Dziś jest: 04.07.2025
Imieniny: Elżbiety, Malwiny, Odona
Data dodania: 2013-02-27 10:53

Iwona Starczewska

W regionie trwa kwalifikacja wojskowa. Spokojnie – to nie pobór!

W powiecie olsztyńskim trwa kwalifikacja wojskowa, która zastąpiła dawny pobór. Tegoroczna kwalifikacja obejmie prawie 1100 młodych chłopców i 20 dziewczyn z regionu.

reklama

Tegoroczna kwalifikacja to proces sprawdzenia zdolności młodych ludzi do czynnej służby wojskowej. Nie jest to już obowiązkowy pobór – choć stawienie się przed komisją to konieczność. Na tapecie tym razem jest rocznik 1994. Przed komisją stanąć muszą zatem mężczyźni urodzeni w 1994 roku lub urodzeni w latach 1989 - 1993, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do  czynnej służby wojskowej. Przed komisją staną również panie urodzone w latach 1989 - 1993, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2012/2013 kończą naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych   i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.

Przydatność do czynnej służby wojskowej zostanie również zbadana u osób, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochot­niczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.


Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A”, „B” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (uregulowaniu stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od wydania orzeczenia zgłosić się do właściwej terytorialnej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Nie jest to jednak konieczne, gdyż uregulowanie stosunku do służby wojskowej nastąpi z mocy ustawy.

Pamiętajmy, że stawienie się do kwalifikacji wojskowej to obowiązek. Jeśli ktoś nie stawi się na wezwanie bez uzasadnionej przyczyny może zostać obarczony grzywną bądź doprowadzony do komisji przymusowo.

Kwalifikacja w powiecie olsztyńskim potrwa do 19 kwietnia.

Źródło: powiat-olsztynski.pl/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl