Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2024-02-08 14:33

Redakcja

91 zarzutów w sprawie 36-latka z Olsztyna. Oszukiwał ludzi w całym kraju

91 zarzutów w sprawie 36-latka z Olsztyna. Oszukiwał ludzi w całym kraju
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. policja.pl

Zatrzymano 36-letniego mieszkańca Olsztyna, podejrzanego o szereg oszustw internetowych. Mężczyźnie na podstawie zebranego materiału dowodowego łącznie przedstawiono 91 zarzutów oszustwa.  

reklama

36-latek, podejrzany o popełnienie szeregu oszustw internetowych, został zatrzymany na terenie miasta w sobotę (27 stycznia). Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna jest również osobą poszukiwaną w związku z zarządzeniami sądu lub prokuratora z całej Polski.

Do przestępczego procederu miało dochodzić od listopada 2022 roku do grudnia 2023 roku, kiedy to na jednym z portali ogłoszeniowych mężczyzna zaczął umieszczać oferty sprzedaży narzędzi, zabawek dziecięcych, gier, artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu elektronicznego w tym akcesoria do gier komputerowych, czy laptopa.

Zainteresowani prawdziwym na pierwszy rzut oka ogłoszeniem, kontaktowali się telefonicznie ze sprzedającym, a następnie wpłacali określoną kwotę na wskazane numery rachunków bankowych lub kodem BLIK, oczekując na otrzymanie przedmiotów. Te nigdy nie trafiły do kupujących, ponieważ oferent w rzeczywistości wcale ich nie posiadał, a dodawane ogłoszenia były fikcyjne.

Mężczyzna nie zamierzał wywiązać się z transakcji kupna-sprzedaży. Po dokonaniu przelewów kontakt z ogłoszeniodawcą urywał się. Ponadto od stycznia do marca 2023 roku 36-latek działał wspólnie i w porozumieniu z inną osobą.

Do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zaczęły spływać kolejne zawiadomienia w sprawie możliwości popełnienia przestępstw oszustwa. Pod koniec marca na podstawie przeprowadzonych czynności funkcjonariusze zatrzymali 2 mężczyzn. Wtedy to 36-latek usłyszał 50 zarzutów na podstawie zebranego materiału dowodowego. Wobec tej dwójki został zastosowany również policyjny dozór.

Na podstawie dalszych policyjnych działań wyszło na jaw,  że 36-latek dokonywał kolejnych oszustw, kontynuując przestępczą działalność. Mężczyzna został zatrzymany pod koniec stycznia 2024 roku i przedstawiono mu kolejne zarzuty. Oszukane osoby pochodziły z terenu całego kraju, a łączna suma strat szacowana jest na ponad 20 tys. zł.

36-letni mieszkaniec Olsztyna na podstawie zebranego materiału dowodowego pod koniec stycznia 2024 roku usłyszał łącznie 91 zarzutów oszustwa. Mężczyzna będzie odpowiadał w warunkach recydywy, ponieważ w przeszłości popełnił podobne przestępstwa. Ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem.

Zgodnie z kodeksem karnym za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, a w warunkach recydywy może być zwiększona o połowę.

Tagi: prawo

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • J39 2024-02-08 15:04:14 5.173.*.*
    Zgadzam się z t1000 ale zapomniał o żadzie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
  • t1000 2024-02-08 14:58:13 79.191.*.*
    Czy ci ludzie nauczą się kiedykolwiek, że można oszukiwać tylko kilka osób przez jakiś czas, ale nie da się oszukiwać wszystkich przez cały czas? Co mu po tych pieniądzach, skoro teraz wiele lat spędzi w więzieniu, nie mówiąc o kosztach sądowych, rekompensatach itd...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0

www.autoczescionline24.pl