Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2023-07-19 11:00

Redakcja

40-latek i jego banda oszukali ponad 100 osób. Suma strat to ponad 160 tys. zł.

40-latek i jego banda oszukali ponad 100 osób. Suma strat to ponad 160 tys. zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Olsztyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej przy współpracy z prokuraturą ustalili osoby, stojące za szeregiem oszustw internetowych. 40-latek za pośrednictwem jednego z portali sprzedawał towary, których nigdy nie posiadał i jak się okazało nie działał sam. W ten sposób zostało oszukanych ponad 100 osób z całego kraju. Suma strat to ponad 160 tys. zł.

reklama

Do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 40-letniemu mężczyźnie oraz 8 innym osobom zamieszanym w szereg oszustw internetowych. Policjanci przedstawili 93 zarzuty oszustwa 40-letniemu mieszkańcowi województwa małopolskiego, który z przestępczej działalności uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Przestępczy proceder trwał od października 2019 roku do listopada 2021 roku. W toku policyjnych czynności ustalono, że sprawca umieszczał ogłoszenia o kupnie rachunku bankowego, czy zarejestrowanej karty SIM. Kontaktowały się z nim osoby z terenu całego kraju, które za drobną opłatą udostępniały 40-latkowi potrzebne informacje.

Następnie sprawca posługując się pozyskanymi danymi umieszczał fikcyjne ogłoszenia na portalu internetowym, gdzie wyłudzał zaliczki oraz opłaty na poczet sprzętu wystawionego w ogłoszeniach. Oferował m.in.: części komputerowe, sprzęt elektroniczny oraz artykuły gospodarstwa domowego w bardzo atrakcyjnych cenach. Zainteresowane osoby po kontakcie z oferentem, dokonywały przelewów zaliczek na wskazany numer konta bankowego. Następnie kontakt się urywał.

Mężczyzna został zatrzymany w listopadzie 2021 roku na terenie Krakowa, okazało się, że był poszukiwany przez organy ścigania. Obecnie odbywa karę pozbawienia wolności. Podczas prowadzonych czynności policjanci znaleźli i zabezpieczyli kilkadziesiąt telefonów komórkowych, karty SIM, laptopy, nośniki pamięci i gotówkę. Pokrzywdzonych w tej sprawie zostało ponad 100 osób z terenu całego kraju. Łączna suma strat to ponad 160 tysięcy złotych.

W sprawie przedstawiono łącznie 107 zarzutów 9 podejrzanym. Zgodnie z kodeksem karnym za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KMP w Olsztynie

Tagi: prawo

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Marcin 2023-07-19 12:27:35 2a01:11cf:400d:*
    jak ludzie oddają dostęp do swojego konta to tu już nie ma ratunku...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl