Chcą reaktywować Młodzieżową Radę Miasta Olsztyna

Chcą reaktywować Młodzieżową Radę Miasta Olsztyna
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Młodzieżowa Rada Miasta Olsztyna to w założeniach grupa młodych ludzi, z których głosem liczą się dorośli: radni, prezydent, urzędnicy. Tyle tylko, że w 2018 roku zakończyła się ostatnia kadencja i od kilkunastu miesięcy młodzież i dzieci nie mają swojego przedstawicielstwa w ratuszu. Niedawno powstała petycja, która ma na celu reaktywować MRMO.

Młodzieżowa Rada Miasta Olsztyna powinna właśnie teraz powoływać nową kadencję... dokładnie tak, jak dwa lata temu. Ostatnimi latami działania były bowiem lata 2016-2018, i od tamtej pory słuch o MRM zaginął.

Po wielu próbach rozmów prywatnego rozwiązania problemu potrzebujemy działań o większym kalibrze. Chcemy reaktywować Młodzieżową Radę Miasta Olsztyna.

– możemy przeczytać w petycji.

Jak się dowiedzieliśmy, organizatorki petycji chciały mieć ze sobą silny argument pokazujący, że komuś poza nimi zależy, aby MRMO zaczęła ponownie funkcjonować. Petycję z podpisami będą chciały przedstawić radzie miasta.

– Ta petycja właściwie powstała, żeby pokazać, że młodzi ludzie chcą działać, że chcą, żeby ich głos był słyszalny i zauważalny – powiedziała w rozmowie z nami Laura Gosiewska, jedna z inicjatorek akcji.

Jak tłumaczy, najbardziej zależy jej na tym, aby taki organ powstał i dał poczucie, że młodzi ludzie mogliby się wypowiadać.

Obecnie petycję podpisało ponad 200 osób. Czy to satysfakcjonuje organizatorki?

– Właściwie to nie miałyśmy żadnego ustalonego celu, na początku chciałyśmy zebrać około 100 podpisów, a teraz, kiedy ten cel już został osiągnięty, chcemy po prostu, żeby było ich jak najwięcej – dodała Laura Gosiewska.

Petycję popiera m.in. Bartosz Grucela, działacz Lewicy, który był młodzieżowym radnym w latach 2003-2005. Tłumaczy, że w Olsztynie mieszka ok. 17,5 tys. osób w wieku przedprodukcyjnym, a niemal połowa z nich to uczniowie szkół ponadpodstawowych.

– Są to niemal dorosłe osoby, które tak samo jak my żyją w naszym mieście i korzystają z jego infrastruktury publicznej, oferty kulturalnej, sportowej itp. Dlatego ich zdanie na to jak powinno funkcjonować miasto jest bardzo ważne, bo dzięki temu włodarze miasta mogą w bardziej skuteczny sposób odpowiadać na oczekiwania młodzieży – wyjaśnił w rozmowie z nami Bartosz Grucela.

Działacz Lewicy zauważył, że w ostatnim czasie widać na całym świecie, w tym w Olsztynie, zwiększoną aktywizację społeczną młodzieży. Jego zdaniem jest to dobry przejaw, bo młodzi ludzie pokazują, że świat zaczyna ich obchodzić.

– Kryzys klimatyczny i związane z nim konsekwencje dotkną przede wszystkim młodego pokolenia. Dlatego tym bardziej powinno ono mieć słyszalny głos, tak by móc wpływać na politykę miasta. Chociażby w zakresie wprowadzania zmian dostosowujących miasto do zmian klimatu czy zrównoważonego rozwoju – dodał Grucela.

O to czy jest szansa na reaktywację MRMO zapytaliśmy radnego Łukasza Łukaszewskiego, opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta.

– Najpierw spotkamy się na komisji, aby porozmawiać o nowym statucie tej rady, który później przedstawimy na lutowej sesji. Zaproponujemy, aby było po dwóch radnych z każdej szkoły, łącznie 40 – powiedział w rozmowie z nami Łukasz Łukaszewski.

Co się stało, że kadencja rady wygasła w 2018 roku i do tej pory jej nie reaktywowano?

– Wynika to z tego, że nastąpiła zmiana przepisów i zlikwidowano gimnazja. W dodatku zmienił się skład rady miasta – wyjaśnił radny.

Dodaje, że rozmawiał już z kilkoma osobami, które byłyby chętne do działania w Młodzieżowej Radzie Miasta Olsztyna.

– Cieszę się z tego, że wśród młodzieży jest chęć do działania. W przeszłości bywało różnie, niektóre szkoły nie wybierały radnych, bo nie było chętnych – zauważył radny Łukaszewski.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2020-01-26 09:47:46 37.47.*.*
  Swoj stosunek do organizacji pozarządowych i działalności w mieście reprezentacji mieszkańców Grzymowicz i część radnych wyraziła nie dając złotówki na ich działalność w budżecie na 2020 r. Zatem przyjęty przez Radę Miasta na sesji program współpracy z tymi organizacjami pozostanie martwym . W ramach powszechnej oszczednosci proponuję wydrukowac go i powiesic we wszystkich WC w ratuszu.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • Tommy Lee Jones 2020-01-25 21:13:45 83.5.*.*
  Całe szczęście, że petycję popiera BARTOSZ GRUCELA. To nie jest żadna płotka, ani tym bardziej makrela.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • PattiMattti 2020-01-24 09:39:16 213.184.*.*
  Hmm osoby do rady mają być wybierane. najlepiej przez osoby młode a nie przez politykuuff. a pan jużr ozmawiał już z kilkoma osobami, które byłyby chętne do działania w Młodzieżowej Radzie Miasta. po co? żeby wybrać swoich?
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść