największych "zapomnianych" miast w Polsce. Planujący wakacje, chcąc spędzić je aktywnie nad wodą myślą o Bałtyku lub Wielkich Jeziorach Mazurskich. Stolica Warmii i Mazur traktowana jest częściej jako baza noclegowa, niż cel sam w sobie. Dziennikarka Alicja Miłosz twierdzi, że jest to pomyłka, a Olsztyn ma do zaoferowania naprawdę dużo. 

Stoję na rynku Starego Miasta, który pod względem urody mógłby konkurować z tym wrocławskim - pisze Miłosz.

Wspomina także, że olsztyńska starówka została podniesiona z pozostawionych przez Armię Czerwoną w 1945 roku gruzów. Zamek Kapituły Warmińskiej porównany został zaś do samego Wawelu - budowle te pochodzą z bliskich sobie okresów w historii.

Dużym zaskoczeniem dla dziennikarki okazał się... Mikołaj Kopernik. Wprawdzie ze słynnym astronomem Polakom najbardziej kojarzy się jego rodzinny Toruń. To jednak w Olsztynie spędził najważniejsze lata swojego życia. Będąc w latach 1516-1521 administratorem Zamku Kapituły Olsztyńskiej rozpoczął pracę nad swym wiekopomnym dziełem - "O obrotach sfer niebiskich".

Olsztyn, jako największe miasto Warmii i Mazur, czyli regionu określanego jako "zielone płuca Polski" ma do zaoferowania niezwykłe bogactwo naturalne. W granicach administracyjnych miasta znajduje się 11 jezior. Zaskakującą atrakcję stanowi także przepływająca przez Olsztyn Łyna. W swoim artykule Alicja Miłosz opisuje przebiegającą przez stolicę Warmii i Mazur trasę kajakową jako "jedną z najpiękniejszych tras rzecznych w Polsce". 

Największe miasto warmińsko-mazurskiego jest rekordzistą nie tylko pod względem znajdujących się w granicach miasta jezior. W północno-wschodniej części miasta znajduje się największy w Polsce kompleks leśny, położony w granicach miasta. Wynoszący ponad 1400 ha powierzchni las zaskoczył dziennikarkę.

To kolejne nieodkryte przez masową turystykę miejsce o wielkim potencjale turystycznym - pisze Miłosz. - Oprócz urokliwych ławeczek i altanek, w Lesie Miejskim znajdziemy m.in. strzelnicę sportową czy parki linowe. 

W swoim artykule dziennikarka wspomina także o planowanym parku rozrywki, który powstać ma pod Olsztynkiem. Obiekt mógłby przyciągnąć do stolicy województwa rzeszę turystów. Miłosz twierdzi jednak, że i bez lunaparku w Olsztynie nie brakuje nowoczesnych atrakcji. 

Jako cel potencjalnej wycieczki do Olsztyna dziennikarka wymienia Aquasferę, czyli nowoczesne centrum rekreacyjno-sportowe z basenami i fitnessem, browarnie rzemieślnicze oraz Kortosferę - multimedialne muzeum z interaktywnymi wystawami, zdaniem autorki artykułu porównywalne z Centrum Nauki Kopernik. 

W (Kortosfezrze - red.) najmłodsi i ich rodzice mogą pod opieką edukatorów spróbować sił w eksperymentach chemicznych, sprawdzić, jak wykonuje się gastroskopię i jak samodzielnie prowadzić traktor - pisze Miłosz.

Po intensywnym dniu zwiedzania nadchodzi czas na posiłek. Stolica Warmii i Mazur, zdaniem dziennikarki tygodnika Wprost, jest najlepszym miejscem do spróbowania regionalnej kuchni. W historycznym centrum Olsztyna znajduje się wiele lokali, w których znajdziemy takie przysmaki jak dzyndzałki (małe pierożki wypełnione surowym mięsem wołowym), karmuszkę (zupa gulaszowa) czy też sielawę (łowioną lokalnie rybę). 

Zdaniem autorki opisującego Olsztyn artykułu, warto zatrzymać się w stolicy Warmii i Mazur na co najmniej "przedłużony weekend". 

Komentarze (63)

Dodaj swój komentarz

 • Świński ryj 2024-06-26 18:19:16 195.136.*.*
  Wprost to taki sam badziew jak wyborcza,wp i onet.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • observer 2024-06-26 00:16:30 176.221.*.*
  Pani redaktor, Olsztyn to nie tylko ławeczki, Aquasfera, Kortosfera i rzemieślnicze browary. Posiedzi tu pani z 0,5 roku i wtedy pani coś napisze. I najlepsze - Olsztyn jest fajny, bo pod Olsztynem ma lunapark, którego jeszcze nie ma :) Mistrzyni.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • efka 2024-06-25 12:31:39 2a00:f41:8d2:*
  Najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy bywają tu sporadycznie. Jak za czasów, kiedy mieszczuch, na kanikuły, zjeżdżał z rodziną na wieś i zachwycał się krową i zapachem obornika, a bosy chłop usługiwał jaśnie panu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • Pwo 2024-06-25 09:18:50 178.235.*.*
  Mój znajomy z Warszawy od kilku lat przyjeżdża do Olsztyna. Zatrzymuje się w hotelach nad Krzywym. Zawsze jak się spotykamy to podkreśla, że Olsztyn to jedno z fajniejszych miast na krótki odpoczynek. Powinniśmy się cieszyć z tego co mamy, a mamy sporo. Dla marudnych polecam wycieczkę do Bytomia albo Wałbrzycha. Wtedy może co niektórzy docenią nasze miasto.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 5
 • Zenek 2024-06-24 19:23:49 95.160.*.*
  W nawiązaniu, co napisałem dla zzz, Olsztyn jest do bani ponieważ: Primo - ma warunki ale NIE organizuje zawodów wioślarskich i temu podobnych. Secundo - Olsztyn NIE ma porządnego stadionu aby organizować np zawody lekkoatletyczne. Ma go np taka powiatowa Ostróda. A przecież w tych niesłusznych, wrednych "komuchowatych" czasach były regularnie. Tertio - Olsztyn nie ma porządnego amfiteatru, a mają taki w Ostródzie i Mrągowie. Ten na Starym mieście może służyć co najwyżej dla przeglądu kapel ludowych. Olsztyn nie ma porządnej hali wystawienniczej - ma ją Ostróda. Olsztyn nie ma nawet namiastki czegoś w rodzaju parku rozrywki, gdzie można byłoby spędzać czas z dzieciakami. Olsztyn nie ma porządnego parkingu bo pan prezydent ma jaką organiczną awersję do zmotoryzowanych. Aczkolwiek pieniędzmi za parkowanie nie gardzi i zapewne niedługo obłoży opłatami całe miasto. To jak w takiej sytuacji może tu być ciekawie?????????!!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 17
 • Zzz 2024-06-24 17:47:56 5.173.*.*
  A czemu z Elblągiem bo tam w urzędzie zasiada urzędnik z PO ,który blokował rozbudowę kanału elbląskiego i jego pogłębieniu , może równiez i powinien rozwijać turystykę z powiatami oraz z miejscowościami gdzie są jeziora ,lasy ,plaże ,bary ,rozrywka ,hotele itd a nie kuźwa siedzą w urzędach ,smrodz.....w stołki i tylko dbają o swoje interesy by mieć dobra posadkę a podatnik na nich musi charowac ,a ludzie są winni że na nich głosują i dlatego w tej krainie nie ma rozwoju turystycz.,tak jak w innych regionach ,a zwykli ludzie w tym wojew .nie są zamożni bo mają najniższą krajowa z budżetu ,taka jest prawda ,brak reklam ,informacji i działań urzędów do promowania tych terenów oraz rozwoju turystycznego jest przyczyną też bezrobocia ,kochani zmienić musimy ludzi w urzędach bo to są kliki PSL,SLD lewaków komunistów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 10
 • Zzz 2024-06-24 17:25:33 5.173.*.*
  Teraz może będzie piękny bo nowy dworzec kolejowy jest budowany z inicjatywy PiSu ,który budował i niektóre dworce kolejowe czy autobusowe remontował ,a minister infrastruk.zliczyl aż 200 ,nareszcie zniknął ten śmierdzący obskorny dworzec kolejowy i autobusowy ,te dworzec to była sypialnia dla memelow ,syf ,obsrane wewnątrz ściany ,posadzki ,smrut i brud ,sama jeździłam i jeżdżę przez Olsztyn i widziałam ci było na tym dworcu ,tfu ,takie władze wybierają ludzie z Olsztyna ,zaniedbania tych urzędów od dziesiątków lat wstyd żeby przez tyle lat nie wybudować poprzedniego nowego dworca ,nie promować stolicy war-mazur i innych powiatów ,tak jak to robią inne urzędy w Polsce .pozd .was z Mazur .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 10
 • Zzz 2024-06-24 17:05:05 5.173.*.*
  Bo w Olsztynie i innych powiatach warm-mazur.zasiadaja w urzędach większość PSL a nawet i nacja ruska ,nie promują tego miasta ani pięknych terenie Warmi i Mazur ,a jest gdzie odpoczywać wśród pięknej krainie na urlopach ,wokendy ,wakacje ,czyste powietrze ,piękne jeziora ,lasy państwowe,zwierzęta ,grzyby i jagody ,oraz jest też gdzie spożywać posiłki np w gospodarstwach agroturystycznych jest super ,widzę jak warszawka tu zjeżdża do Giżycka , my kolanek ,Węgorzewa ,Orzysz tu warto przyjechać na wypoczynek ,zjeść smaczna potrawę ,rybkę z jezior pięknej krainy ,polecam i zapraszam do Orzysza ,tu są Plaże ,bary i hotele jeziora ,lasy i wcale ceny nie są tak wysokie wszystkim którzy chcą wypoczywać w wakacje ,na urlopach czy wakendach serdecznie zapraszam do Orzysza ,pozd .z Orzysza .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • Ź dziś 2024-06-24 16:02:43 83.6.*.*
  Olsztyn to socjal miasto niewiastoto tu Michelin produkuje jedynie ale kasę wywozi do siebie jeszcze niedawno współpracował z miastem dając ogrzewanie oczywiście nie za darmo .A tak to ludzie żyją z handlu na rynku i flomarku
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • Wojciech 2024-06-24 14:27:57 31.0.*.*
  Słaba promocja miasta przez władze samorządowe. A warto by zainwestować w reklamę miasta w mediach i serwisach społecznościowych
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Bolox 2024-06-24 14:18:51 79.191.*.*
  Olsztyn najbardziej dziadowskie miasto w Polsce nic tu nie ma już Mikołajski są lepsze czy Łęczyca
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 14
 • Olo 2024-06-24 11:40:58 88.156.*.*
  Porównując rynek wrocławski do naszego to żart 😅😅
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 7
 • Stary turysta (88) J 2024-06-24 07:49:13 31.0.*.*
  Po 3 dniowym pobycie w pełni popieram opinię, że Olsztyn to urocze miasto, warto tam jechać
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 30 23
 • Stary turysta (88) J 2024-06-24 07:49:13 31.0.*.*
  Po 3 dniowym pobycie w pełni popieram opinię, że Olsztyn to urocze miasto, warto tam jechać
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 23
 • 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈 2024-06-24 07:45:14 37.248.*.*
  Nic tu nie ma ale są cudowne 🏳️‍🌈
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 27
 • a może 2024-06-24 07:29:03 83.6.*.*
  Olsztyn nie jest miastem turystycznym?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 19
 • sceptyk 2024-06-24 07:16:30 194.165.*.*
  Chyba jest pomyłka w tekście. [Prawdziwa pani prezydent] w zeszłym roku stwierdziła, że Mikołaj Kopernik napisał dzieło: O obrotach stref niemieckich :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 10
 • NO ślepa? 2024-06-23 22:26:33 31.0.*.*
  Starówka wiele lokali , ogrom atrakcji , rondella przed bramą. 😂 A tak na poważnie starówka bród smród tynk z kamienic odpada pełno pijaków , knajpy w weekend otwierają od 13 . Turyści nie mają gdzie zjeść spędzić czas . Po za zamkiem i tym biednym grajkiem nic na tej starówce nie ma , tam zwiedzania jest na max godzinę. W nocy jak nie dostaniesz w pierd.. to cię wrzucą do Łyny .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 30 36
 • Miłoszk 2024-06-23 21:53:11 5.184.*.*
  Starówka jak we Wrocławiu ??? Oj fentanyl chyba jest już na Warmii i Mazurach :(((
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 12
 • Bogumił 2024-06-23 21:08:19 95.160.*.*
  Czego brakuje w Olsztynie, aby można było korzystać z jego atrakcji. Praktycznej informacji dla turystów ale nie tylko w pomieszczeniu biurowym. W widocznym miejscu na starym mieście, rodzaj wskaźników, co można zobaczyć, z czego skorzystać, podać odległości, jak dość, jak dojechać. Co do naszego zamku, to brakuje w jego otoczeniu, na dziedzińcu przedmiotów z dawnej epoki, łatwych do odtworzenia. Może warto też odbudować jakąś basztę, trochę murów. Można się na to wspólnie złożyć.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 3

www.autoczescionline24.pl