Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Władze uczelni nie skupiają się jednak na przeszłości, ale wytyczają kierunki dalszego rozwoju. Zostały one spisane w Strategii Rozwoju Uniwersytetu. Dokument przyjęto w 2021 roku. Obejmuje działania do roku 2030.
- Założyliśmy sześć strategicznych celów. Dwa pierwsze dotyczą badań naukowych. Kolejny związany jest z kształceniem, a więc dostosowaniem oferty do otoczenia i potrzeb. Strategia zakłada też poprawę warunków pracy naszych nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji i obsługi. Kolejna rzecz dotyczy budowy wizerunku. Kwestią spinającą wszystkie inne są w naszej strategii finanse – wyjaśnił rektor Przyborowski.
Podczas letniej rekrutacji Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przyjął na studia stacjonarne I i II stopnia, jednolite studia magisterskie oraz studia niestacjonarne ponad 6 tysięcy osób.
Najchętniej wybierano: kierunek lekarski, weterynarię i psychologię. Uwzględniając pierwszy rocznik na uniwersytecie studiuje 15 tys. osób. Dla porównania w roku akademickim 2016/2017 żaków było 26 tys.
- Zaczynamy borykać się ze skutkami niżu demograficznego, co niestety wpływa negatywnie na wysokość subwencji, którą otrzymujemy z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – przyznał prof. Przyborowski.
Jeśli chodzi o najnowszą rekrutację władze uniwersytetu są jednak zadowolone z zainteresowania maturzystów. - W skali uczelni limity miejsc w zasadzie zostały wykorzystane – podsumował rektor.
Po konferencji prasowej rozpoczęły się oficjalne uroczystości inaugurujące rok akademicki 2024/2025. Po uroczystym ślubowaniu pierwszoroczni studenci, jak i wszyscy zebrani goście, mogli wysłuchać prof. dr. hab. Norberta Kasparka.
Historyk z Wydziału Humanistycznego wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Kant. Albertyna… Olsztyn”, wpisując się w obchody 300. rocznicy urodzin filozofa pochodzącego z Królewca, profesora tamtejszego uniwersytetu.
Komentarze (26)
Dodaj swój komentarz