Czy obywatele RP stracą prawo do nieprzyjęcia mandatu od policjanta? Głos zabierają olsztyńscy posłowie Zjednoczonej Prawicy

Czy obywatele RP stracą prawo do nieprzyjęcia mandatu od policjanta? Głos zabierają olsztyńscy posłowie Zjednoczonej Prawicy
Fot. Komenda Główna Policji

Wiele emocji wzbudza nagłośniony ostatnio projekt nowej ustawy autorstwa grupy posłów PiS, w którym zawarto zapis odbierający osobie ukaranej przez policjanta mandatem prawo do nieprzyjęcia tego mandatu. Wśród posłów Zjednoczonej Prawicy z Olsztyna zdania na ten temat są podzielone.

Poseł Wojciech Kossakowski uważa, że trudno dyskutować z twierdzeniem, że zasada domniemania niewinności jest wielkim, historycznym dziedzictwem jeszcze prawa rzymskiego, w którym obowiązywała zasada domniemania dobrej wiary (praesumptio boni viri). I jest ona nie podlegającą dyskusji podstawą wymiaru sprawiedliwości we współczesnych państwach prawa. Czyli to organy ścigania muszą udwodnić winę oskarżonego - a nie, żeby ten oskarżony miał udowadniać swoją niewinność.

Grupa naszych posłów złożyła taki projekt, teraz trafi on pod obrady odpowiednich komisji — mówi Wojciech Kossakowski. — Podczas procedowania w komisjach ten projekt zostanie przedyskutowana i z pewnością ulegnie zmianie. Wiele kwestii jest tutaj dosyć kontrowersyjnych i musimy poczekać na prace w komisjach. Już z niejednego projektu niespełniającego oczekiwań społecznych wycofaliśmy się po przedyskutowaniu go, tak może być zatem i tym razem. Zdarzały się projekty które budziły sprzeciw społeczny i my się w ten głos wsłuchujemy, i nanosimy odpowiednie zmiany, tak aby dany projekt był powszechnie akceptowalny.

Poseł Jerzy Małecki zwraca uwagę, że ten - wzbudzający takie kontrowersje - zapis projektu ustawy to tylko fragment większej całości: — Projekt jest na razie w początkowej fazie procedowania i dotyczy nie tylko tego, co wzbudza teraz takie emocje. Ostateczny kształt i szczegóły projektu zostaną dopracowane w trakcie dyskusji. Musi być przecież zgoda większości posłów, bez której ta propozycja nie przejdzie przez głosowanie na sali plenarnej.

Nie ma zgody na ograniczanie podstawowych wolności obywatelskich. Odmowa możliwości przyjęcia mandatu działała nawet w PRL-u. Nie idźmy w tę stronę, bo tam czeka na nas tylko absurd

- napisał na Twitterze Michał Wypij.

Zapytany przez nas telefonicznie, czy chciałby coś dodać, stwierdził tylko: — Nie ma możliwości, żeby posłowie Porozumienia poparli taki projekt

Profesor Wojciech Maksymowicz skomentował sprawę krótko: — Uważam, że projekt dotyczący możliwości nieprzyjmowania mandatu jest szkodliwy społecznie. Godzi on w podstawowe prawa obywatelskie i moim zdaniem nie będzie dalej procedowany przez koalicję rządzącą — napisał w e-mailu przysłanym do redakcji. 

2147382000

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Prawnik 2021-01-12 14:17:04 37.30.*.*
  Mało kto zwraca na pkt 8 tego pomysłu. W szeregach policji są rózne poglądy polityczne i taki paragr. 8 może doprowadzić zę wk...ny policjant za brak podwyżki wystawi mandat, żonie, córke i matce np posła PiS. Oczywiście bez ich wiedzy ale pozwala na to własnie paragr. 8 gdzie jest napisane że w razie odmowy przyjecia policjant sporzadza notatke ż emandat został przyjęty. Tuz przed zwolnieniem wypisze kilkanaście mandatów i po sprawie. Za kilka miesięcy rodzina takiego posła zostanie osaczona przez komornika itp. Tak więc pamietaj wyborco PiS i Jarku : to jest miecz obosieczny, a zwalniającemu sie policjantowi wszystko jedno bedzie, tym bardziej jak na kolegę którego nie lubi podepnie jako wystawiającego :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • Dzik8297 2021-01-12 14:07:30 5.173.*.*
  ***** ***
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Janusz Pisiewicz 2021-01-12 10:24:39 95.160.*.*
  Projekt ustawy jest genialny, tak jak genialny jest PiS. Co więcej, należy zalegalizować łamanie rąk w trzech miejscach i okładanie pałką teleskopową w mniej newralgiczne miejsca.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • VOX 2021-01-12 09:22:04 88.156.*.*
  NALEZY ISC DALEJ. PO ZATRZYMANIU OSOBY KTORA DOKONALA PRZESTEPSTWA , WLASCIWY KOMENDANT POSTERUNKU POLICJI ,NA KTOREGOTERE DOSZLO DO ZLAMANIA PRAWA SKAZUJE PRZESTEPCEM NA KARE OKRESLONA W KODEKSIE KARNYM. OCZYWISCIE BEZ MOZLIWOSCI ODWOLANIA SIE OD NIEJ. BEDZIE TO GIGANTYCZNE USPRAWNIENIE PRACY SADOW ,A ILOSC SPRAW ROZPOTRYWANYCH SPADNIE DO ZERA.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
 • Gosciu 2021-01-12 09:17:57 31.0.*.*
  Szanuję ich: Maxa i Wypija.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 7
2147382000