Brytyjski tygodnik opublikował listę najlepszych uczelni świata. Jest na niej UWM

Brytyjski tygodnik opublikował listę najlepszych uczelni świata. Jest na niej UWM
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Brytyjski tygodnik „Times Higher Education” opublikował listę najlepszych uczelni na świecie. Nie brakuje na niej polskich uniwersytetów. W rankingu znalazł się również Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

„Times Higher Education” (THE) to brytyjski tygodnik specjalizujący się w publikowaniu informacji na temat szkolnictwa wyższego. Ranking publikowany jest od 2010 r. THE World University Ranking jest jednym z czterech najbardziej cenionych międzynarodowych rankingów szkół wyższych – obok Academic Ranking of World Universities (tzw. rankingu szanghajskiego), QS World University Ranking i US News Ranking.

Na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet w Oxfordzie z Wielkiej Brytanii. Drugą pozycję ex aequo zajęły California Institute of Technology (CalTech, USA) i Harvard University (USA). Na trzeciej lokacie uplasował się Stanford University (USA).

Z polskich uczelni najwyższe sklasyfikowany został Uniwersytet Jagielloński, który znalazł się w piątej setce rankingu. Dalej znalazł się Uniwersytet Warszawski (pomiędzy szóstą i siódmą setką). UWM również pojawił się w rankingu jako debiutant. Sklasyfikowany został w dwunastej setce najlepszych uczelni, obok takich uniwersytetów jak: Gdański, Łódzki, Marii Skłodowskiej-Curie i Wrocławski oraz innych uczelni jak: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, politechniki Krakowska, Poznańska, Rzeszowska, Śląska, Warszawska, Wrocławska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

- Postawiliśmy w tej kadencji bardzo mocny nacisk na umiędzynarodowienie UWM, rozumiane nie tylko jako obecność studentów z zagranicy, ale przede wszystkim jako bardzo znaczące działania na rzecz wspólnych międzynarodowych badań, projektów i wymiany naukowej. Są to także działania skierowane na widoczność naszych publikacji. Cieszy mnie, że jesteśmy dziś zauważalni w rankingach, obok uniwersytetów starszych od naszego: uniwersytetów Wrocławskiego, Gdańskiego, Łódzkiego i Lubelskiego – komentuje prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

Do rankingu THE zgłosiło się 2112 szkół wyższych z 99 państw, w tym 26 z Polski. Jego twórcy ujęli jednak 1662 uczelnie, w tym 23 z Polski. Oceniają je w 5 obszarach: nauczanie, badania naukowe, cytowania, międzynarodowa postrzegalność uczelni i transfer wiedzy do gospodarki. Ich ocena składa się z 13 kryteriów. Są to: liczba przyznanych doktoratów względem tytułu licencjata, liczba przyznawanych doktoratów, reputacja nauczania, dochody instytucjonalne kadry akademickiej, liczba studentów w stosunku do liczby kadry akademickiej, liczba publikacji względem kadry akademickiej, przychody kadry akademickiej z badań, reputacja badawcza, wpływ cytowań, dochody kadry akademickiej z przemysłu, procent międzynarodowej kadry, współautorstwo międzynarodowe, procent studentów zagranicznych.

W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 108 mln cytowań w ponad 14,4 mln publikacji naukowych i uwzględniono dane z ponad 2100 instytucji oraz odpowiedzi ankietowe od prawie 22 tys. naukowców.

Źródło: własne/uwm.edu.pl

Komentarze (49)

Dodaj swój komentarz

 • To się w sądzie nie utrzyma 2021-09-11 11:39:59 89.238.*.*
  Że ślunska z doktoratem z anatomii zrobionym pod stołem za lachę do Olsztyna po habilitacje za dwie Lachy pod stołem a słoma z butów dalej wystaje i umiejętności na poziomie powiatowego konowała... Co za wieś i karykatura
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 14
 • NO 2021-09-11 11:38:08 31.0.*.*
  Choooja warta rolnicza szkółka kształcącą hordy bezrobotnych śmieci. Wszystkie te doktoraty i profesury zrobione na tej uczelni są CHOOOOJA WARTE i nic nie wnoszą do świata nauki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 15
 • Brawo 2021-09-11 11:26:21 79.191.*.*
  Wielkie brawa dla jednej z najlepszych uczelni w Polsce
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
 • Młoda 2021-09-11 10:49:19 5.173.*.*
  Niestety ten ranking nie jest rzetelny i ma charakter wybitnie lokalny. Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako "Lista szanghajska", publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Niestety w tym rankingu nie ma i nie będzie UWM. Tylko 8 polskich uczelni umieszczono w nim. Zajmują miejsca powyżej 400. Najpierw niech UWM pokona Uniwersytet Jagiellonski i Uniwersytet Warszawski a następnie pomarzyć o wysokiej lokacie na świecie. Dopóki ilość a nie jakość będzie celem UWM dopóty będzie sklasyfikowany w podrzędnych rankingach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 12
 • raad 2021-09-11 10:15:51 81.190.*.*
  Czy gdyby na 1600 podstawówek wasza byłaby na miejscu 1200 to byście się tym chwalili? No właśnie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 9
 • AL BANDI 2021-09-11 10:03:25 80.202.*.*
  WOW,rzeczywiscie zaszczyt jak cholera byc na brytyjskiej liscie jak tam inzynierem jest osoba ktora potrafi operowac mlotkiem,a 99% kundlo-mieszancow brytyjskich nie zna alfabetu i tabliczki mnozenia.Ichni OXFORD to jak polska zawodowka dla ulomnych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 15