Dziś jest: 30.04.2024
Imieniny: Donaty, Mariana, Tamary
Data dodania: 2024-04-14 16:50

Mateusz Sikorski

''Wzorowe osiedle III Rzeszy''. Jak powstały domki nad Jeziorem Długim?

''Wzorowe osiedle III Rzeszy''. Jak powstały domki nad Jeziorem Długim?
Domki nad Jeziorem Długim miały być ''wzorowym osiedlem'' urbanistów Trzeciej Rzeszy
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Po zakończeniu I wojny światowej w dynamicznie rozwijającym się, 50-tysięcznym mieście Allenstein mocno odczuwano brak mieszkań. Władze od długiego czasu planowały budowę osiedli. Z powodu globalnego kryzysu plany te zostały zrealizowane w połowie lat 30. - gdy władzę w Niemczech przejęło NSDAP. Nad Jeziorem Długim powstało wzorowe osiedle III Rzeszy.

reklama

Położone między zachodnim brzegiem Jeziora Długiego a szosą do Likus tereny były własnością gminy miejskiej Olsztyna i nie były zabudowane. Według planu teren podzielony został na mniej więcej równe parcele o wielkości od ok. 1100 do 1300 m kw. Wystarczały one do pobudowania domów jedno lub dwurodzinnych z ogrodem. 

Podzielone działki ułożono wzdłuż nowo wytyczonych ulic. Na potrzeby osiedla wybudowano Dietrich-Eckhart-Strasse (ul. Morską), Herbert-Norkus-Strasse (Aleję Róż), Horst-Wessel-Strasse (Aleję Przyjaciół i część ul. Rybaki) oraz Schlageterstarasse (wschodni odcinek ul. Rybaki). Osoby znające historię w nazwach ulic znaleźć mogą nazwiska nazistowskich "męczenników".

Herbert Norkus był  16-letnim działaczem Hitlerjugend, zamordowanym przez komunistów w 1932 roku. O wiele ważniejszą postacią jest Horst Wessel. W czasie studiów wstąpił on do NSDAP i bojówek tejże partii. Organizował brutalne ataki na działaczy robotniczych. Był także uzdolniony muzycznie - napisał zatytułowany jego imieniem utwór, który stał się hymnem nazistowskiej partii i drugim, nieoficjalnym hymnem III Rzeszy. W styczniu 1930 roku został postrzelony przez członka komunistycznej bojówki, w wyniku czego zmarł. 

Budowę osiedla rozpoczęto w 1935 roku. Domy jednorodzinne miały powierzchnię ok. 100-110 m kw., a koszt ich wzniesienia wynosił od 18 tys. do 24 tys. marek. Wszystkie nowe budynki w oczekiwaniu na rozwój motoryzacji wyposażone były w garaże, jednak przez długi czas tylko nieliczni mieszkańcy mogli pozwolić sobie na auto. 

Do 1939 roku na osiedlu znaleźć można było 99 domów, w którym zamieszkiwały 192 osoby. Największą grupę stanowili urzędnicy (53 os.) i pracownicy umysłowi (30 os.). Na osiedlu mieszkało także wielu emerytów (35 os.). Pozostali mieszkańcy domków nad Jeziorem Długim byli rzemieślnikami, kupcami, nauczycielami i wojskowymi. 

Osiedle prezentowało pod względem jakości życia najwyższy poziom w Olsztynie. Potrzebną rozbudowę infrastruktury zatrzymał wybuch II wojny światowej, a następnie klęska hitlerowskich Niemiec. Niedługo później Allenstein znalazł się w granicach Polski i już jako Olsztyn zasiedlany był przez przybyłych z różnych stron Polaków. 

Pierwsi osadnicy przybyli do opuszczonych domków nad Jeziorem Długim na początku maja 1945 roku. Początkowo zajmowano jedynie domy usytułowane przy dzisiejszych ul. Morskiej i Alei Róż. Pozostałe znajdowały się zbyt blisko lasu - a to wiązało się z niebezpieczeństwem "wpadnięcia" na czerwonoarmistów. Radzieckie wojsko stacjonowało w mieście do 1956 roku. "Sołdaci", zajmujący koszary przy ul. Artyleryjskiej, przez długi czas po zakończeniu walk potrafili włamywać się do mieszkań i obrabowywać osadników. Zdarzały się także przypadki gwałtów. 

Osiedlający się nad Jeziorem Długim Polacy pochodzili głównie z Warszawy oraz ziem utraconych - z Wileńszczyzny czy dzisiejszej zachodniej Ukrainy. W dużym stopniu zachowana została struktura społeczna sprzed wojny - domy zajmowali przedstawiciele inteligencji i wolnych zawodów, urzędnicy i pracownicy administracji, nauczyciele, a wreszcie emeryci. 

Dzisiaj dawne "wzorowe osiedle III Rzeszy" leży na uboczu, unikając zgiełku miasta, dostrzegalnego jedynie w położonych najbliżej ul. Bałtyckiej domach w postaci przejeżdżających przez nią samochodów. Mające blisko 90 lat osiedle pod względem architektonicznym i lokalizacyjnym nadal jest "nie do pobicia" - choć w Olsztynie mieszka ponad trzy razy więcej osób, niż w czasach, gdy powstawało. 

Galeria

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

  • Dratewka 2024-04-17 03:47:27 2a00:f41:3423:*
    No ale bursztynowa to chyba nie jest pierwotna ulica. Niemcy klocków nie budowali.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Jerzy L. 2024-04-15 10:17:16 46.45.*.*
    Panie Redaktorze! Największym zagrożeniem dla pierwszych mieszkańców osiedla byli nasi, polscy złodzieje i bandyci, którzy na ziemiach przejętych od Niemiec kradli co się dało wywieźć i sprzedać. Po zakończeniu działań wojennych rosyjscy sołdaci dość szybko zostali uspokojeni przez swoich dowódców – za wykroczenia byli surowo karani. Wiem coś o tym, bo dzieciństwo spędziłem w poniemieckim Wrocławiu, do którego rodzice dotarli, wracając z przymusowych robót w Niemczech. Nie wrócili do swojego rodzinnego miasta, zburzonego 1 września 1939 roku przez niemiecką Luftwaffe. Pozdrawiam!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 10
  • Zawiedziona 2024-04-14 20:21:44 5.173.*.*
    Płacimy za ciepłą wodę a leci letnia na Dworcowej -pojezierze i do mycia dziecka trzeba grzać w czajniku o co tu chodzi ???
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 11
  • raad 2024-04-14 19:38:10 176.221.*.*
    w latach 30 XX budowano osiedla domków z garażami, choć nie było jeszcze tyle samochodów. w XXI buduje się domki z garażami (już niedługo nie trzeba będzie zapewniać miejsc parkingowych dla nowych inwestycji, słyszeliście o tym?), ale nie buduje się do nich dróg, a potem jest płacz (MY NIE WIEDZIELI) i wymusza na mniej zarabiających mieszkańcach bloków dokładanie z własnej kieszeni do zachcianek jaśniepaństwa. a potem się jeszcze na nich pluje.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 3
  • Olsztyn kocham 2024-04-14 18:40:22 31.0.*.*
    Wszyscy mieszkańcy domków powinni głosować przeciwko Szewczykowi zastępcy Grzymowicza przez 14lat nie zrobił nic! Głosowanie za nim wierzę się z wprowadzeniem przez PO zakazu piecu gazowych, eko terroryzm, drogie opłaty za wywóz śmieci, wodę. Wycofanie gotówki w miejsce niewolnictwa CBDC! Nie dajmy się zniewolić
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 42 22
  • Zenek 2024-04-14 18:11:36 95.160.*.*
    Ja także nie mogę się nadziwić. Mieszkam tu od 56 roku i mało kto sobie zdaje sprawę, że w centrum bardzo wiele budowli wybudowali....Niemcy, a właściwie niemieccy Żydzi. Jak widać przetrwały te budynki, chociaż cały niemal okres postsowiecki nie miały właściciela, kogoś kto by o nie dbał. Dopiero "rewolucja" solidarnościowa ten stan rzeczy zmieniła, a budowle zaczęły być odrestaurowywane. Miasto wogóle przed wojną było ładne, i z fotografii widać, że zadbane. Wysoka Brama miała nawet iluminację świetlną na całej budowli, pięknie to dokumentują zdjęcia nocne z tamtej epoki. Dlatego zamiast pogardliwie odnosić się do tego co zbudowali Żydzi czy Niemcy może warto spojrzeć na to inaczej, bez niepotrzebnych wrogich emocji.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 42 3
  • Fuzja 2024-04-14 17:37:28 2a00:f41:885:*
    Powinniśmy uczyć się budować domy i infrastrukturę towarzyszącą od Niemców . Budowali dla ludzi ( 1935 r ) . W Polsce buduje się dla chowów klatkowych . Ludzi mają gorzej niż zwierzęta . Jakość tych klatek woła o pomstę do Nieistniejącego .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 2

www.autoczescionline24.pl