Dziś jest: 05.05.2024
Imieniny: Ireny, Waldemara
Data dodania: 2023-03-12 16:44

Krzysztof Brągiel

Zima nie zaskoczyła biegaczy. Pobiegli nad jeziorem Długim [ZDJĘCIA]

Zima nie zaskoczyła biegaczy. Pobiegli nad jeziorem Długim [ZDJĘCIA]
Ostatni bieg City Trail w sezonie 2022/2023 rozegrano w zimowej scenerii
Fot. Kacper Kirklewski

W sobotę (11 marca) nad jeziorem Długim w Olsztynie rozegrano ostatni, w tym sezonie, bieg ogólnopolskiej serii City Trail. W zimowej scenerii najlepiej poradzili sobie: Przemysław Flaga i Magdalena Trzeciak. Bieg główny ukończyło 236 osób. Były to piąte zawody cyklu, który wystartował w październiku ubiegłego roku.

reklama

City Trail to odpowiedź na brak biegowych imprez w sezonie jesienno-zimowym. To już 10 lat jak organizatorzy cyklu podróżują po Polsce, żeby wyłonić najlepszych specjalistów od krosu. Olsztyn, poza Bydgoszczą, Gdańskiem, Wrocławiem i Poznaniem, był miastem, które uczestniczyło w pierwszej ogólnopolskiej edycji (2012/2013). W tym sezonie w akcji udział wzięło 10 destynacji. W każdej z nich biegacze mieli do pokonania ok. 5 km. Olsztyńska trasa uważana jest za jedną z najbardziej wymagających.

Flaga po walce, Trzeciak z przewagą

W sobotniej rywalizacji mężczyzn najlepiej spisał się Przemysław Flaga (Urwis Biega). Olsztynianin do końca musiał jednak zachować czujność, ponieważ na finiszu mocno zaatakował Szymon Sawicki (Kuropatwa Team). Po biegu zwycięzca przyznał, że warunki na trasie nie należały do najłatwiejszych:

- Jeśli chodzi o tegoroczny cykl, to dzisiaj warunki były najtrudniejsze – powiedział nam Przemysław Flaga. - Na całej trasie ubity, twardy śnieg. Dobrze, że miałem kolce. Krótkie, bo krótkie, zaledwie 6 mm, ale pomogły w utrzymaniu przyczepności. W butach na płaskiej podeszwie byłaby tragedia. Do połowy dystansu wymieniałem się na prowadzeniu z Szymonem Sawickim. Za 3 km wyszedłem na prowadzenie i udało się dowieźć pierwsze miejsce do mety – dodał Flaga, dla którego było to pierwsze w życiu zwycięstwo w olsztyńskich zawodach City Trail.

Teraz przed zawodnikiem Urwis Biega odpoczynek. W dalszej części sezonu biegacz planuje wziąć udział m.in. w mistrzostwach Polski na 3000 m w kategorii mastersów (35 lat i starsi).

BIEG GŁÓWNY (TOP 5 - mężczyźni)

  1. FLAGA Przemysław, Olsztyn (Urwis Biega) 17:40
  2. SAWICKI Szymon, Olsztyn (Kuropatwa Team) 17:41
  3. MIKIELSKI Daniel, Olsztynek (niestowarzyszony) 18:06
  4. BŁAUT Damian, Ostróda (Run Goku Team) 18:14
  5. KUJAWA Wiktor, Olsztyn (AZS UWM Olsztyn) 18:23

W biegu pań zdecydowane zwycięstwo odniosła Magdalena Trzeciak. Olsztynianka finiszowała z przewagą ponad pół minuty nad Martyną Budziłek. Trzeciak już miesiąc temu zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, więc teoretycznie mogła odpuścić marcową rywalizację.

BIEG GŁÓWNY (TOP 5 - kobiety)

  1. TRZECIAK Magdalena, Olsztyn (Run Goku Team) 20:23
  2. BUDZIŁEK Martyna, Kadziło (UKS Siódemka Ostrołęka) 20:58
  3. MITRĘGA Daria, Olsztyn (Pszczółkowski Team) 21:13
  4. KOŁOMAŃSKA Lidia, Dywity (Urwis Biega) 21:58
  5. TYBOROWSKA Agnieszka, Olsztyn (Urwis Biega) 22:11

Czworonożny uczestnik

City Trail to zawody dla każdego. Nie liczy się wiek. Najmłodsi uczestnicy, którzy startują na dystansie 200 m, mają poniżej 4 lat. Najstarsi zawodnicy dawno już skończyli natomiast 60 wiosen. Nie ma limitu czasu, więc na trasie odnajdą się zarówno profesjonaliści, jak też początkujący. Udział w zawodach można też wziąć z psem, co udowadnia Adam Jabłoński, którego zastaliśmy w towarzystwie owczarka belgijskiego Quattro. Duet wystartował ponad dwie minuty później, niż czołówka. Pan i jego pies szybko jednak odrobili straty, żeby pojawić się na mecie na 41 miejscu. Jak dużo pomaga psia asysta?

- Jak robię treningi sam, to w tempie około 4 minut na kilometr, jak z psem, to minutę szybciej - powiedział nam Adam Jabłoński. - Często stosujemy też treningi z wykorzystaniem specjalnej hulajnogi. Wtedy pies jest w stanie mnie ciągnąć nawet w tempie 2 minut na kilometr - dodał.

Od roku Jabłoński traktuje bieganie z psim zaprzęgiem na sportowo i regularnie bierze udział w zawodach canicross. Za miesiąc wybiera się do Rumunii, gdzie wraz z Quattro wystartuje w mistrzostwach świata.

Czas podsumowań

Zwycięzcami klasyfikacji generalnej City Trail sezonu 2022/2023 zostali: Magdalena Trzeciak i Adrian Przybyła. Trzeciak poza marcowym zwycięstwem wygrywała też w październiku, listopadzie i w lutym. Przybyła, tym razem nieobecny, wystartował trzykrotnie. Na końcowy sukces złożyły się: dwa zwycięstwa i drugie miejsce, które wywalczył podczas edycji lutowej. Aby zostać sklasyfikowanym w „generalce” i odebrać pamiątkowy medal należało ukończyć co najmniej 3 z 5 biegów. Najlepsi mogą liczyć na atrakcyjne nagrody rzeczowe (o wartości 1000 zł za pierwsze miejsce).

W przeszłości zwyciężczynią klasyfikacji generalnej w Olsztynie zostawała m.in. Aleksandra Lisowska, a więc aktualna mistrzyni Europy w maratonie. Wśród mężczyzn na przestrzeni lat wygrywali medaliści mistrzostw Polski, tacy jak: Artur Olejarz, czy Wojciech Kopeć.

Pierwsze medale za ukończenie edycji 2022/2023 przekazano po sobotnim biegu. Nagrody dla najlepszych zostaną natomiast rozdane 21 marca o godzinie 16 w jednym z olsztyńskich klubów fitness. Podczas tej samej uroczystości będzie można też odebrać pamiątkowy medal.

Tegoroczny City Trail będzie miał dodatkowy akt. Najlepsi biegacze z wszystkich 10 miast, w których odbywa się cykl, powalczą o miano króla krosu podczas zawodów „Gold”. Rok temu gospodarzem imprezy była Bydgoszcz. Tym razem organizatorzy zapraszają do Warszawy. Finałowy bieg planowany jest na 1 kwietnia i odbędzie się w Lesie Bielańskim.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl