Twórca filmów ''Kiler'' czy ''Seksmisja'': 65 lat temu w Olsztynie urodził się Juliusz Machulski

Twórca filmów ''Kiler'' czy ''Seksmisja'': 65 lat temu w Olsztynie urodził się Juliusz Machulski
Juliusz Machulski
Fot. WBF

Dziś swoje 65. urodziny obchodzi Juliusz Machulski. Jeden z najbardziej znanych i cenionych reżyserów i scenarzystów w Polsce urodził się w Olsztynie. Zasłynął z takich filmów jak „Vabank”, „Seksmisja” czy „Kingsajz”.

Juliusz Machulski to jeden z najbardziej cenionych polskich reżyserów, scenarzystów i producentów filmowych. Zasłynął z takich filmów jak „Vabank”, „Vabank II, czyli riposta, „Kingsajz”, „Deja vu”, „Kiler”, „Kiler'ów dwóch”, „Superprodukcja” czy „Vinci”.

Machulski urodził się 10 marca 1955 r. w Olsztynie. Jego rodzice, Jan i Halina Machulscy, to aktorzy kinowi i teatralni. Od dziecka był zafascynowany kinem, ale do szkoły reżyserskiej w Łodzi trafił dopiero w 1978 r. Wcześniej studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom z łódzkiej szkoły filmowej odebrał w 1980 r.

Jako reżyser zadebiutował filmem telewizyjnym „Bezpośrednie połączenie” w 1979 r. Jego pierwszym dziełem kinowym był „Vabank” (1981 r.). Jednak nie doszłoby do realizacji filmu, gdyby nie pomoc Jerzego Kawalerowicza, który wstawił się za młodym reżyserem i pomógł mu zdobyć pieniądze na film.

Juliusz Machulski od 1988 r. posiada studio filmowe „Zebra”. W 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Ma też na koncie wiele nagród, m.in. Złote Lwy czy Zlote Kaczki. W październiku 2011 został powołany do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Machulski był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą wybranką była Beata Stryjkówna, a drugą Rosjanka Elizawieta Machulska, obie są aktorkami. Obecnie reżyser jest mężem kostiumolog Ewy Eysmont.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • typ 2020-03-10 16:21:53 88.156.*.*
    Najlepszego i zdrówka...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
2147382000