CBA na Warmii i Mazurach. Zorganizowana grupa przestępcza wyłudziła 15 mln zł z funduszy unijnych!

CBA na Warmii i Mazurach. Zorganizowana grupa przestępcza wyłudziła 15 mln zł z funduszy unijnych!
Na Warmii i Mazurach zatrzymano osoby, które wyłudzały pieniądze z funduszy unijnych
Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Gang wyłudzał fundusze unijne. Akcję przeprowadzono w czterech województwach, m.in. w warmińsko-mazurskim.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali pięć osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej fundusze europejskie. Akcję przeprowadzono na terenie czterech województw: warmińsko-mazurskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz małopolskiego. Przeszukano także sześć lokalizacji, które mają związek z podejrzanymi.

Gangsterzy działali w zaplanowany sposób. Wyłudzali środki publiczne przeznaczone na realizację projektów badawczo-rozwojowych. Dofinansowanie pochodziło z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Członkowie grupy mieli składać w instytucjach pośredniczących w rozdysponowaniu środków unijnych, wnioski o dofinansowanie poświadczające nieprawdę. W składanych dokumentach zawyżano wartości realizowanych projektów rozwojowych, w szczególności poprzez zawyżanie wartości zakupionych maszyn.

W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że przestępcy wyłudzili w ten sposób ponad 15 mln zł, a działania CBA i prokuratury udaremniły wyłudzenie kolejnych ponad 5 mln zł.

Zatrzymani wkrótce trafią do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia środków publicznych.

Są to pierwsze zatrzymania w tej sprawie.

2147382000
Tagi: prawo finanse CBA

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • pci 2020-07-16 19:49:30 79.188.*.*
    Jak się chce to można działać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • alojzy bombel 2020-07-16 00:28:43 188.147.*.*
    dobry komentarz to brak komentarza:)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
2147382000