Działacz Konfederacji: ‘’Tarcza antykryzysowa nie jest dla przedsiębiorców tylko dla widzów TVP’’

Działacz Konfederacji: ‘’Tarcza antykryzysowa nie jest dla przedsiębiorców tylko dla widzów TVP’’
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jadwiga Emilewicz we wtorek opowiedzieli o działaniu tarczy antykryzysowej. Nie wszyscy są jednak do niej przekonani. Konrad Sajkowski z Konfederacji uważa, że działania rządu są spóźnione i chaotyczne
Fot. Konrad Sajkowski / archiwum własne

Premier Matusz Morawiecki oraz wicepremier Jadwiga Emilewicz na wtorkowej konferencji opowiedzieli o pomocy przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej. 1,5 mln osób złożyło wnioski, aby skorzystać z pomocy państwa. Wśród nich są także przedsiębiorcy z Warmii i Mazur. Wiele osób jednak krytykuje działania rządu, nazywając je spóźnionymi a wręcz chaotycznymi. Działania w ramach tarczy antykryzysowej specjalnie dla nas skomentował Konrad Sajkowski, działacz Konfederacji.

We wtorek w artykule pt. Jadwiga Emilewicz: ‘’Do piątku przedstawimy kolejne propozycje na ratowanie polskiej gospodarki’’ opisaliśmy, jak wygląda pomoc państwa w postaci tarczy antykryzysowej. Według rządowych statystyk wpłynęło już ok. 1,5 mln wniosków w ramach wsparcia, w tym ponad 1,3 mln wniosków w ZUS i ponad 150 tys. w urzędach pracy.

Już dzisiaj mamy 1,5 miliona wniosków. Śmiało można mówić, że to 1,5 mln miejsc pracy: z postojowego, z ulgi w świadczeniu na ubezpieczenie społeczne czy różnego rodzaju wsparcie dla firm – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek Jadwiga Emilewicz opowiedziała o szczegółach rozszerzenia programu. Ma się zatem pojawić fundusz dopłat do oprocentowania kredytów, który będzie skierowany do małych i średnich firm (rząd przeznaczy na ten cel ok. 600 mln zł). Oprócz tego rząd planuje ochronę przedsiębiorstw z polskim kapitałem, aby nie zostały przejęte przez obcy kapitał.

Chcemy, aby te firmy były dzisiaj pod naszą szczególną troską i nadzorem – powiedziała wicepremier.

Emilewicz powiedziała także, że rząd planuje pomóc samorządom, m.in. poprzez szybszy transfer rat subwencji ogólnej.

Czy wprowadzone już rozwiązania sprawdzają się w praktyce? Z danych z 17 kwietnia opublikowanych przez olsztyński oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że 24 tys. przedsiębiorców z regionu złożyło do ZUS wnioski o zwolnienia z opłacania składek na trzy miesiące.

Skorzystają z niej firmy, które do ubezpieczeń społecznych zgłosiły nie więcej niż 9 osób oraz samozatrudnieni, których przychód nie przekroczył 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia) – powiedziała Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Ponadto ok. 900 przedsiębiorców planuje skorzystać z odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia ich na raty.

Jeżeli chodzi o wypłaty świadczeń postojowych, to w Olsztynie i powiecie otrzymało je 3869 osób na łączną kwotę blisko 7,7 mln zł.

15 kwietnia wypłaty z tytułu świadczeń postojowych otrzymało 2061 osób prowadzących działalność gospodarczą na kwotę 4 071 600 zł. Natomiast 21 kwietnia kolejne wypłaty otrzymało 1717 osób prowadzących działalność (na kwotę 3 426 280 zł) oraz 91 osób na umowach cywilno-prawnych (na kwotę 189 280 zł) – dodała Anna Ilukiewicz.

Poprosiliśmy o komentarz Konrada Sajkowskiego, lokalnego działacza Konfederacji, do założeń, na jakich opiera się tarcza antykryzysowa.

Działania Rządu są spóźnione, chaotyczne i niewystarczające. Sam fakt, że jest to kolejna już wersja tej tarczy świadczy o absolutnym nieprzygotowaniu władzy na czas kryzysu. Nie wykorzystano czasu dobrej koniunktury na zabezpieczenie Państwa na czasy gorsze, tylko przejadano owoce pracy Polaków przekupując wyborców różnymi świadczeniami socjalnymi, czyli zwykłym rozdawnictwem, i dziś mamy tego efekty. Tarcza antykryzysowa nie jest dla przedsiębiorców tylko dla widzów TVP, aby wyborcy PIS-u mogli żyć w przekonaniu, że władza wszystkimi się opiekuje. Tak nie jest. Potrzebne były natychmiastowe działania, które Konfederacja składała w poprawkach do ustawy i które z automatu zostały odrzucone, wszystkie 41. Proponowaliśmy od samego początku epidemii zawieszenie ZUS-u, automatyczne zawieszenie spłat kredytów i leasingow, natychmiastowe zwroty VAT.

Wszytko to miało na celu ochronę polskich przedsiębiorców, a przez to miejsca pracy Polaków. Rząd swoją propagandą i wystąpieniami medialnymi będzie starał się tuszować efekty swojej niekompetencji, zobaczymy na jak długo – powiedział w rozmowie z nami działacz Konfederacji.

Galeria

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Danuta Kielak 2020-04-25 12:41:09 83.31.*.*
  Panie Konradzie Nie macie siły przebicia niech Pan w politykę nie brnie a lepiej wróci do domu i pomoże rodzicom na gospodarce przy obrządkach. PIS jest i będzie rządziło daje ludziom mnóstwo pieniędzy. Pozdrawiam Danuta Kielak
  Odpowiedz Oceń: 3 3 Zgłoś treść
 • tow.Janusz Pisiewicz 2020-04-24 10:12:47 95.160.*.*
  Towarzysze i Towarzyszki! Popularność TVP w ostatniej 5-latce, przekroczyła 125% !!!
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
 • Andżelika Jonkowo 2020-04-24 09:11:31 79.191.*.*
  Taki niby z konfederacji a brodę ma na twarzy.
  Odpowiedz Oceń: 2 4 Zgłoś treść
 • Ludwik 2020-04-23 20:43:00 109.241.*.*
  Może by Morawiecki powiedział ile decyzji zostało wydanych, a nie ile wniosków wpłynęło. Na stronie zusu jest napisane, że jak decyzja będzie negatywna, to zapłacisz z odsetkami. Nikt ze znajomych przedsiębiorców nie dostał żadnej decyzji z zus, a niektórzy składali wnioski na początku tego miesiąca.
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść
 • MP 2020-04-23 20:07:32 88.156.*.*
  Obywatelu Sajkowski jak można się przygotować do pandemi ? ,do czegoś czego nie można przewidzieć i na co nie ma leku. Rząd ile by nie dał to Wam będzie zawsze mało ,bo tylko potraficie bić pianę.
  Odpowiedz Oceń: 4 15 Zgłoś treść
 • Dzik8297 2020-04-23 19:28:36 94.254.*.*
  To tvp ma jeszcze widzów?
  Odpowiedz Oceń: 9 2 Zgłoś treść