Prezydent Olsztyna wraz z przedstawicielem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Biura Promocji Urzędu Miasta wizytowali w Chinach. Była to rewizyta po ubiegłorocznym pobycie w Olsztynie delegacji chińskiego miasta Weifang z prowincji Shandong. Weifang to miasto o statusie prefektury miejskiej, położone we wschodnich Chinach, niedaleko Morza Żółtego. W części zurbanizowanej liczy niecałe pół miliona mieszkańców, lecz jako prefektura to już ponad osiem milionów.
Jak się okazuje, Chiny są zainteresowane współpracą z Olsztynem i już teraz przedstawiciele miasta Weifang wyrazili chęć zawarcia porozumienia o partnerstwie miast.
Prezydent miasta pytany był o potencjał miasta, który mógłby przekuć się na współpracę gospodarczą.
- Przedsiębiorcy i handlowcy pytali mnie o możliwości zbudowania w Olsztynie dużego centrum logistycznego, obsługującego eksport towarów chińskich do północnej i północno-wschodniej Europy. W Chinach przoduje w tych działaniach firma „Sinotrans”. Oczywiście, że zainteresowałem się tymi propozycjami, wskazując konkretne możliwości i zalety naszego miasta – komentuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Piotr Grzymowicz wizytował również w firmie „En Yuan”, która jest właścicielem drugiej co do wielkości platformy internetowej w Chinach, zajmującej się handlem internetowym i obsługą także polskich firm. Tam również pytano prezydenta miasta o potencjał stolicy Warmii i Mazur w tej, konkretnej branży.
Jakie jeszcze kierunku współpracy dostrzeżono?
- Podczas zwiedzania Międzynarodowych Targów Warzywnych przekazaliśmy sporo informacji o możliwościach eksportu do Chin polskiej zdrowej żywności oraz o gotowości do wspólnych prac badawczych w sferze gospodarki rolnej – informuje prezydent Olsztyna.
Podczas kilkudniowego pobytu olsztyńska delegacja spotkała się również z przedstawicielami chińskiej nauki.
- Podczas rozmów z władzami uniwersytetu w Weifang oraz Uniwersytetu Weterynaryjnego, Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Technologii i Biznesu w Pekinie dużo i konkretnie mówiliśmy o możliwościach współpracy między naszymi uczelniami, zwłaszcza w dziedzinie nauk medycznych i przetwórstwa żywności. Szczególnie ciekawie zabrzmiała propozycja naszych partnerów utworzenia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Instytutu Konfucjusza, z centrum sinologii i nauką języka chińskiego! Na czterech najważniejszych polskich uniwersytetach już takie Instytuty istnieją. Koszty jego utworzenia poniosłaby strona chińska – informuje Piotr Grzymowicz na swoim blogu.
Prezydent przyznaje również, że Chińczycy zainteresowali się Olsztynem jako miejscem, w którym dzieci i młodzież mogłaby odpoczywać podczas wakacji.
- Nasi partnerzy wykazali też duże zainteresowanie wakacyjnym pobytem w Olsztynie dzieci i młodzieży, związanym z nauką języka angielskiego i nauką żeglowania. Osobne, poruszane podczas wizyty tematy, to współpraca kulturalna i promocyjna, której pierwsze efekty zobaczymy zapewne podczas Międzynarodowych Olsztyńskich Dni Folkloru – dodaje prezydent miasta.
Komentarze (5)