Wypowiedź pisemna jest obowiązkowym elementem egzaminu maturalnego nie tylko z jednego, ale przynajmniej dwóch przedmiotów – języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Choć oba te zadania mogą znacząco różnić się od siebie pod względem wymagań technicznych czy stopnia zaawansowania, niektóre wskazówki są uniwersalne. Zobacz, o co może chodzić!
Wypracowanie z języka polskiego – jak jest oceniane?
Aby dowiedzieć się, jak zdobyć najlepszy wynik z maturalnego wypracowania w języku polskim, warto sprawdzić zasady oceniania. Jednoznacznie określają one to, za co można dostać określoną liczbę punktów. Są one przydzielane w czterech głównych kryteriach:
-
spełnienie formalnych warunków polecenia (0-1 pkt);
-
kompetencje literackie i kulturowe (0-16 pkt);
-
kompozycja wypowiedzi (0-7 pkt);
-
język wypowiedzi (0-11 pkt).
Znajomość lektur i terminologii
Z powyższego wyraźnie wynika, że aż 46% możliwej do uzyskania liczby punktów można otrzymać za kompetencje literackie i kulturowe. Ta kategoria odnosi się do znajomości lektur obowiązkowych oraz poprawnego posługiwania się terminologią.
Kompozycja i język wypowiedzi
Za trzecią i czwartą kategorię można otrzymać łącznie aż 18 punktów. Jak pisać, aby je zdobyć? Przede wszystkim Twoje wypracowanie musi być spójne, napisane w sposób uporządkowany stylem adekwatnym do tematu oraz odmiany języka. Co możesz zrobić, aby zyskać dodatkowe punkty?
-
Używaj wyrazów bliskoznacznych. Synonim zawsze będzie lepszą opcją niż powtórzenie tego samego słowa w kolejnym zdaniu. Dlatego już przed podejściem do matury poszerzaj słownictwo, na przykład rozwiązując krzyżówki.
-
Stosuj bogatą argumentację, zachowując poprawną strukturę akapitów oraz logikę wywodu.
Wypowiedź pisemna z języka obcego
Choć za wypowiedź pisemną z języka obcego (np. angielskiego) można otrzymać zaledwie 12 punktów, to stanowi to aż 20% wszystkich punktów z części pisemnej. Dlatego warto szczególnie przyłożyć się do tego zadania. Ono również oceniane jest w czterech kryteriach:
-
treść zgodna z poleceniem (0-5 pkt);
-
spójność i logika wypowiedzi (0-2 pkt);
-
zakres środków językowych (0-3 pkt);
-
poprawność środków językowych (0-2 pkt).
Jak łatwo zauważyć, wypowiedź na maturze z języka obcego powinna być przede wszystkim zgodna z treścią polecenia. Chodzi więc o to, aby trzymać się tematu i wystarczająco rozwinąć każdy z podanych w nim podpunktów. Oprócz tego istotne są także zastosowane struktury gramatyczne i językowe. Warto więc ćwiczyć gramatykę i powtarzać słownictwo, które może być przydatne przy pisaniu e-maila lub wpisu blogowego.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz