Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2024-02-10 12:48

Emil Marecki

Co słychać w AZS UWM Olsztyn Lakers?

Co słychać w AZS UWM Olsztyn Lakers?
AZS UWM Olsztyn Lakers w 2024 roku będzie występował w PLF2
Fot. Artur Szczepański

Olsztyński zespół futbolu amerykańskiego rozpoczął przygotowania do nowego ligowego sezonu. Niestety, AZS UWM Olsztyn Lakers w 2024 roku będzie występował w PLF2, czyli ligę niżej niż rok temu.

reklama

Olsztynianie fatalnie spisywali się w 2023 roku w rozgrywkach Polskiej Ligi Futbolu na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. AZS UWM Olsztyn Lakers przegrał wszystkie spotkania. Zespół był przetrzebiony licznymi kontuzjami, a niski budżet, nie pozwolił na dokonanie solidnych wzmocnień.

Tym samym podjęto decyzję o rezygnacji z występów w najwyższej lidze. Zespół w 2024 roku powalczy o mistrzostwo w PLF2. - Niestety trzeba mierzyć siły na zamiary - tłumaczy Krzysztof Mrówka, koordynator sekcji futbolu amerykańskiego AZS UWM Olsztyn Lakers. - Bez wsparcia finansowego nie można rywalizować z najsilniejszymi drużynami w Polsce. Tak naprawdę, startując w poprzednim sezonie w pierwszej lidze, mieliśmy niższy budżet niż rok wcześniej w drugiej lidze. Dlatego na własne życzenie schodzimy do PFL2.

I dodaje: - Chcemy wzmocnić drużynę przede wszystkim młodymi zawodnikami, którzy w ostatnich latach mocno wzięli się za treningi a także tymi, którzy dołączyli do nas w ostatnich tygodniach. Przede wszystkim będziemy stawiali w tym roku na zawodników, którzy mają wysoką frekwencję treningową, starają się, chcą się rozwijać, chcą grać. W inny sposób nie zbudujemy drużyny. Szukamy też sponsorów, mieliśmy wiele spotkań. Czekamy na odzew lokalnych firm, bo na wsparcie władz Olsztyna nie mamy co liczyć. Pozostają nam składki zawodników, bo u nas nikt nie zarabia, zawodnicy muszą płacić, żeby trenować futbol amerykański. Gramy na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce, nijak to porównać do piłki nożnej, gdzie piłkarze nawet w IV lidze (piąty poziom rozgrywkowy - red.) otrzymują pensje.

W 2022 roku AZS UWM Olsztyn Lakers wygrali rozgrywki PLF2. Olsztynianie w finałowym spotkaniu pokonali 58:0 Jaguars Kąty Wrocławskie. Niestety sukces sportowy nie przerodził się w sukces budżetowy. - Mieliśmy sporo obietnic po tym meczu - mówi Mrówka. - Niestety okazało się, że w 2023 roku mieliśmy jeszcze mniej sponsorów. Musieliśmy ratować to z własnych pieniędzy, dlatego teraz kiedy nie będziemy mieli podpisanych umów sponsorskich przynajmniej na dwa lata, to nie będziemy inwestować w drużynę, bo nie możemy żyć z sezonu na sezon. Sportowo jesteśmy wysoko w Polsce, bo grając praktycznie samymi wychowankami zrobiliśmy awans, potem owszem odstawiliśmy mocno, ale nasz skład nie był na tyle liczny. Jak nie będzie inwestycji w nowych zawodników, to będzie nam bardzo ciężko. Budżet naszego klubu na spokojne funkcjonowanie w tym roku to około 100 tysięcy złotych.

Jeziorowcy nie mają jeszcze nowego szkoleniowca. Nie będzie nim na pewno Matthew Kershey, który prowadził AZS UWM w 2023 roku. Na razie zajęcia prowadzą koordynatorzy poszczególnych formacji. AZS UWM Olsztyn Lakers trenują dwa razy w tygodniu. - Szukamy głównego trenera, to jedyna osoba, która w naszym klubie zarabia. Nie mając zapewnionego budżetu, ciężko rozmawiać o konkretach, więc przed nami tygodnie wytężonej pracy, żeby dopiąć budżet – kończy Mrówka.

Rozgrywki PFL2 wystartują prawdopodobnie w drugi weekend maja.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Prawda 2024-02-10 17:04:17 2a01:11cf:321:*
    Prawdziwym problemem polskich klubow sportowych jest to ze mlodzi ludzie nie chca trenowac i uprawiac sportu. Jezli do pracy podchodza w sposob taki ze albo przyjda albo nie przyjda to co dopiero na trening za ktory jeszcze musi placic
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • ciekawe 2024-02-10 14:37:20 176.221.*.*
    Kto i ile dostaje w łapę za promowanie tego niszowego w Polsce sporciku?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 6

www.autoczescionline24.pl