W-M Zarząd Wojewódzki Forum Związków Zawodowych w Olsztynie oraz NSZZ Solidarność poprzez biura poselskie parlamentarzystów Warmii i Mazur planowały dotrzeć dziś do szerszego gremium ze swoimi postulatami zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak i tym lokalnym.
Przedsięwzięcie było częścią ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez NSZZ Solidarność, w której związkowcy wręczali parlamentarzystom pakiet 12 żądań, które miały trafić do Premier RP Ewy Kopacz, jednak jak twierdzą działacze Solidarności - Premier od 2 miesięcy nie znajduje czasu na spotkanie z nimi. Na liście znalazło się między innymi żądanie wzrostu minimalnego wynagrodzenia, minimalnej stawki za godzinę pracy oraz odblokowania wzrostu wynagrodzenia dla pracowników państwowej i samorządowej sfery budżetowej.
Nie zabrakło też ważnych, lokalnych żądań. Jak twierdzą związkowcy sprzeciwiają się degradacji Poczty Polskiej w regionie, wydzieleniu Ciepłowni Kortowo ze spółki i tworzenia kolejnych prezesur, zarządów i stołków dyrektorskich, które obciążą kosztami mieszkańców Olsztyna. Związkowcy stanęli również w obronie pielęgniarek, których liczba ograniczana jest do minimum w zakładach opieki zdrowotnej.
Związkowcy wśród swoich postulatów przedstawili między innymi żądanie niewydzielania ze spółki PKP Cargo zaplecza warsztatowego oraz innych części działalności do innych podmiotów gospodarczych funkcjonujących poza naszym regionem.
W apelu znalazł się również postulat zaprzestania zwolnień pracowników w Spółkach Grupy Energa oraz przywrócenie funkcjonowania Biur Obsługi Klienta w regionie. Związkowcy zwrócili również uwagę na konieczność oddłużenia Spółki Przewozy Regionalne i powstrzymania jej ciągłej degradacji polegającej na dalszym podziale, tworzeniu następnych spółek samorządowych odbierających pracę przewozową i likwidację kolejnych połączeń regionalnych oraz miejsc pracy.
Na koniec związkowcy wspomnieli również o konieczności obrony realizacji ważnej dla regionu inwestycji, którą jest budowa drogi krajowej nr 16.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz