Sąd Apelacyjny w Białymstoku podtrzymał wyrok olsztyńskiego sądu, który nakazał pracownikowi IPN przeprosić Szymochę.
Przypomnijmy, Zdzisław Szymocha, były dziennikarz Gazety Olsztyńskiej w czasach, kiedy była ona uważana za prgan prasowy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Olsztynie, a dziś urzędnik zatrudniony w gabinecie marszałka województwa pozwał historyka z IPN, Pawła Warota z powodu artykułu zatytułowanego „Kontakty Zdzisława Szymochy z SB”, który ukazał się w listopadowej „Debacie”. Zdaniem Szymochy w artykule tym, autor zawarł szereg nieprawdziwych twierdzeń, które naruszyły jego dobra osobiste, a przede wszystkim jego prawo do prywatności, gdyż „Zdzisław Szymocha nie jest funkcjonariuszem publicznym czy osobą prowadzącą aktywną działalność polityczna, biznesową, kulturalną czy inną – budzącą zainteresowanie opinii publicznej”.
W pozwie, Zdzisław Szymocha twierdzi, że był założycielem „Solidarności”, jako lekarz weterynarii zatrudniony w Agrokompleksie w Kętrzynie„Solidarności”, prześladowanym z tego powodu przez SB przesłuchaniami, a w stanie wojennym także zatrzymaniem.
Zdzisław Szymocha zażądał zadośćuczynienia dla siebie od Pawła Warota w wysokości 40 tys złotych i 10 tys złotych na cel społeczny i od Fundacji „Debata” dla siebie 40 tys złotych i 10 tys. złotych na cel społeczny oraz przeprosin. Paweł Warot i Fundacja „Debata” odrzucili te żądania.
W marcu tego roku Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał rację byłemu dziennikarzowi, nakazał jednak tylko przeprosiny w mediach. Wczorajsze podtrzymanie wyroku przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku oznacza, że przeprosiny muszą ukazać się w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku na stronie internetowej Debaty i pozostać tam nie krócej niż pół roku. Przeprosiny mają też znaleźć się w papierowej wersji miesięcznika.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz