Dziś jest: 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Data dodania: 2020-07-30 11:05

Monika Smolik

Wywrócona łódź na jeziorze Kortowskim. Co się stało? [ZDJĘCIA]

Wywrócona łódź na jeziorze Kortowskim. Co się stało? [ZDJĘCIA]
Akcja strażaków na Jeziorze Kortowskim
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Dostaliśmy informację, że na jeziorze Kortowskim doszło do wypadku: miała wywrócić się łódź. Na miejscu są służby ratunkowe. Czy stało się coś poważnego? Postanowiliśmy zapytać o to rzecznika straży pożarnej.

reklama

Otrzymaliśmy informację, że na jeziorze Kortowskim mogło dojść do groźnego zdarzenia. Miała się wywrócić łódź, na której znajdowali się ludzie. Na miejsce przyjechały trzy wozy straży pożarnej. Czy doszło do wypadku? Postanowiliśmy to sprawdzić.

- Mamy ćwiczenia doskonalące umiejętności. Sprawdzamy gotowość operacyjną naszych strażaków, ich przygotowanie do takich interwencji. Nikomu nic się nie stało – wyjaśnił nam Adam Rybicki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Jednak policjanci codzienne apelują o rozsądek nad wodą. W tym roku, tylko w lipcu, utonęły w Polsce 83 osoby. Wypadkom sprzyjają wysoka temperatura, brawura, alkohol, czy brak prawidłowej opieki nad dziećmi.

Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;

  • dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

  • pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu;

  • wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo zmoczyć ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego;

  • pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu - nie wypływajmy nimi na środek jeziora; pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;

  • wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody;

  • nie należy wskakiwać gwałtownie do wody rozgrzanym dłuższym opalaniem;

  • w przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna - natychmiast trzeba wyjść z wody;

  • nie wolno przeceniać swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.

Pamiętajmy, że woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi i korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych.

Komentarze (0)

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.


www.autoczescionline24.pl