Aglomeracja rośnie w siłę

Wójtowie i burmistrzowie z powiatu olsztyńskiego dołączyli wczoraj do samorządowców z sześciu gmin, które stworzą Olsztyński Obszar Aglomeracyjny. Razem mają zorganizować Radę Obszaru Aglomeracyjnego, która pomoże w skutecznym rozwiązywaniu wspólnych problemów.

- Budując silną aglomerację nie można myśleć o interesie tylko jednej, konkretnej gminy, czy miasta. Musimy myśleć o wszystkich i w takim też zakresie podejmować działania. A tego nie da się zrobić bez współpracy i wymiany informacjii - mówił Piotr Grzymowicz podczas wczorajszego spotkania.

Włodarze miasta zaproponowali utworzenie Rady Powiatu Olsztyńskiego, która obejmowałaby wszystkie gminy powiatu i starała się rozwiązywać ich problemy. Wspólny zespół miałby, zdaniem prezydenta, większy wpływ na sytuację regionu. Jego działalność mogłaby m. in. ułatwić pozyskiwanie zewnętrznych środków na inwestycje.

Jako przykład obszarów wymagających wspólnych działań prezydent wymienił głównie transport publiczny, gospodarkę odpadami komunalnymi i gospodarkę wodno-ściekową. Jeśli chodzi o transport publiczny wójtowie dostrzegają na przykład, że przewoźnicy często omijają niewielkie miejscowości, które mają obwodnice, mimo że powinni realizować do nich kursy zgodnie z wydaną im koncesją. – Szczerze mówiąc nie wiem jak ten problem rozwiązać bez współpracy z Olsztynem, który wydaje koncesje. Gmina sama nie da rady tego zjawiska zwalczyć – mówił Stanisław Trzaskowski, burmistrz Dobrego Miasta. Odnosząc się dalej do współpracy w ramach Aglomeracji poszedł nawet o krok dalej: - Powinniśmy mieć wspólną Strategię Rozwoju.

Samorządowcy powołali zespół roboczy, który wypracuje tekst porozumienia w sprawie stworzenia Rady Aglomeracji. Ma być on gotowy już w lutym.

Źródło: własne/UM Olsztyn

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • stary 2010-02-04 13:05:05 83.9.*.*
  zazwyczaj wtedy,kiedy sa potrzebne jakies dzialania prokuratury,nic sie nie dzieje,a tam,gdzie ich nie trzeba,to sa pierwsi...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • boo 2010-02-04 12:59:45 83.9.*.*
  Pewnie skończy się na szumnych zapowiedziach, a nic konstruktywnego z tego nie wyniknie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • niesia 2010-02-04 12:37:00 83.9.*.*
  Pozostaje tylko mieć nadzieję, że owa Rada nie okaże się sztucznie powołanym do życia "tworem", który o problemach naszej aglomeracji nie będzie miał zielonego pojęcia...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • cerbin 2010-02-04 12:09:18 83.9.*.*
  Może jeszcze bardziej ułatwi to pozyskiwanie środków unijnych. Oby plan rozwoju był robiony z głową.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0