Dziś jest: 06.12.2023
Imieniny: Emiliana, Jaremy
Data dodania: 2023-11-20 18:30

Mateusz Sikorski

Agent Tomek sypie w prokuraturze. Chce zostać świadkiem koronnym

Agent Tomek sypie w prokuraturze. Chce zostać świadkiem koronnym
Tomasz Kaczmarek - znany jako Agent Tomek - przez wiele lat związany ze środowiskiem PiS postanowił złożyć zeznania oskarżając swoich byłch mocodawców
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Tomasz Kaczmarek był najsłynniejszym agentem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Teraz - po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, z ramienia którego ministrami byli jego byli pracodawcy - postanowił udać się do prokuratury i przekazać dowody przekroczenia przez nich uprawnień, w zamian za status świadka koronnego. 

reklama

Agent Tomek, czyli Tomasz Kaczmarek był jednym z najbardziej znanych "przykrywkowych" CBA. W założonej za pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości służbie działał do 2010 roku. Następnie w latach 2011-2015 zasiadał w Sejmie z ramienia PiS. Po 8 latach rządów partii, z którą długo był związany, złożył do prokuratury okręgowej w Olsztynie zawiadomienie dotyczące Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i Ernesta Bejdy - trzech osób najważniejszych w początku istnienia CBA. 

Kaczmarek twierdził, że w latach 2006-2010, gdy był agentem CBA oraz podczas sprawowania mandatu poselskiego, uczestniczył w procederze przekazywania poufnych danych dziennikarzom związanym z PiSem. Wśród wymienionych przez mężczyznę osób znaleźli się Cezary Gmyz (wówczas dziennikarz Rzeczypospolitej, obecnie korespondent TVP w Berlinie), Dorota Kania (Gazeta Polska i Gazeta Polska Codziennie, obecnie prezes grupy PolskaPress), Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny Gazety Polskiej) oraz Samuel Pereira (wówczas Gazeta Polska, obecnie szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i stacji TVP Info). 

Podobne zeznania miał złożyć już w grudniu 2020 roku w Katowicach. Tamtejsza prokuratura nie wykazała jednak zainteresowania sprawą. Kaczmarek uważa, że zmiana władzy, do jakiej już niedługo może dojść w Polsce, z czym związane jest "oczyszczenie" prokuratury z ludzi lojalnych Zbigniewowi Ziobrze, może zmienić sytuację. 

- Chcę ponowić próbę pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej. Uważam to za swój obowiązek, również wobec tych, których skrzywdziłem, pracując w CBA i wykonując polityczne zlecenia - przekonuje w Gazecie Wyborczej, Agent Tomek. 

Według słów Kaczmarka gromadzone przez CBA materiały miały służyć do oczerniania politycznych przeciwników Prawa i Sprawiedliwości. Tak było w przypadku posłanki Beaty Sawickiej i ówczesnej gwiazdy TVN, Weroniki Marczuk. Sprawa pierwszej miała zostać powiązana z największym rywalem Jarosława Kaczyńskiego, ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem. Natomiast Marczuk miała być "pretekstem" do przeniknięcia w środowisko stacji TVN, z którą od lat problem mieli działacze PiS. 

Agent Tomek przyznał także, że uczestniczył w procederze fałszowania dokumentów, na podstawie których toczyły się wówczas procesy. Tam, gdzie podanie informacji prokuraturze nie wiązało się ze wszczęciem postępowania, sfałszowane informacje trafiały do mediów - wszystko w celu oczernienia przeciwników PiS. Tak było w przypadku afery gruntowej, w którą zamieszany miał być lider Samoobrony, Andrzej Lepper. W tej sprawie byli mocodawcy Kaczmarczyka - ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński oraz jego zastępca Maciej Wąsik - zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień i popełnienie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. W 2015 roku zostali skazani, a następnie ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Mężczyzna przyznał także, że celem Kamińskiego, Wąsika oraz Bejdy był również Aleksander Kwaśniewski. Według słów Kaczmarczyka w Wyborczej, kierujący CBA kazali mu fałszować materiały operacyjne przeciw byłemu prezydentowi i jego żonie.

Kamiński z Wąsikiem oraz Bejdą dokładnie wskazywali, co trzeba dopowiedzieć, żeby materiał można było wykorzystać przeciwko chociażby Kwaśniewskim - mówi Kaczmarek. - W moich notatkach jest potwierdzone m.in. to, że figuranci mówią o tym, że dom należy do Kwaśniewskich, a oni nigdy takich słów nie wypowiedzieli. 

Związany przez wiele lat ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Kaczmarek twierdził w wywiadzie, że robił to wszystko dla "zaszczepionej idei", czyli "wypalania korupcji żelazem" i działania na rzecz Polski. Zorientował się, że popełnił błąd w momencie, gdy... założył rodzinę. 

- Na pewnym etapie życia nastąpiła we mnie przemiana wewnętrzna. W momencie, kiedy się zakochałem, założyłem rodzinę, kiedy pojawiły się w moim życiu dzieci, to poznałem smak odpowiedzialności za innych - przekonuje Agent Tomek. - Wtedy zrozumiałem, co zrobiłem, że niszczyłem życie niewinnych ludzi, że niszczono tych ludzi moimi rękami jedynie w imię tego, aby PiS miało władzę. 

Po zrzeknięciu się mandatu poselskiego w 2015 roku Tomasz Kaczmarek wraz z żona Katarzyną założyli stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, które - według materiałów śledczych - miało wyłudzić kilkadziesiąt milionów złotych. W sprawie o niegospodarność ograniczeni zostali samorządowcy z terenów, na których działała i pozyskiwała środki fundacja, w tym prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Komentarze (52)

Dodaj swój komentarz

 • Jasiek 2023-11-26 12:03:40 79.191.*.*
  Gdzie ten Armagedon który zapowiadał gmyz z tvp ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • wyborca PiS 2023-11-23 11:39:33 176.221.*.*
  Sądy naszej Partii żaden agent nie wzruszy! I koniec dyskursu!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • .R.O. 2023-11-22 16:18:09 178.42.*.*
  Poza odkrywaniem faktów mam nadzieję, że niezależna prokuratura zajmie się też majątkami i ich legalnością.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • baba jaga 2023-11-22 10:05:58 195.136.*.*
  tacy ludzie są najbardziej skompromitowani i niewiarygodni. Czuł się bezkarny jak "wyprowadzał" pieniążki z Helpera. Inną kwestią jest z kim to robił, kto w tym uczestniczył? Piotr G, Iwona A to najbardziej znane tuzy. Pytanie też brzmi czy Szefowa Prokuratury Regionalnej Elżbieta P (dawna koleżanka) "Agenta Tomka" tak długo zbiera materiał dowodowy, bo nie potrafią go przeczytać, przeanalizować z wyciągnięciem właściwych wniosków czy dlatego, że robi to z uwagi na wzajemne relacje z ex funkcjonariuszem CBA. Już widać, że dla pieniędzy zrobi wszystko, teraz popełnia "pomyłkę freudowską" i mówi jaki chce mieć status- świadka koronnego a tzn, że chce uniknąć odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwa. Dlatego też jak agent Tomek twierdzi, że zeznawał pod odpowiedzialnością karną to jest bull shit. Że też go wyrzuty sumienia nie ruszyły jakieś 2 miesiące temu :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • MP 2023-11-21 23:26:07 46.205.*.*
  Pajac co myślał że w Olsztynie może wszystko,,niech opowie jak zachowywał się w urzędach".Nakradł miliony a teraz chce być świadkiem koronnym-odkupiciel złodziejstwa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0
 • Add 2023-11-21 18:31:14 195.136.*.*
  Żałosny jest ten Pan. Widać gołym okiem że próbuje odciągnąć uwagę od swoich czynów.....mam nadzieję że proces będzie uczciwy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 3
 • ***** *** 2023-11-21 14:40:58 2a01:11cf:4a3:*
  A żona agenta T. zaakceptowała jego romans z Iwoną A. ..?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 3
 • Z imbirem , z imbirem 🥰❤️🥰 2023-11-21 11:18:49 2a00:f41:85b:*
  Jest taka piosenka , w której wybrzmiewa " to dobry moment " . To Kortez , wróż tekstowy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • MŁODA1 2023-11-21 10:41:06 2a00:f41:802:*
  Agent Tomek nie powie więcej niż już wiemy. On tylko uwiarygodni te wydarzenia. Będzie cyrk medialny z udziałem rządzących i jego osoby. Polska to nie Rosja gdzie na ulicy zabija się niewygodnych świadków. W Polsce Tomek mógł brać pieniądze z kasy państwa a tacy jak Grzymowicz nie sprawdzali ( a powinni) na co je wydaje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 7
 • gtgg 2023-11-21 08:36:21 95.160.*.*
  Agent Tomek nie ma teraz wyjścia. Chce zostać świadkiem koronnym bo jak nie zostanie to skończy jak Lepper albo jak Papała . W PiS już robią w gacie jak zacznie sypać. ;-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 9

www.autoczescionline24.pl