Dziś jest: 28.04.2024
Imieniny: Piotra, Walerii
Data dodania: 2023-04-01 09:02
Ostatnia aktualizacja 2023-09-01 12:27

Redakcja

Warmia będzie mieć swoje pieniądze! [PROJEKTY] [AKTUALIZACJA]

Warmia będzie mieć swoje pieniądze! [PROJEKTY] [AKTUALIZACJA]
Wzór banknotu "550 Koperników"
Fot. Powiat Olsztyński

Rada Powiatu Olsztyńskiego podjęła uchwałę o utworzeniu Warmińskiego Banku Emisyjnego SA. Od lipca region będzie miał swój pieniądz lokalny.  

reklama

Emisja lokalnego pieniądza ma długą tradycję także na terenach dawnych Prus. Już w czasach Mikołaja Kopernika Toruń, Elbląg i Królewiec korzystały z przywileju bicia własnej monety. Nie był to pieniądz najlepszy, dlatego jednym z ważniejszych postulatów naszego wielkiego astronoma, a jednocześnie ekonomisty, zawartych w jego traktacie „O sposobie bicia pieniądza" było ujednolicenie systemu monetarnego w Królestwie Polskim.

Ponownie pieniądz lokalny pojawił się w Prusach Wschodnich wraz z wybuchem I wojny światowej. Wiele miast musiało wtedy wprowadzić zastępczy pieniądz papierowy, gdyż z obiegu zaczęły znikać srebrne marki, które ludność zaczęła chować na „czarną" godzinę czasów wojny. Tak, zgodnie z prawem Kopernika, pieniądz gorszy (papierowy) zaczął wypierać z obiegu pieniądz lepszy – kruszcowy.

Współcześnie w celach promocyjnych samorządy biją tzw. dukaty lokalne. Takim też „pieniądzem" jest banknot 550 koperników wyemitowanych w tym roku przez Powiat Olsztyński dla uczczenia rocznicy urodzin wielkiego astronoma i najsłynniejszego Warmiaka.

– Spotkał się on z olbrzymim zainteresowaniem. Jego cena na aukcjach internetowych osiągnęła już poziom 100 zł – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Teraz chcemy pójść dalej i wprowadzić do obiegu – warmiaki, nasz regionalny pieniądz lokalny. Mamy nadzieję, że już z początkiem wakacji trafią one do portfeli mieszkańców i turystów.

31 marca, na ostatniej sesji Rada Powiatu Olsztyńskiego podjęła uchwałę o utworzeniu Warmińskiego Banku Emisyjnego, spółki, której akcjonariuszami będą przede wszystkim lokalne samorządy – członkowie stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii.

Chcemy w ten sposób nie tylko promować region, ale przede wszystkim pobudzać jego gospodarkę przez zwiększenie wydatków mieszkańców na produkty i usługi lokalnych firm, które zaakceptują ten środek płatniczy – mówi Jerzy Laskowski, przewodniczący Rady Powiatu.

Szacuje się, że na świecie, obok pieniądza państwowego funkcjonuje około 5 tysięcy lokalnych systemów pieniężnych, w tym kilkanaście w Unii Europejskiej. Liderem są tu Niemcy, gdzie obok euro w obiegu jest ok. 50 regionalnych i ponadregionalnych walut.

W Polsce w czasach PRL pieniądzem lokalnym i równocześnie zastępczym (w skali kraju) były bony towarowe PeKaO i Baltony. W ostatnich latach takie inicjatywy pojawiły się m.in. w Kielcach, Starachowicach i Otwocku.

– Zalet pieniądza lokalnego jest wiele: jest on bezodsetkowy, nie powoduje zadłużenia, inflacji, a jego ilość jest dostosowana do potrzeb miejscowych przedsiębiorców i konsumentów – mówi Marcin Jucha, prezes olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. – Dzięki lokalnej walucie konsumenci poznają lepiej lokalne przedsiębiorstwa, a te swoich klientów, wzrasta poziom integracji w danym środowisku i budowany jest kapitał społeczny. Tym samym wspiera on lokalny biznes, przyczyniając się do zwiększenia liczby miejsc pracy, spadku bezrobocia, poprawy jakości życia. W konsekwencji do aktywizacji i rozwoju regionu. Wielką zaletą waluty lokalnej jest fakt, że pozwala kapitałowi pozostać w regionie.

Olsztyńskie starostwo ma już przygotowane projekt banknotów z serii Wielcy Warmiacy, na których znajdą się portrety m.in. ks. Walentego Barczewskiego, bpa Ignacego Krasickiego, Mikołaja Kopernika, Feliksa Nowowiejskiego, Marii Zientary-Malewskiej. Trwają rozmowy dotyczące wyboru wytwórni papierów wartościowych, w której będą drukowane.

Przelicznik będzie prosty 1:1 w stosunku do polskiego złotego.

AKTUALIZACJA, 3 kwietnia

Informacje zawarte w artykule nie są prawdziwe. Tekst powstał z okazji Prima Aprilis.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

  • Mati 2023-04-01 20:34:54 2a00:f41:28c1:*
    Ruchajcie się 🙂
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
  • Świński ryj 2023-04-01 20:28:10 46.205.*.*
    Brakuje tam jeszcze jednej waluty.100 Grzymusiow tyle kosztował by bilet całodniowy na grzymotramwaj.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
  • Żartownisie 2023-04-01 17:26:23 164.127.*.*
    Prześcigają się w Prima Aprilisach a to stolica w Elblągu a to pieniądz tylko Warmii i Mazur a na GW że lotnisko tylko w Gryźlinach a na Dajtkach potężne bloki 😂😂👍 widać humor Was nie opuszcza
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
  • Szaradztwo 2023-04-01 16:03:28 37.7.*.*
    Mam nadzieję że to prima aprilis
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
  • Ewa 2023-04-01 14:09:18 83.24.*.*
    Do wydania tylko u obaj-tka i biskupa !!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • @go 2023-04-01 10:38:41 95.160.*.*
    Na GO jest lepszy o tym że stolica Warmii i Mazur będzie przeniesiona do Elbląga. W sumie może to i lepiej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
  • Kleofas 2023-04-01 09:18:31 154.187.*.*
    Niezły prima aprilis....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1

www.autoczescionline24.pl