Darmowa komunikacja miejska dla uczniów. Można już zakładać karty dzieciom

Darmowa komunikacja miejska dla uczniów. Można już zakładać karty dzieciom
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Wczoraj, 29 lipca, weszła w życie uchwała Rady Miasta dotycząca darmowych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych. To oznacza, że można już zakładać dzieciom karty miejskie. Z bezpłatnej komunikacji dzieci skorzystają już od 1 września.

Rada Miasta Olsztyn wprowadziła bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych, które będą obowiązywały od 1 września.

- Ulga dotyczy dzieci (od ukończenia 4 roku życia) i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych na terenie Olsztyna, których rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują na terenie Olsztyna i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie – przypomina radny Łukasz Łukaszewski.

Ulga zapisywana jest na Olsztyńskiej Karcie Miejskiej, a w przypadku dzieci nieuczących się wymagany jest dokument potwierdzający wiek.

Ubiegając się o zniżkę trzeba okazać:

- kopię pierwszej strony zeznania podatkowego z potwierdzeniem Urzędu Skarbowego w Olsztynie lub
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego w Olsztynie potwierdzające fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub
- Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z Urzędu Skarbowego w Olsztynie wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego (w przypadku składania PIT drogą elektroniczną).

Zaświadczenia muszą być złożone za poprzedni rok kalendarzowy. Jeśli dziecko posiada już OKM, to rodzic lub opiekun musi pójść z kartą i wymaganymi dokumentami do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, aby zmienić status karty na bezpłatną. Z dokumentami do ZDZiT można zgłaszać się już od poniedziałku, 5 sierpnia. Z kolei jeżeli dziecko nie ma jeszcze OKM, to należy złożyć wniosek – internetowo lub w Punkcie Obsługi Klienta. Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie oraz okazać wyżej wymienione dokumenty.

- Darmowe przejazdy to zmniejszenie liczby pojazdów na drogach, ograniczenie emisji spalin, poprawa jakości powietrza, zmniejszenie korków, zwiększenie dostępności miejsc parkingowych, a w konsekwencji poprawa komfortu życia i poziomu zadowolenia mieszkańców. To także kształtowanie u dzieci nawyku korzystania z komunikacji miejskiej, co powinno zaprocentować w przyszłości – wymienia radny Łukaszewski.

 

Olsztyńscy radni zapowiedzieli, że będą się starali, aby w przyszłości programem tym zostali objęci również starsi uczniowie. Szacuje się, że koszt takiego rozwiązania wyniósłby 4 mln zł.

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • ... 2019-08-12 19:12:01 88.156.*.*
  Kto widział małe dzieci w autobusach jeżdżące do szkół? Raczej rodzice sami je zawożą samochodem. Ja w tym roku idę do liceum i też będę musiała uczęszczać z komunikacji miejskiej, a 40 zł przez cały rok szkolny to nie są małe pieniądze. Jeśli macie zamiar wprowadzać takie "ulgi" to dla wszystkich, a nie dla wybrańców. Przykładowo studenci, bądźmy szczerzy praktycznie większość jeździ autobusami a u nich nie zawsze sytuacja finansowa jest kolorowa. Dla wszystkich albo dla nikogo, bo to jest żart.
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • wściekła babcia 2019-08-02 08:43:58 89.228.*.*
  Do radnego Łukaszewskiego,wróć do podstawówki i naucz się MYŚLEĆ ,jakie pozostawienie samochodów ? jakie ograniczenie spalin? człowieku - czy dziecko prowadzi samochód? Dlaczego karta ? Dlaczego inne wymogi? TY i Ja posługujemy się dowodem osobistym a Nasze dzieci LEGITYMACJĄ - SZANOWNI RADNI - CZAS ZACZĄĆ MYŚLEĆ NA SESJACH I WIEDZIEĆ ZA CO BIERZECIE KASĘ Z NASZYCH PODATKÓW?
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Wsciekła matka 2019-08-01 10:12:12 213.73.*.*
  A co ze starszymi dziećmi??? k...a na nic się nie łapię, ani na zasrane 500+, ani na przejazdy darmowe dla dziecka, a podatki ze mnie doją!!!
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • tewu 2019-07-31 20:35:26 88.156.*.*
  Demokracja pełną gębą hahahaha
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Abc 2019-07-31 19:54:51 37.47.*.*
  do tewu@ powinni zabronic osobom z takim nickiem pisać takie bzdury.
  Odpowiedz Oceń: 7 4 Zgłoś treść
 • Monter z M.P.K. 2019-07-31 17:51:03 88.156.*.*
  A te śpiochy które pracują z ochrony Pentagram nadal śpią. A brama wjazdu do M.P.K. jest otwarta całą noc. Czy my jesteśmy krajem idiotów i kretynów żeby zezwolić na pracę dla niepełnosprawnych z depresją na 24 godziny zmiany dziennej . Tak takie zezwolenie dał Były Prezes M.P.K. i Prezes,Dyrektor i kierownik Pentagram Olsztyn tylko dla wybranych . My musimy pracować za tych niepełnosprawnych śpiochów , a oni biorą kasę za spanie.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • wujek Staszek 2019-07-31 13:01:12 37.47.*.*
  "Darmowe przejazdy to zmniejszenie liczby pojazdów na drogach (...)" - radny Łukasz jak zawsze w formie. W końcu nie od dziś wiadomo, że uczniowie szkół podstawowych wożą się co najmniej w 1.9 TDI. Myśl jest przednia ale do jej realizacji potrzeba darmowej komunikacji dla wszystkich bez wyjątku lub co najmniej zniesienie wszystkich ulg i znaczącej obniżki cen przejazdów. No ale raz zdobytych przywilejów nie oddamy... i koło się zamyka.
  Odpowiedz Oceń: 4 4 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-07-31 12:47:06 37.47.*.*
  Cytat:,,Ulga dotyczy dzieci (od ukończenia 4 roku życia) i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych na terenie Olsztyna, których rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują na terenie Olsztyna i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie". Jest to podstawa do złożenia skargi do Rzecznika Praw Dziecka. Cytat:,,Darmowe przejazdy to zmniejszenie liczby pojazdów na drogach, ograniczenie emisji spalin, poprawa jakości powietrza, zmniejszenie korków, zwiększenie dostępności miejsc parkingowych, a w konsekwencji poprawa komfortu życia i poziomu zadowolenia mieszkańców. To także kształtowanie u dzieci nawyku korzystania z komunikacji miejskiej, co powinno zaprocentować w przyszłości". Czy Pan radny w trosce o poprawę jakości powietrza też przesłał się z auta na rower lub korzysta z tramwaju lub autobusów codziennie. Panie radny - nie spodziewam się z tego tytułu zmniejszenia ilości aut. Tata i mama nie pozostawi auta w garażu dlatego że ich dzieci wsiadły do darmowego autobusu. Tata i mama już bez dzieci pojadą sobie do pracy lub do firmy i dalej będą pogarszać jakość powietrza. Realizuje się scenariusz dyskryminowania przez władzę Olsztynie części dzieci i młodzieży. W tę dyskryminację wpisuje się sprawa nie przyjmowania do przedszkoli nie szczególnych dzieci, nie przyjmowania dzieci do szkól w Olsztynie mieszkających poza Olsztynem. Teraz darmowa komunikacja także dla części uczniów.
  Odpowiedz Oceń: 17 5 Zgłoś treść
 • Kaczor 2019-07-31 12:23:54 83.9.*.*
  A co z uczniami szkół ponadpodstawowych!?!?!?!? Śmieszna decyzja władz miasta !!!! Czym tu się chwalić ???? Masakra.
  Odpowiedz Oceń: 15 3 Zgłoś treść
 • alf 2019-07-31 11:48:02 83.28.*.*
  nie wystarczy legitymacja szkolna
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść