Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2017-06-27 15:29

ol

Wspierają filmy powstające w warmińsko-mazurskim plenerze

Wiemy już, jakie filmy dostaną wsparcie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego w jego pierwszej odsłonie. Komisja konkursowa wybrała tytuły do dofinansowania jednogłośnie.

reklama

Przypomnijmy, decyzję o utworzeniu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego podjął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, który przeznaczył 500 tysięcy złotych na wspieranie produkcji filmowych aplikujących w I Konkursie Regionalnego Funduszu Filmowego w Olsztynie. WMFF powstał 1 stycznia 2017 roku.

W pierwszej edycji konkursu zgłosiło się 14 producentów. O dotacje zwróciło się 5 autorów filmów fabularnych, 7 dokumentalnych i 2 animowanych. Wśród aplikujących było 6 debiutantów.

Wybrane filmy:

W kategorii Film Fabularny:

„CICHA NOC” – reż. Piotr Domalewski 

Producent: STUDIO MUNKA - Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Studio im. Andrzeja Munka jest znanym producentem promującym odpowiedzialne, wartościowe projekty młodych twórców filmowych, daje gwarancję właściwej opieki artystycznej i produkcyjnej nad projektem.

Film opowiada historię rodzinnej wigilii na wsi. Główny bohater, 27-latek, wraca na wieś z emigracji, aby zebrać pieniądze na rozkręcenie własnego interesu za granicą. Opowieść realistyczna, stanowiąca swego rodzaju fotografię socjologiczną społeczności małej osady. W klimacie przypomina wczesne filmy Wojciecha Smarzowskiego „Wesele” czy „Dom zły” poprzez podobną konstrukcję, gorzki smak komediodramatu, a nawet podobne wybory obsadowe (Arkadiusz Jakubik). W obsadzie m.in. Artur Steranko, aktor Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Film z pewnością zainteresuje szeroką widownię. Film jest w fazie montażu i udźwiękowienia.

Wszystkie zdjęcia kręcono w województwie warmińsko-mazurskim (27 dni). Ekipa wydała na Warmii i Mazurach 300 tysięcy PLN.

Ma zapewnioną dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.

Przewidywany termin wykonania pierwszej kopii wzorcowej – 7 listopada 2017 roku.

W kategorii dokument :

„TAJEMNICE DE REVOLUTIONIBUS” – reż. Michał Juszczakiewicz.

Producent : Fundacja Nicolaus Copernicus w Truszczynach.

Film o losach pierwszego wydania w 1543 roku fundamentalnego dzieła Mikołaja Kopernika zawierającego teorię heliocentryczną. Opowiada mało znane okoliczności przygotowania tej księgi, zaangażowanych w te przygotowania protagonistów w całej niemal ówczesnej społeczności naukowej, religijnej i politycznej. Pokazuje wydarzenia toczące się m.in. we Fromborku, Wittemberdze, Lubawie, Królewcu, Norymberdze. Profesjonalnie przygotowana produkcja z angielską wersją językową daje szanse na sprzedaż różnym stacjom telewizyjnym w kraju i za granicą.

Film w fazie zdjęciowej. 20 spośród 32 dni zdjęciowych zrealizowano w województwie warmińsko-mazurskim. Planowana premiera: 1 grudnia 2017 roku.

Finansowanie produkcji z innych źródeł wymienionych we wniosku potwierdzone.

„PGR – OBRAZY” – reż. Joanna Warecha

Producent : KAMEROVID Sp. z o.o. Wrocław.

Film opowiadać będzie o losach ludzi żyjących w PGR-ach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie transformacji ustrojowej przełomu lat 80-ych i 90-ych minionego wieku. Niezwykle ważny temat mocno poparty wspomnieniami prawdziwych ludzi, głęboko tkwił w tej ziemi i trzeba go było tylko z niej wydobyć. Walorem projektu jest fakt, że autorka pochodzi z tych ziem i dobrze je zna, dlatego wszystko jest starannie przemyślane, głębokie i autentyczne. Bardzo atrakcyjnie przemyślana konstrukcja filmu, wykraczająca poza ramy reportażu, tworząca obraz uniwersalny o tym, w jaki sposób człowiek potrafi reagować na przemiany będące ponad ludzką wytrzymałość.

Film w okresie przygotowawczym.

12 dni zdjęciowych – wszystkie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Producent potwierdził współfinansowanie filmu przez TVP S.A.

„NOWA KREW” – reż. Paweł Ziemilski

Producent wiodący: Fundacja NUR w Łodzi. Koprodukcja międzynarodowa.

Pełnometrażowy film dokumentalny. Jego tematem jest emigracja zarobkowa mieszkańców mazurskiej wsi Stare Juchy do Islandii. Blisko połowa z tysiąca żyjących tam do tej pory wyemigrowało do Islandii. Pozostawili po sobie pustkę. Ci, którzy pozostali w rodzimej miejscowości, kontakt ze swoimi bliskimi utrzymują poprzez ulotną nić łączności internetowej m.in. dzięki Skype’owi.

Film w końcowej fazie zdjęciowej. Z 60 dni zdjęciowych w 21 realizowano w Starych Juchach. Premiera: marzec 2018 roku. Prezentacja w kinach w Polsce i zagranicą oraz na płytach DVD. Przewidywana liczba widzów w kinach 100 tys.

Producent potwierdził otrzymanie dotacji na produkcję filmu z PISF i TVP S.A.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • ciekawe 2017-06-28 09:22:43 213.73.*.*
    ciekawe
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl