Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2015-01-16 13:20

ol

Wyłudzili 50 mln złotych podatku. Są wyroki dla ''słupów''

W tym tygodniu zapadły kolejne wyroki w sprawie grupy wyłudzającej od Skarbu Państwa podatek VAT. Przed sądem stanęły kolejne osoby tzw. ''słupy''. Wyroków wciąż nie usłyszeli szefowie grupy.

reklama

Przed olsztyńskim sądem pierwsze wyroki zapadły w grudniu ubiegłego roku. Były to wyroki dla kilkunastu członków grupy, którzy w sumie wyłudzili towar o wartości prawie pół miliona złotych. Wszyscy usłyszeli wyroki w zawieszeniu, gdyż dobrowolnie poddali się karze.

Sąd nakazał im również w przeciągu 2,5 roku naprawić szkody, to oznacza, że muszą oddać wyłudzone pieniądze pokrzywdzonym.

W tym tygodniu zapadły wyroki w sprawie tzw. ''słupów''. Sąd skazał 30 osób na kary od 4 miesięcy więzienia do 1 roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Wciąż przed sądem nie stanęli szefowie grupy. Akt oskarżenia przeciwko nim został skierowany do sądu pod koniec grudnia ubiegłego roku.

- W lutym odbędzie się posiedzenie w tej sprawie. Sprawa jest naprawdę obszerna więc za wcześnie na ustalanie terminu rozprawy – mówi nam Olgierd Dąbrowski-Żegalski rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Przypomnijmy, w styczniu ubiegłego roku policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Olsztynie rozbili kilkunastoosobową zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą nienależny zwrot podatku VAT. Skarb Państwa stracił blisko 50 mln złotych.

Śledztwo dotyczyło funkcjonowania w okresie od sierpnia 2009 roku do lutego 2011 roku w Olsztynie, Warszawie, Krakowie i innych miejscach, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem od Skarbu Państwa nienależnych zwrotów podatku VAT, poprzez obrót gospodarczy wieloma nierzetelnymi, fikcyjnymi fakturami i innymi dokumentami, za usługi IT, telekomunikacji internetowej i inne, wystawionymi przez bardzo dużą ilość polskich firm z województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i innych.

W ramach prowadzonego postępowania śledczy zabezpieczyli i przeanalizowali ponad 14 tysięcy fikcyjnych faktur VAT i dokumentów KP, przeprowadzili ponad 120 przeszukań, kilkadziesiąt analiz przepływów środków pieniężnych firm uczestniczących w tym przestępczym procederze.

Zebrane i zweryfikowane informacje pozwoliły na ustalenie okoliczności powstania nielegalnej działalności oraz wyjaśnienie mechanizmu jej działania.

Z ustaleń śledczych wynikało, że Piotr K., będąc właścicielem warszawskiej firmy oraz jedynym udziałowcem i prezesem zarządu warszawskich 6 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz właścicielem m.in. zagranicznych firm mających siedziby na terenie Brytyjskich Wysp Dziewiczych oraz w USA, w 2009 roku za pośrednictwem Internetu oraz pośrednio przez inne osoby nawiązał współpracę z Karolem J.  To zaowocowało stworzeniem fikcyjnych firm, które wytwarzały nieprawdziwą dokumentację podatkową na rzecz warszawskich podmiotów gospodarczych. Wszystko po to, aby wyłudzić zwrot podatku VAT.

Taka dokumentacja, przede wszystkim w postaci faktur VAT i dokumentów KP, za usługi IT i SMS, została w zdecydowanej większości wygenerowana przez olsztyńską grupę przestępczą stworzoną przez Karola J. Członkowie kierowanej przez niego grupy namówili swoich znajomych, bądź osoby przypadkowe, przeważnie bez majątku - do zakładania fikcyjnych działalności gospodarczych. Osoby te w wynajmowanych na terenie Olsztyna biurach, wykorzystując dane założonych firm, przy użyciu komputerów i drukarek wytwarzały (podrabiały) potwierdzające nieprawdę faktury VAT, dokumentujące nieprawdziwe usługi przede wszystkim IT i SMS na rzecz podmiotów gospodarczych Piotra K. oraz dokumenty KP obrazujące otrzymanie zapłaty za te faktury.

W następnej kolejności dokumenty te były przedkładane do podpisu tzw. podwykonawcom, bądź też nie - niejednokrotnie ich podpisy były fałszowane. „Podwykonawcy” skupieni wokół olsztyńskiej grupy przestępczej, za zarejestrowanie firm i umożliwienie wystawienia „pustych” faktur VAT otrzymywali korzyści majątkowe w różnych kwotach - od 500 złotych do 3.500 złotych miesięcznie, przekazywane im przez członków grupy przestępczej. Ustalenia śledztwa jednoznacznie wskazują, że żaden z „podwykonawców” nie wykonywał przedmiotowych usług, a prawie wszyscy z nich nie potrafili określić na czym te usługi miałyby polegać.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl