Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2020-07-27 17:30

Cezary Kapłon

Zapadła decyzja ws. planetarium

Zapadła decyzja ws. planetarium
Planetarium w Olsztynie, decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, zostało wpisane do rejestru zabytków
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Dariusz Barton, warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków, wpisał planetarium do rejestru zabytków. Tym samym jest to pierwszy przykład modernistycznej architektury, który w Olsztynie jest tak chroniony.

reklama

Budynek planetarium został wpisany do rejestru zabytków. Potwierdził to Bartłomiej Skrago, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Tak, potwierdzam. W zeszłym tygodniu orzeczeniem wojewódzkiego konserwatora zabytków obiekt został wpisany do rejestru zabytków – powiedział w rozmowie z nami Bartłomiej Skrago.

Jak się dowiedzieliśmy, jest kilka elementów, które stały się przedmiotem ochrony konserwatorskiej. Są to: bryła (forma, kształt, proporcje i rozplanowanie modułów), wyraz architektoniczny elewacji. Tutaj warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków opisał, że chodzi o zachowane oryginalne elementy elewacji, sposób wykończenia, kształt i rozmieszczenie otworów okiennych oraz drzwiowych, rodzaj stolarki otworowej – żaluzje, brama do atrium i okucia wejścia do części biurowej planetarium.

Oprócz tego ochronie podlegają także: atrium a także elementy powiązania budynku z otoczeniem (schody, loggie, ukształtowanie skarpy między chodnikiem a obiektem).

Wojewódzki konserwator zabytków przyznał, że jest jeszcze jeden przedmiot ochrony konserwatorskiej.

Integralne elementy wystroju w postaci kompozycji ściennych autorstwa Stefana Knappa: z fragmentów kul wtopionych w ścianę w hollu wejściowym oraz na zewnętrznej ścianie sali projekcyjnej i z emaliowanych płytek stalowych na ścianie wschodniej atrium.

– możemy przeczytać w decyzji podjętej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Przypomnijmy, że planetarium zostało otwarte w lutym 1973 roku w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Pierwsze informacje o możliwości wpisania tego obiektu do rejestru zabytków pojawiły się w listopadzie 2019 roku.

Nie wiem, czy ta ochrona jest aż tak potrzebna, bo przecież nikt nie planuje tego obiektu przebudowywać w drastyczny sposób, ani go wyburzać – zastanawiał się w zeszłym roku Jacek Szubiakowski, dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Planetarium stało się pierwszym budynkiem modernistycznym w Olsztynie, który został wpisany do rejestru zabytków.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

  • Z miasta 2020-07-27 21:17:40 86.169.*.*
    Bardzo dobrze że wpisano planetarium do rejestru zabytków ale w takim razie dlaczego nie wpisano też Uranii czy Dworca Głównego? P.S.Od kilku lat próbuje dowiedzieć się co stało się z Kopernikiem Knappa,który wisiał na ścianie planetarium?Czy wyprowadzono go z Olsztyna?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
  • Magxx 2020-07-27 20:35:56 88.156.*.*
    No to teraz szefostwo planetarium się zdziwi jak pospolite malowanie ścian czy wymiana żarówki będzie musiała być uzgadniana z konserwatorem i będzie trwała pół roku i dziesięć razy tyle kosztować co przed wpisaniem do rejestru.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
  • Biuro 2020-07-27 19:35:53 37.7.*.*
    Bardzo dobrze, ale Olsztyn potrzebuje jak ryba wody INWESTYCJI. Nowe powierzchnie biurowe o standardzie Klasy A są kamieniami milowymi. Podobno gdzieś niedaleko Centaurusa ma się rozpocząć budowa kolejnego biurowca. Czy ktoś coś o tym słyszał ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
  • Lud 2020-07-27 18:44:14 5.184.*.*
    Bardzo dobrze się stało. Deweloperka marzy o tym terenie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0

www.autoczescionline24.pl