Co z Zatorzem? Mieszkańcy pytają o trzeci wiadukt, a władze chcą obwodnicy

Co z Zatorzem? Mieszkańcy pytają o trzeci wiadukt, a władze chcą obwodnicy
Zdjęcie ilustracyjne

W czwartek, 13 czerwca, w siedzibie Rady Osiedla Zatorze odbyło się spotkanie mieszkańców z prezydentem Piotrem Grzymowiczem. Jednym z poruszonych tematów było rozwiązanie problemów komunikacyjnych osób zamieszkujących osiedla za torami. Koncepcje władz miasta w tej kwestii są nieco rozbieżne z oczekiwaniami olsztynian.

– Czy w planach jest przejazd lub przejście przez tory? – zapytała jedna z mieszkanek Zatorza.

Na to pytanie odpowiedziała Magdalena Binerowska, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta. Jej zdaniem taka inwestycja jest potrzebna, ale są problemy ze znalezieniem odpowiedniej lokalizacji.

– Od wielu lat mierzymy się z utrudnionym wyjazdem z osiedli za torami. Wiemy, że trzeci wiadukt jest potrzebny, ale zwarta infrastruktura z dwóch stron torów powoduje, że nie jest łatwo znaleźć takie miejsce. Ze studium komunikacyjnego wynika, że najbardziej możliwe byłoby utworzenie takiego przejazdu z dala od centrum w kierunku Barczewa. Jednak połączenie byłoby mało efektywne, lepszym wyborem byłoby utworzenie drugiej części obwodnicy – dodała Magdalena Binerowska.

Władze miasta mają inne pomysły na poprawę komunikacji na Zatorzu. Prezydent Piotr Grzymowicz zaznaczył, że to nie jest problem, który urzędnicy są w stanie rozwiązać od razu. Na budowę obwodnicy potrzeba czasu. Jednym z rozwiązań, które mogą być szybciej zrealizowane, jest system parkingów P&R, a także edukacja mieszkańców, aby uzmysłowić im, że poruszając się po mieście, nie muszą korzystać z aut.

– We współpracy z innymi gminami ościennymi przeprowadziliśmy szereg konsultacji ws. lokalizacji parkingów. Mamy świadomość, że jazda samochodem to kwestia przyzwyczajeń. Statystycznie jednym samochodem podróżuje 1,3 mieszkańca. Weźmy pod uwagę ile osób może jeździć autobusami czy tramwajami – wyjaśniał prezydent.

Piotr Grzymowicz dodał, że miasto stawia na budowę buspasów, polepszenie stanu ulic czy rozwój ścieżek rowerowych oraz rozwój systemu roweru miejskiego.

– Ludzie chętnie jeżdżą rowerami. Mamy mniejsze wpływy z transportu publicznego o 300 tys. zł – dodał prezydent.

Na spotkaniu obecny był także radny Mirosław Arczak, który odniósł się do sprawy. Stwierdził, że recept na poprawę komunikacji mieszkańcy Zatorza słyszeli wiele. Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów miała być m.in. ul. Artyleryjska, jednak tak się nie stało. Mieszkańcy nadal stoją w korkach. Jego zdaniem budowa parkingów typu P&R również nie poprawi sytuacji.

– Parkingi P&R to kolejny „cud”. Nawet jeżeli powstaną na ul. Sybiraków czy przy cmentarzu w Dywitach, to maksymalnie ubędzie 1,5-2 tys. aut. Teraz słyszę, że trzeci wiadukt nie jest potrzebny, że zadowolimy się kładką dla pieszych przy restauracji „Pod Żaglami”. Musimy dojrzeć do odważnych decyzji, a nie tylko czekać na dofinansowania unijne – powiedział radny Mirosław Arczak.

Dodał, że trzy stacje rowerowe na Zatorzu to półśrodek. Powinno ich być zdecydowanie więcej. Jego zdaniem obwodnica zredukuje jedynie ruch tranzytowy, natomiast mieszkańcy osiedli za torami oraz przyjezdni z gminy Dywity, nadal będą jeździć samochodami.

Prezydent Piotr Grzymowicz uważa z kolei, że to właśnie ciężkie samochody są najbardziej uciążliwe. Jest jednak świadomy tego, że na obwodnicę północno-wschodnią trzeba będzie poczekać wiele lat.

– Przystąpienie do prac związanych z obwodnicą południową odbyło się w 2005 roku. Trwało to w sumie 14 lat. Dlatego też podejmiemy szereg innych działań, które ułatwią mieszkańcom dojazd – dodał prezydent Piotr Grzymowicz.

Chodzi o tzw. Program Zatorze, który pod koniec roku ma być przedstawiony na konsultacjach mieszkańcom północnych osiedli.

Komentarze (46)

Dodaj swój komentarz

 • Zato 2019-06-23 12:23:08 95.160.*.*
  Jak zwykle to bywa władza wie lepiej gdyż tu mieszka i tylko jej opinia oraz pomysł na rozwiązanie problemu jest słuszny czyli BAREJA...
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • mieszkaniec 2019-06-22 15:24:04 88.156.*.*
  Wcale nie było konkursu! Wszystko odbyło się po cichu. Dlaczego milczały media??
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • WrógPubliczny 2019-06-18 23:24:49 88.156.*.*
  Ciekaw jestem czy pańcia Madzia B to poczyta.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • WrógPubliczny 2019-06-18 23:04:46 88.156.*.*
  Wg mojego spojrzenia zarówno sam tunel jak i sam most we wskazanych lokalizacjach będą zbyt długie (tunel może nawet sięgnąć ok. 400-450 mb). Jest tam bardzo szerokie torowisko. Ale jest miejsce, gdzie można by poprowadzić most (od Poprzecznej) o długości ok 80-100 mb (z naczółkami) potem kawałek szoski i rozjazd w kształcie odwróconego "V" przechodzący z jednej strony w krótki, zatem niezbyt drogi tunel (pod torami) w kier. "do miasta", w drugą stronę już tylko dwupasmówką w Lubelską (do węzła Wójtowo). To mogłoby mieć sens. Ale....ja jestem tylko amatorem, ale tak bym próbował na miejscu głuchego na sugestie urzędu prezydenckiego i jego notabla.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • WrógPubliczny 2019-06-18 18:50:31 88.156.*.*
  Zapomniałem dodać. Liczenie na uruchomienie obwodnicy północnej przypomina dzielenie skóry na niedźwiedziu. Nie dosyć, że nie rozwiązano ostatecznie problemów z jej przebiegiem, to nie ma w najbliższej perspektywie 5 lat na to forsy!!!!!! Gadanie o tej części obwodnicy zamiast szukania rozwiązania z trzecim mostem jest zwykłym pitoleniem. Ponieważ na most z infrastrukturą jest łatwiej zebrać środki niż na tą część obwodnicy!!!!! Do tego czas realizacji obwodnicy jest przynajmniej 3-krotnie dłuższy od czasu na wykonanie takiego mostu z włączeniem go w istniejące struktury. Olsztynowi JUŻ jest potrzebny ten trzeci most!!!!!!! Tylko JAK, JAK dotrzeć do głuchych i ślepych ratuszowych decydentów??????
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Typ 2019-06-18 08:03:13 185.13.*.*
  Idealne miejsce na nowa drogę to od zientary malewskiej nitka do zakładu gospodarki odpadami, około 500 metrów asfaltu I zatorze mamy połączone z lubelską, wielki mi problem, dla chcącego nic trudnego.
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • WrógPubliczny 2019-06-17 22:22:08 88.156.*.*
  Dlaczego NIE bedzie 3 mostu? "Władze miasta mają inne pomysły na poprawę komunikacji na Zatorzu. Prezydent Piotr Grzymowicz zaznaczył, że to nie jest problem, który urzędnicy są w stanie rozwiązać od razu. To prawda - jeśli nie będzie woli podjęcia czegokolwiek (zatem rozpoczęcia rozwijania samej koncepcji bądź próby rozważenia samych możliwości), a zacznie się realizacja pół albo ćwierć środków, to i forsy zabraknie i problem nawet nie ruszy na krok. pan prezydent mówi dalej: "Na budowę obwodnicy potrzeba czasu. Jednym z rozwiązań, które mogą być szybciej zrealizowane, jest system parkingów P&R, a także edukacja mieszkańców, aby uzmysłowić im, że poruszając się po mieście, nie muszą korzystać z aut." Czyli.....już "od maleńkości" ZNIECHĘCAĆ, OBRZYDZAĆ, UTRUDNIAĆ aby nie zrealizować głosu mieszkańców. Aby realizować swoje jakieś poronione wizje i pomysły. A przecież sam przyznaje: "Przystąpienie do prac związanych z obwodnicą południową odbyło się w 2005 roku. Trwało to w sumie 14 lat. Dlatego też podejmiemy szereg innych działań, które ułatwią mieszkańcom dojazd" 14 lat!!!!!! Panie prezydencie, jeśli nie kiwniesz pan przysłowiowym palcem w bucie, to NIGDY, rozumiesz człowieku - NIGDY nie zaczniecie nawet realizować koncepcji!!!!!! Patrząc na Olsztyn z lotu ptaka znalazłem miejsce, które może być optymalnym dla lokalizacji trzeciego mostu. I wcale nie będzie za daleko!!!! Gdyby to ode mnie zależało, to już teraz zacząłbym przeprowadzać wizje czy audyty aby móc stworzyć przynajmniej koncepcje. To nie musi być nie wiem jak kosztowne!!!!! Poszukiwałbym możliwości!!!! A pan co???? Chcesz budować jakieś parkingi na obrzeżach? A komunikacja? Jedną podrzędną linią? Czegoś się pan napatrzył? Gardłowy problem rozwiązujesz pan pierdołami? To jakby leczyć ostrą postać gorączki krwotocznej tabletką od bólu głowy!!!!!! Niech się pan otrząśnie!!!!!! Tam wystarczy jeden sprytny człowieczek aby uzbierał komplet informacji do rozpoczęcia stadium koncepcji!!!!! Drugi do pomocy i mogą opracować plany koncepcyjne. Przecież to tylko szkice do pewnych pomysłów!!!!! Na co chcesz pan czekać? Brakuje kasy? Gdzie my żyjemy? Za co bierzecie tam forsę, za nieumiejetyność ogarnięcia?
  Odpowiedz Oceń: 11 0 Zgłoś treść
 • lwx 2019-06-17 17:40:09 83.9.*.*
  Jedyny rozsądny komentarz(a byłem na niby konsultacjach z gminami sąsiednimi) - to miasto jest chore. Rokowania to niechybna śmierć.
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść
 • Wizjoner 2019-06-17 17:04:43 83.9.*.*
  NO to dla tej ciemnoty mieszkającej za torami jeszcze "Trawaj zielony" i "Busi-pas" na Limanowskiego i Wojska POlskiego i Jagielońskiej by zluzować korki. Wodzu PIOTRZE prowadź!!!!!!!!!!! byśmy byli szczęśliwi i mogli postawić CI Twe popiersie na gównym skrzyżowaniu. Na które będziemy musieli znaleźć pieniędzę, bo na antykoncepcje nie starczy.
  Odpowiedz Oceń: 5 3 Zgłoś treść
 • xxxx 2019-06-17 17:03:26 88.156.*.*
  ludzie nie ma i nie będzie jak był plan 25 letni nikt nie glosowal za wiaduktem który jest potrzebny, trzeba dokonczyc obwodnice tak aby i z drugiej strony Olsztyna byla
  Odpowiedz Oceń: 2 3 Zgłoś treść