Chcieli żyć wiecznie, więc zbudowali grobowiec-piramidę. Olsztyńscy youtuberzy z wizytą w piramidzie w Rapie [WIDEO]

Chcieli żyć wiecznie, więc zbudowali grobowiec-piramidę. Olsztyńscy youtuberzy z wizytą w piramidzie w Rapie [WIDEO]
Piramida w Rapie znajduje się na Mazurach, około 150 km od Olsztyna
Fot. PIRAMIDA W RAPIE - Historia i ciekawostki w pigułce / Umiejscowieni

Mazurska piramida, znajdująca się w miejscowości Rapa, to jedyny taki obiekt w skali regionu. Okazuje się, że aby na własne oczy zobaczyć egzotyczną budowlę w kształcie ostrosłupa, wystarczy oddalić się jedynie o 150 km od Olsztyna. Z wycieczką do niesamowitego grobowca udali się olsztyńscy youtuberzy „Umiejscowieni”.

Niesamowity grobowiec-piramida znajduje się w niewielkiej, mazurskiej wsi Rapa, położonej tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Tam, w XIX w., pruska rodzina Farenheit, zafascynowana magią egipskiego życia po śmierci, postanowiła zapewnić członkom swojego rodu wieczne bytowanie, poprzez zbudowanie oraz pośmiertne umieszczanie ich w niemal 16-metrowej piramidzie.

Jako pierwszą w grobowcu pochowano 3-letnią córkę Farenheita. Z czasem, reszta rodziny również spoczęła w piramidzie, a ich zwłoki zostały zmumifikowane. Dzięki temu zabiegowi, przetrwały do dziś.

W czasach I oraz II wojny światowej grobowiec został zdewastowany przez Rosjan, którzy porozbijali trumny umarłych. W takim stanie piramida znajdowała się wiele lat po wojnie, przez co zwłoki Farenheitów były bezczeszczone przez wandali. Dziś pozostały bez głów.

Obecnie wnętrze piramidy w Rapie jest zamknięte, dlatego można ją zwiedzać jedynie z zewnątrz.

Aby poznać więcej tajemnic niezwykłego, mazurskiego grobowca, zapraszamy do obejrzenia materiału olsztyńskich youtuberów na kanale „Umiejscowieni”.

Wideo powstało we współpracy z Portalem Miejskim Olsztyn.com.pl.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Turysta 2020-08-18 06:07:49 31.60.*.*
  To dzięki Lasom Państwowym (nadleśnictwo Czerwony Dwór) piramida została wyremontowana.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Historyk 2020-08-17 21:02:41 31.17.*.*
  Kaplica w Rapie - Angerapp / Klein Angerapp / . Fotografia z okresu 1935 - 1945. Fot. Arch. J.W. Mauzoleum powstało tuż po roku 1795; pretekstem do jego budowy była śmierć małżonki Johanna Friedricha Wilhelma von Farenheida, Friederike ur. Austien. Friederike pochowano jednak w miejscowości Eiserwagen (dziś Bely Jar). Budowniczym piramidy był Johann Friedrich Wilhelm von Farenheid. (także pisownia Fahrenheid). Architekt piramidy pozostaje nieznany. Wg. źródeł w mauzoleum pochowano: Johanna Friedricha Wilhelma von Farenheida, jego syna Friedricha Heinricha Johanna, małżonkę Friedricha Heinricha - Wilhelmine oraz ich zmarłą przedwcześnie córkę Ninette (zm. 1811 lub 1812).Śmierć Ninette nie była pretekstem do budowy mauzoleum.Mauzoleum nie było z całą pewnością także lodownią. Było od początku nagrobkiem rodzinnym. Jego kształt wynika z masońskich ideałów oświeceniowych, którym oddany był jego budowniczy, tj. Johann Friedrich Wilhelm von Farenheid. / Źródło : Kamila Storz pracownik naukowy Instytutu Historii Budownictwa na Wydziale Architektury Karlsruher Institut für Technologie w Karlsruhe, Niemcy. Zajmuję się historią architektury niemieckiej na dawnym terenie Prus Wschodnich /
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
 • Beata 2020-08-17 18:27:18 31.0.*.*
  Byłam tam w 2010 roku ,piramida jeszcze była w opłakanym stanie. Wspaniale , że została odresteurowana. Polecam odwiedzić to miejsce.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Widz 2020-08-17 08:24:24 185.138.*.*
  Bardzo ciekawe miejsce
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0