Apel działaczy PiS do prezydenta Olsztyna. Krzysztof Narwojsz: ‘’Proponujemy bezpłatne przejazdy komunikacją’’

Apel działaczy PiS do prezydenta Olsztyna. Krzysztof Narwojsz: ‘’Proponujemy bezpłatne przejazdy komunikacją’’
Radni PiS Krzysztof Narwojsz i Radosław Nojman uważają, że miasto powinno zapewnić ulgi przedsiębiorcom mającym siedziby przy terenie budowy linii tramwajowej oraz bezpłatne przejazdy komunikacją olsztynianom
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

We wtorek na ul. Leonharda przy stadionie odbyła się konferencja prasowa radnych Prawa i Sprawiedliwości. Działacze poruszyli temat utrudnień w ruchu drogowym na ulicach Olsztyna.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada Krzysztof Narwojsz z PiS opowiedział lokalnym mediom o potrzebie poprawy bezpieczeństwa pieszych (Radni PiS chcą poprawy bezpieczeństwa pieszych w Olsztynie. Krzysztof Narwojsz: ‘’Prezydent ma czerwoną kartkę’’).

Radny odniósł się do kilku zdarzeń drogowych na przebudowywanych, w ramach tzw. inwestycji tramwajowej, odcinkach ulic Krasickiego, Wilczyńskiego czy Wyszyńskiego

Zdaniem Narwojsza na ulicach Olsztyna jest po prostu niebezpiecznie, kierowcy i piesi muszą zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć kolizji bądź wypadku.

Radny PiS uważa, że powinno zostać wprowadzone lepsze oświetlenie i dobre oznakowanie, m.in. przejść dla pieszych.

Wspomniał też o wspomożeniu przedsiębiorców, których firmy znajdują się przy tramwajowej inwestycji (m.in. ul. Wilczyńskiego, Krasickiego czy Wyszyńskiego).

We wtorek (7 grudnia) działacze Prawa i Sprawiedliwości poruszyli wątek utrudnień w ruchu drogowym na ulicach stolicy Warmii i Mazur.

Wszyscy zauważamy, jak ciężko jest poruszać się po naszym mieście, Olsztynie. Utrudnienia związane są z inwestycją tramwajową i jak najbardziej to rozumiemy. Jednak czy musi być tak źle? – zapytał Radosław Nojman, radny z PiS.

Następnie głos zabrał Krzysztof Narwojsz, który przypomniał, że przed dwoma tygodniami, na prośbę mieszkańców i przedsiębiorców, wystosowali apel do prezydenta, jednak do tej pory nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

– Apelowaliśmy do pana prezydenta o to, żeby poprawić funkcjonowanie naszego życia w Olsztynie, ponieważ jest niebezpiecznie, jest coraz większy ruch. Do tej pory nie uzyskaliśmy żadnych informacji. Ponawiamy apel. Prosimy, żeby się odniósł do kwestii bezpieczeństwa. Czy ma jakieś pomysły, żeby ruch poprawić? – przyznał Krzysztof Narwojsz.

Zdaniem działacza PiS-u potrzebne są rozwiązania systemowe. Chodzi o ulgi dla przedsiębiorców, których firmy znajdują się w miejscu, gdzie dojazd jest ograniczony lub niemożliwy.

– Dla nich każdy dzień przynosi wielkie straty. Ponadto chcielibyśmy zmniejszyć ruch, więc proponujemy bezpłatne przejazdy na święta komunikacją miejską – dodał radny Narwojsz.

Od lat się promuje, żebyśmy przesiadali się na autobusy i tramwaje. To jest ten moment. Żeby ograniczyć liczbę samochodów, próbujmy mieszkańców do tych autobusów zachęcić – wtórował mu radny Nojman.

Dodał, że olsztynianie, ale również osoby przyjeżdżające do miasta, mają wrażenie, że ruch prowadzony jest bez żadnego planu.

Chaos związany z tym, że zamykane są kolejne odcinki ulic w wyniku zmiany organizacji ruchu. Ale przy niezakończeniu jednego odcinka, dlaczego zamyka się kolejny? Czy ma to logiczne wyjaśnienie? A jeżeli to koniecznie, to czy udało się coś zrobić, aby zminimalizować mieszkańcom te negatywne skutki budowy torowiska? – zapytał.

Radni zauważyli, że miasto ma inżyniera ruchu, ale nie dostrzegli żadnych działań mających poprawić obecny stan rzeczy.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z ratuszem. Urzędnicy wyjaśnili, że inwestycja tramwajowa to nie tylko roboty naziemne, ale także podziemne związane z budową i przebudową wszystkich mediów, sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowniczych czy energetycznych.

To niezwykle trudne zadanie, bo żeby przełączyć wodociąg musimy go najpierw zbudować. A dla przykładu jeden tylko gazociąg ciągnie się od al. Piłsudskiego, całą ulicą Wyszyńskiego i Synów Pułku aż do ul. Wilczyńskiego – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

I dodała: – Wszystkie media przebudowujemy w ten sposób, by mieszkańcy mogli normalnie funkcjonować i nawet jak są przerwy w dostawach wody czy prądu to robimy wszystko, żeby były jak najkrótsze i jak najmniej uciążliwe. A dodatkowo budując musimy pamiętać nie tylko o okolicznych mieszkańcach, ale także o kierowcach i - w miarę możliwości - organizować przejazdy przez teren budowy.

Stwierdziła, że urzędnicy mają już doświadczenie z pierwszego projektu. Wysłuchali opinii społeczników i taksówkarzy, dlatego też starają się minimalizować utrudnienia w ruchu. Jej zdaniem, to nie infrastruktura stoi na przeszkodzie płynności ruchu, tylko zwiększająca się liczba samochodów (Coraz więcej samochodów na ulicach Olsztyna).

Wyłączyliśmy kilka sygnalizacji świetlnych, wybudowaliśmy tymczasowe ronda, wytyczamy ścieżki jednokierunkowe i wprowadzamy objazdy i umożliwiamy przejazdy przez plac budowy. Tę budowę możemy przyrównać do remontu w domu - jeśli chcemy mieć nową łazienkę, musimy liczyć się z pewnymi utrudnieniami – przyznała Marta Bartoszewicz.

Wyjaśniła, że pomysł radnych PiS-u z bezpłatną komunikacją jest ciekawy, jednak kosztowny. Zaznaczyła, że nie chodzi tylko o wydatki finansowe, ale o ogromne wyzwanie logistyczne.

Gdyby bowiem wszyscy kierowcy przesiedli się z dnia na dzień do autobusów potrzebowalibyśmy dużo więcej pojazdów, by wszystkich pomieścić. Takie rzeczy trzeba zaplanować z dużym wyprzedzeniem – powiedziała rzeczniczka urzędu miasta.

Zastanawia się także czy wprowadzenie, choćby na 10 dni darmowej komunikacji miejskiej, na trwale zmieniłoby przyzwyczajenia kierowców.

Jej zdaniem transport publiczny w stolicy Warmii i Mazur jest sprawny i punktualny. Autobusy jeżdżą często, a trasy ułożone są w sposób przemyślany. Do tego pojazdy są czyste, klimatyzowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Można więc uznać, że wszystkie osoby, które byłyby skłonne przesiąść się do transportu zbiorowego zrobią to bez względu na 10-dniowe, darmowe przejazdy. Są bowiem i tacy mieszkańcy, którzy nie wsiądą do komunikacji publicznej, nawet jak będzie bezpłatna – przyznała Bartoszewicz.

Odnośnie postulatu dotyczącego ulg dla przedsiębiorców, rzeczniczka przyznała, że go nie rozumie, gdyż przedsiębiorcy, którzy udowodnią, że odnotowali spadek przychodów w związku z prowadzoną przez gminę inwestycją, mogą zwrócić się do ratusza z wnioskiem o ulgę w podatku i częściowe zwolnienie z czynszu dzierżawnego (w przypadku dzierżawy lokali od miasta). Zaznaczyła, że każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Komentarze (67)

Dodaj swój komentarz

 • Klaudyna 2021-12-08 10:20:04 46.170.*.*
  Patrząc po kometarzach od razu widać że to miasto nadal jest pełne czerwonych lewaków.... Dlatego jest jak jest
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 11
 • ***** mpk 2021-12-08 10:16:46 83.15.*.*
  bebebe...barany beczą .... Proponuję jeszcze zwrot kosztów za paliwo dla ludzi dojeżdżających do pracy,stojących w korkach przez bezmyślne objazdy,roboty drogowe itp!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
 • Luc. 2021-12-08 09:56:26 88.156.*.*
  Olsztyn jest teraz miastem z horroru. Tutaj nic nie ma prócz wykopków, bo ktoś dostał " fizia tramwajowego" Szaro, buro i beznadziejnie.Jjaki gospodarz, takie miasto......
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
 • lol 2021-12-08 08:08:42 213.73.*.*
  jak rząd da kasę to czemu nie :D
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • beku 2021-12-08 08:04:09 176.221.*.*
  Zamiast gadać oby gadać to panowie w ramach czynu społecznego powinni stać tam i ludziom pomagać w przemieszczaniu się. Byłoby z tego więcej pożytku
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • Piotr W. 2021-12-08 07:49:48 81.190.*.*
  Panie Narwojsz. A co Pan powie o trzeźwości kierujących kierowców? Podobno nie grzeszy ją pan, co jest tajemnicą poliszynela. Czyż nie zabierano panu przypadkiem prawa jazdy za jazdę po pijanemu? To jest chyba ważniejszy temat niż przejściowe kłopoty związane z budową tramwajową. Kto ma wątpliwości co do grzeszenia trzeźwością pana Narwojsza proszę popytać w ohp. Tam pracuje z nadania politycznego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • AL BANDI 2021-12-08 05:53:31 84.48.*.*
  Ten po lewej wyglada na bardziej kumatego ale chyba tylko wyglada,komedia qwa,komedia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 8
 • J38AC PiS 2021-12-08 05:51:17 84.48.*.*
  Proletariusz Przodownik Towarzysz NOJMAN z ciezkim "ZESPOłEM DAł NA"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5
 • Allahu akbar 2021-12-08 02:21:00 46.205.*.*
  Co za ujowa,beznadziejna próba zaistnienia 2 pisowskich zer, byli nikim, są nikim i będą nikim, 2 obślinione stuleje, które wysilają swoje niskie iq w kierunku wygrania kilku punktów nad równie niskim im inteligencją grzymowiczem, takich pseudopolityków nam w mieście nie potrzeba, jak już pisałem wcześniej weźcie chłopaki pomóżcie bezdomnym zwierzętom, ale nie wysilajcie się na jakiekolwiek inicjatywy, bo nie ogarniacie nic poza podstawowymi potrzebami życiowymi jak najeść się, spać i się wy...srać i pewnie czasem jakąś ejakulacja, zapewne we własnej ręce, bo kto by was chciał
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 6
 • Georged KOD 2021-12-08 00:05:16 37.248.*.*
  Jeb..PO i PSL!!!! Wściekłe macicę won z Warmii !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 17
2147382000