Drugie podejście drogowców do drogi S16. Rusza przetarg

Drugie podejście drogowców do drogi S16. Rusza przetarg
Droga krajowa nr 16
Fot. Karol Głębocki

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowali, że wkrótce ruszy drugi przetarg na projekt i budowę S16 Borki Wielkie-Mrągowo. Poprzedni, ze względów finansowych, zakończył się fiaskiem.

Dokumentacja trafiła już do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a to oznacza, że już wkrótce GDDKiA ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy projektu i budowy S16 Borki Wielkie-Mrągowo. Umowa ma być podpisana jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, poprzedni przetarg został unieważniony ze względów finansowych. Cena najkorzystniejszej oferty, która została wystawiona na sumę 708 648 065,00 zł, przewyższała kwotę, którą GDDKiA zamierzało przeznaczyć na budowę. Drogowcy na ten cel mieli 604 970 252,08 zł.

- Planowana inwestycja będzie kolejnym etapem rozbudowy drogi ekspresowej S16. Nowy odcinek drogi będzie miał długość około 16 km, w tym ok. 13 km w ciągu S16. Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej. Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy jedynie poprzez węzły drogowe – informuje Karol Głębocki, specjalista ds. komunikacji GDDKiA w Olsztynie.

Nowa droga ma skrócić czas przejazdu między Olsztynem a Ełkiem i zwiększy bezpieczeństwo. Dzięki inwestycji z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy.

Projekt budził od początku kontrowersje. Mieszkańcy regionu sprzeciwiali się budowie. Do GDDKiA wpłynęły petycje. Protestujący uważali, że inwestycja negatywnie wpłynie na środowisko. Pomysł na nową drogę S16 bojkotowali także ekolodzy.

Fot. GDDKiA Olsztyn

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • lwx 2019-08-23 10:26:54 83.9.*.*
  Dla niby ekologów proponujemy Syberię. Będą tam spokojnie mieszkać oni i ich pokolenia. Mamy w tym duże doświadczenia.
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Rafalqq 2019-08-22 14:44:47 94.254.*.*
  Wkoncu coś się ruszy ekolodzy jak są tacy mądrzy to niech przeprowadza się do Mrągowa lub najlepiej Marcinkowa i przelicza ilość samochodów które tam przejeżdża a co do "mieszkańców regionu" to pewnie Ci mieszkańcy co na codzień mieszkają w Warszawie a tu za bezcen wybudowali sobie ranczo i nie jest im potrzebna trasa obok
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść
 • M.B. 2019-08-22 12:17:55 188.146.*.*
  Rozbudowa tej drogi jest konieczna dla rozwoju całego regionu. Oby powstała jak najszybciej. W całej Polsce budowali drogi i ekolodzy siedzieli cicho a tu skansen chcą zrobić.
  Odpowiedz Oceń: 16 2 Zgłoś treść