Była prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie uniewinniona

Była prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie uniewinniona
Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie
Fot. Google Street View

Sąd Okręgowy w Olsztynie dziś (15 października) utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji uniewinniający Iwonę B.-B. od zarzutów niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień jako Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie.

Była prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie, Iwona B.-B. oskarżona była o popełnienie czterech przestępstw. Pierwszy z nich dotyczył niedopełnienia obowiązków w związku z prowadzeniem szkoleń i wykładów na rzecz takich podmiotów, jak Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Warmińsko-Mazurskie Centrum Edukacji Samorządowej, Stowarzyszenie Organizatorów i Menedżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia Region Warmińsko-Mazurski oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie.

Prokurator uznał, że urzędniczka w godzinach pracy organizowała prywatne szkolenia i miała za to pobierać wynagrodzenie w wysokości od kilkuset do 3 tys. zł.

W jednym przypadku prokurator uznał, że Iwona B.-B. nie tylko nie dopełniła swoich obowiązków świadczenia pracy, ale także przekroczyła swoje uprawnienia. Miała przeprowadzić szkolenie dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, tj. dla jednostki samorządu terytorialnego, czego zabrania ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych.

Trzeci zarzut dotyczył przywłaszczenia kwoty w wysokości 13 tys. zł z odpłatności za szkolenia przeprowadzone w 2013 roku dla dwóch podmiotów, w tym Najwyższej Izby Kontroli.

Ostatni dotyczył wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w postaci polecenia wyjazdu służbowego.

10 lipca bieżącego roku Sąd Rejonowy w Olsztynie uniewinnił Iwonę B.-B. od popełnienia wszystkich zarzucanych jej czynów. Jednak prokurator wniósł apelację.

Dziś sąd odwoławczy utrzymał w mocy wyrok I instancji.

- Sąd odwoławczy w ustnych motywach wyroku wskazał, że sąd pierwszej instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie dowodowe i w konsekwencji prawidłowo też ocenił zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy, co doprowadziło do wydania wyroku uniewinniającego oskarżoną od wszystkich zarzucanych jej czynów – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik olsztyńskiego sądu.

Wyrok jest prawomocny.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • PolkaZatorzanka 2020-10-15 14:50:14 31.60.*.*
    Kobiety górą!!! Od początku było to szyte zemstą. Zapraszamy od 19-22X.na ogólnopolski Strajk Kobiet - samochodowy, okienny. Wejdź na stronę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet , wydrukuj, przyklej, poprzyj nas .
    Odpowiedz Oceń: 2 5 Zgłoś treść